Monty Python zagra w przyszłym roku

Supergrupa wystąpi na żywo w Londynie 1 lipca 2014 r.

Aktualizacja: 21.11.2013 16:22 Publikacja: 21.11.2013 13:24

Kadr z filmu "Sens życia według Monty Pythona"

Kadr z filmu "Sens życia według Monty Pythona"

Foto: materiały prasowe

Pięciu żyjących członków Monty Pythona ogłosiło datę występu dziś na konferencji prasowej w Londynie. Koncert odbędzie się 1 lipca 2014 r. w 02 Arena w stolicy Wielkiej Brytanii.

Bilety będą w sprzedaży wkrótce. Szczegóły zostaną podane na stronie montypython.com.

Eric Idle zapytany o to, co Monty Python pokaże na koncercie, odpowiedział: - Będzie komedia, patos, muzyka i troszkę antycznego seksu.

Na razie nie wiadomo, czy będzie to jedyny koncert grupy. Michael Palin przyznał, że chciałby z Monty Pythonem objechać Europę, ale członkowie grupy nie podjęli jeszcze decyzji w tej sprawie.

Dziennikarze „Rzeczpospolitej" wybierają najlepsze żarty Monty Pythona

„Ministerstwo głupich kroków"

Bardzo śmieszny skecz o głupocie i pozornych działaniach rządu. Urzędnik „Ministerstwa głupich kroków" idzie do pracy coraz dziwniej wywijając nogami. Spóźnia się, bo jego chód - jak mówi — stał się wyjątkowo głupi i coraz więcej czasu zabiera mu dojście do celu. W gabinecie czeka już na niego petent. Też głupio stawia nogi i chce dostać stypendium rządowe, żeby tę umiejętność rozwijać. „Prawa noga nie jest taka głupia, a lewa robi pół obrotu co drugi krok — wyrokuje urzędnik. Odmawia dofinansowania, bo: „Problem leży w pieniądzach — przyznaje. — Ministerstwo Głupich Kroków otrzymuje za małe dotacje. Obrona, ubezpieczenie społeczne, zdrowie, budownictwo i głupie kroki powinny dostawać identyczne dotacje. Niestety, w zeszłym roku dostaliśmy mniej niż Ministerstwo Obrony. Tylko 348 mln. funtów rocznie na wszystkie nasze potrzeby".

Cudowny absurd i kompletny brak poszanowania dla struktur państwowych.

Barbara Hollender

Mechanik rowerowy

"Ten człowiek nie jest zwyczajnym człowiekiem, to Superman..." - tak zaczyna się mój ulubiony skecz Brytyjczyków. W świecie, w którym wszyscy są superbohaterami, wyjątkowy staje się "zwykły" mechanik rowerowy. To on się przebiera po kryjomu, to on czeka na wezwanie ("Gdyby tylko był tu mechanik rowerowy!")

Sprowadzenie konwencjonalnej stylistyki komiksu do absurdu, wykreowanie świata na opak, oraz ukazanie grupy napakowanych facetów w rajstopach jako bandy niedorajdów, która nie potrafi zmienić dętki w składaku - to wszystko sprawia, że jest to skecz, przy którym śmieję się najgłośniej i najdłużej.

Marcin Kube

Grób Nieznanego Żartu

Monty Python stworzył mnóstwo zabawnych skeczy, ale najzabawniejszy jest, rzecz jasna, skecz o najzabawniejszym kawale - tak śmiesznym, że aż zabójczym, po poznaniu, którego można umrzeć ze śmiechu. Taki kawał wymyślił Edward Pismak i tak się nim rozbawił, że jako pierwszy umarł ze śmiechu. Dom Edwarda otoczyła policja. Najodważniejszy policjant zdecydował się na zneutralizowanie kawału pod osłoną żałobnej muzyki. Bez skutku. Siła rażenia żartu była tak duża, że Anglicy wykorzystali ją przeciwko Niemcom w czasie bitwy o Ardeny. Skandowali niemieckojęzyczną wersję, a hitlerowscy snajperzy spadali z okolicznych sosen jak szyszki. Niemcy bezskutecznie próbowali stworzyć odpowiedź na tajną broń Anglików. Ci zaś, gdy wygrali wojnę zdecydowali się pochować zabójczy dowcip w Grobie Nieznanego Żartu. Ciąg dalszy dopisują Polacy w niekończącej się serii polish jokes. Świat się śmieje!

Jacek Cieślak

Spam, spam, spam, SPAM!

Skąd się wzięło słowo spam? Ze skeczu Monty Pytona czy od nazwy handlowej amerykańskiej mielonki produkowanej od lat 30. XX w.

Co jest w jadłospisie - pyta gość, który wraz z żoną został „zrzucony" w pytonowskim stylu do „Kawiarenki pod zielonym karzełkiem". Okazuje się, że we wszystkim jest trochę mielonki: fasola z mielonką, homar w sosie księżycowym z truflami i mielonką, mielonka z mielonką i mielonką itd. Chyba że: - Mielonka z jajkiem, tam jest mało mielonki - mówi właścicielka kawiarenki. Siedząca przy sąsiednim stoliku grupa Wikingów podchwytuje wdzięczne słowo i podśpiewuje: Spam, spam, spam, SPAAM, to wspaniała przekąska! Po chwili nie da się już nic powiedzieć nie używając słowa spam, które samo ciśnie się na ustach. A autorami skeczu są: Spam Terry Jones, Michael Spam Palin...

Marek Dusza

Uprzejmy zbrodniarz

Na szczyty absurdu i czarnego humoru wzbił się Monty Python w „Seryjnym mordercy". Początkowo wydaje się, że skecz będzie tylko wyliczanką zamordowanych, której towarzyszy rejestracja min zgromadzonych na sali sądowej osób. Jednak wyczytywanie listy po minucie się kończy i sędzia pyta: – Czy chcesz coś powiedzieć.

- Tak, sir. Przepraszam. – odpowiada oskarżony i ku zaskoczeniu zgromadzonych dodaje - Zrobiłem coś bardzo złego i jest mi bardzo, bardzo wstyd. Mogę przyrzec, że to się nigdy nie powtórzy.

Po czym zaczyna prawić wszystkim po kolei uprzejmości. Gdy kaja się przed prokuratorem z powodu „tylu zmarnowanych poranków" ten rzuca krótko: – I tak tu przyjeżdżam. A jeden z członków ławy przysięgłych komentuje, że nie żal mu czasu, bo morderstwa są bardzo ciekawe. Jaki wyrok ma wydać w tej sytuacji sędzia?

Edyta Borkowska

Kultura
Afera STOART: czy Ministerstwo Kultury zablokowało skierowanie sprawy do CBA?
Kultura
Cannes 2025. W izraelskim bombardowaniu zginęła bohaterka filmu o Gazie
Kultura
„Drogi do Jerozolimy”. Wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie
Kultura
Polska kultura na EXPO 2025 w Osace
Kultura
Ile czytamy i jak to robimy? Młodzi więcej, ale wciąż chętnie na papierze