Narkotykowe grupy wybierają hurt, nie detal

O blisko 4,2 tys., do ponad 64 tys., wzrosła w ubiegłym roku liczba przestępstw narkotykowych. To wciąż domena zorganizowanych gangów.

Aktualizacja: 23.05.2018 20:17 Publikacja: 23.05.2018 19:55

Liczba przestępstw związanych ze sprzedażą narkotyków wzrosła o jedną trzecią.

Liczba przestępstw związanych ze sprzedażą narkotyków wzrosła o jedną trzecią.

Foto: Policja

Narkobiznes wciąż stanowi żyłę złota dla trudniących się nim dilerów i gangów.

Liczba przestępstw dotyczących handlu narkotykami wzrosła o 33 proc. – wynika ze szczegółowych danych Komendy Głównej Policji przygotowanych dla „Rzeczpospolitej". Inny zauważalny trend: zorganizowane grupy nastawiają się na hurtowe ilości środków odurzających.

– Obecnie istnieje „przemysł" przestępczy związany z produkcją i przemytem narkotyków. Kiedyś było przedsięwzięcie o charakterze chałupniczym, dzisiaj zajmują się nim na dużą skalę zorganizowane grupy przestępcze – przyznaje prof. Brunon Hołyst, kryminolog.

Biorą się za duże ilości

Za sprzedaż narkotyków dla zysku grozi 10 lat pozbawienia wolności, za wprowadzanie do obrotu znacznej ilości środków odurzających – do 12 lat. Jednak pokusa zysku sprawia, że surowe kary najwyraźniej nie wszystkich odstraszają.

Z danych KGP wynika, że w ubiegłym roku w kraju stwierdzono ponad 64,5 tys. przestępstw narkotykowych, czyli o blisko 4,2 tys. więcej niż w 2016 roku. Z tego połowa (blisko 32,5 tys. czynów) dotyczyła posiadania narkotyków.

O ponad jedną trzecią – z 7,9 tys. do 10,5 tys. – wzrosła w minionym roku liczba ujawnionych przestępstw handlu środkami odurzającymi. Nieco rzadziej sprawcy dostawali zarzuty za sprzedaż narkotyków małoletnim (stwierdzono ponad 1,1 tys. takich czynów – to o 109 mniej niż w 2016 r.). Wypadków mniejszej wagi było 1,1 tys. (spadek o 200).

Wzrostowa tendencja dotyczy także wprowadzania do obrotu „znacznej ilości" narkotyków (takich czynów stwierdzono 1,4 tys. – to o 250 więcej niż w 2016 r.), za czym kryją się gangi trudniące się narkobiznesem na dużą skalę.

Tylko w tym roku Centralne Biuro Śledcze Policji rozbiło kilka takich gangów m.in. pseudokibiców.

Zlikwidowana w marcu grupa w ciągu półtora roku przemyciła z Hiszpanii i Holandii 15 ton marihuany o hurtowej wartości 250 mln zł. W laboratoriach w kraju wyprodukowała 300 kg amfetaminy wartej ok. 3 mln.

Z kolei 25 kg marihuany przechowywał w pudłach na balkonie niejaki Mirosław Z. To ilość pozwalająca przygotować 50 tys. porcji wartości ok. miliona złotych.

O 14 proc. więcej

Z raportu CBŚP wynika, że w 2017 r. z handlu, produkcji i przemytu narkotyków żyło 336 gangów – o 46 więcej niż w 2016 r., co świadczy o rosnącym zainteresowaniu tego typu nielegalną działalnością.

– Przestępczość narkotykowa obok ekonomicznej stanowi podstawowe źródło dochodu zorganizowanych grup przestępczych. Rozbijamy ich coraz więcej – przyznaje Iwona Jurkiewicz, rzeczniczka CBŚP.

Co ciekawe, tam, gdzie za „nakłanianiem do użycia" nie kryły się pieniądze, w minionym roku liczba przestępstw spadła o ponad pół tysiąca.

Policja uważa, że wyższe statystyki przestępstw narkotykowych to efekt jej większej skuteczności – średnia wykrywalność tego typu czynów w kraju wynosiła w zeszłym roku 96,7 proc. – Sprawniej wychwytujemy zarówno drobnych dilerów, jak i zorganizowane grupy. Przestępstw narkotykowych czy korupcyjnych nikt z własnej inicjatywy nie zgłasza – mówi Mariusz Ciarka, rzecznik KGP.

Zgadza się z tym prof. Brunon Hołyst. – Nasycenie kryminalne narkotykami jest względnie stałe, a to, że ujawnia się więcej tego rodzaju przestępstw, wynika z większej aktywności policji w tym zakresie – uważa kryminolog. Jak dodaje, z badań, jakie niedawno przeprowadził, wynika, że rozwój narkobiznesu jest uzależniony także od relacji między złotówką a dolarem, co świadczy o tym, że część narkotyków pochodzi z Ameryki Południowej.

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki: g.zawadka@rp.pl

Kraj
Tysiąc lat i ani jednej idei. Uśmiechnięta Polska nadal poszukuje patriotyzmu
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Kraj
Jak będzie wyglądać rocznica koronacji Chrobrego? Czołgi na ulicach stolicy
Kraj
Walka z ogniem w Biebrzańskim Parku Narodowym. „Pożar nie jest opanowany”
Kraj
Ministerstwo uruchomiło usługę o wulgarnym akronimie. Prof. Bralczyk: To niepoważne