Wspomniana uchwała – z 25 kwietnia 2024 r. (sygnatura akt III CZP 25/22), odpowiada na 6 pytań jakie zadała, po szerokiej konsultacji, pierwsza prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Manowska.
Klauzule abuzywne w umowach frankowiczów, samodzielne roszczenia o zwrot
Oto odpowiedzi na te pytania, czyli uchwała pełnego składu Izby Cywilnej Sądu Najwyższego (bez sędziów ze starego nadania):
1) W razie uznania, że postanowienie umowy kredytu indeksowanego lub denominowanego odnoszące się do sposobu określania kursu waluty obcej stanowi niedozwolone postanowienie umowne i nie jest wiążące, w obowiązującym stanie prawnym nie można przyjąć, że miejsce tego postanowienia zajmuje inny sposób określenia kursu waluty obcej wynikający z przepisów prawa lub zwyczajów.
2) W razie niemożliwości ustalenia wiążącego strony kursu waluty obcej w umowie kredytu indeksowanego lub denominowanego umowa nie wiąże także w pozostałym zakresie.
3) Jeżeli w wykonaniu umowy kredytu, która nie wiąże z powodu niedozwolonego charakteru jej postanowień, bank wypłacił kredytobiorcy całość lub część kwoty kredytu, a kredytobiorca dokonywał spłat kredytu, powstają samodzielne roszczenia o zwrot nienależnego świadczenia na rzecz każdej ze stron.