Polacy są bardzo mocno przywiązani do religii i tradycji, choć nie wszystkie elementy katolickiej doktryny są przez wiernych przestrzegane na co dzień – wynika z badania "Rodzina – religia – społeczeństwo 2009" przeprowadzonego przez Instytut Socjologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
93 proc. badanych określa się jako katolicy, 81 proc. jako głęboko wierzący i wierzący. Jako systematycznie lub niesystematycznie praktykujących deklaruje się 75 proc. ankietowanych – pokazały badania.
– To wyniki nieco niższe niż w podobnym badaniu z 1998 roku. Ale generalnie można powiedzieć, że utrzymują się na stałym, wysokim poziomie – mówi "Rzeczpospolitej" ks. prof. Sławomir Zaręba z Instytutu Socjologii UKSW, który kierował zespołem badawczym.
Z badania płynie też inny wniosek: najwyższy odsetek głęboko wierzących i systematycznie praktykujących jest wśród kobiet, osób po 65. roku życia oraz mieszkańców wsi.
Niezależnie od tego, czy Polacy są głęboko wierzący, czy nie, deklarują przywiązanie do podstawowych zwyczajów i tradycji wynikających z religii. 99 proc. badanych twierdzi, że obchodzi święta Bożego Narodzenia, niemal tyle samo (98 proc.) świętuje Wielkanoc, 96 proc. pamięta o zmarłych, odwiedzając cmentarze 1 i 2 listopada.