Na to czekali frankowicze. Jest uzasadnienie uchwały Sądu Najwyższego

Izba Cywilna Sądu Najwyższego sporządziła uzasadnienie do kwietniowej uchwały odpowiadającej na sześć kluczowych pytań w sprawach frankowych. Na to uzasadnienie czekało wielu prawników, w tym sędziów, i naturalnie sami frankowicze.

Publikacja: 11.09.2024 10:10

Na to czekali frankowicze. Jest uzasadnienie uchwały Sądu Najwyższego

Foto: Fotorzepa / Jerzy Dudek

Wspomniana uchwała – z 25 kwietnia 2024 r. (sygnatura akt III CZP 25/22), odpowiada na 6 pytań jakie zadała, po szerokiej konsultacji, pierwsza prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Manowska.

Klauzule abuzywne w umowach frankowiczów, samodzielne roszczenia o zwrot

Oto odpowiedzi na te pytania, czyli uchwała pełnego składu Izby Cywilnej Sądu Najwyższego (bez sędziów ze starego nadania):

1) W razie uznania, że postanowienie umowy kredytu indeksowanego lub denominowanego odnoszące się do sposobu określania kursu waluty obcej stanowi niedozwolone postanowienie umowne i nie jest wiążące, w obowiązującym stanie prawnym nie można przyjąć, że miejsce tego postanowienia zajmuje inny sposób określenia kursu waluty obcej wynikający z przepisów prawa lub zwyczajów.

2) W razie niemożliwości ustalenia wiążącego strony kursu waluty obcej w umowie kredytu indeksowanego lub denominowanego umowa nie wiąże także w pozostałym zakresie.

3) Jeżeli w wykonaniu umowy kredytu, która nie wiąże z powodu niedozwolonego charakteru jej postanowień, bank wypłacił kredytobiorcy całość lub część kwoty kredytu, a kredytobiorca dokonywał spłat kredytu, powstają samodzielne roszczenia o zwrot nienależnego świadczenia na rzecz każdej ze stron.

4) Jeżeli umowa kredytu nie wiąże z powodu niedozwolonego charakteru jej postanowień, bieg przedawnienia roszczenia banku o zwrot kwot wypłaconych z tytułu kredytu rozpoczyna się co do zasady od dnia następującego po dniu, w którym kredytobiorca zakwestionował względem banku związanie postanowieniami umowy.

5) Jeżeli umowa kredytu nie wiąże z powodu niedozwolonego charakteru jej postanowień, nie ma podstawy prawnej do żądania przez którąkolwiek ze stron odsetek lub innego wynagrodzenia z tytułu korzystania z jej środków pieniężnych w okresie od spełnienia nienależnego świadczenia do chwili popadnięcia w opóźnienie co do zwrotu tego świadczenia.

Czytaj więcej

Spory frankowe znów przed SN. Chodzi o prawo zatrzymania

Sądy i pełnomocnicy powołują się na uchwałę w sprawach frankowych 

Prof. Joanna Misztal – Konecka – prezes Izby Cywilnej, powiedziała "Rzeczpospolitej", że każde z pytań mogło być przedmiotem odrębnej uchwały. Nie może zdradzić, jak przebiegała dyskusja nad uzasadnieniem, ale chce podziękować wszystkim członkom składu orzekającego, że ostatecznie uzasadnienie uchwały frankowej Izby Cywilnej SN uzyskało aprobatę wszystkich sędziów, gdyż nie zgłoszono do niego zdań odrębnych, jak to miało miejsce w przypadku samej uchwały.

Czytaj więcej

Prezes Izby Cywilnej o sporach frankowych: To, co najważniejsze, jest wyjaśnione

Dodajmy, że po ogłoszeniu uchwały, w szeregu sprawach frankowych sądy i pełnomocnicy powoływały się na nią mówiąc, że daną kwestię rozstrzygnęła już uchwała izby Cywilnej. Szereg prawników w tym sędziów czekało na uzasadnienie. Byli też tacy, którzy wskazywali, że praktycznie prawie wszystkie kwestie związane ze sprawami frankowymi rozstrzygnął już TSUE i orzeczenia mniejszych składów SN.

Wspomniana uchwała – z 25 kwietnia 2024 r. (sygnatura akt III CZP 25/22), odpowiada na 6 pytań jakie zadała, po szerokiej konsultacji, pierwsza prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Manowska.

Klauzule abuzywne w umowach frankowiczów, samodzielne roszczenia o zwrot

Pozostało 93% artykułu
Podatki
Jak ojciec pójdzie do banku, to darowizna będzie zwolniona z podatku
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Podatki
Podatkowa ulga dla frankowiczów jeszcze przez dwa lata
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Prawo w Polsce
Firma nie ukryje stosowania AI? Związkowcy triumfują, biznes się niepokoi
Materiał Promocyjny
Strategia T-Mobile Polska zakładająca budowę sieci o najlepszej jakości przynosi efekty
Prawo drogowe
Jak używać kierunkowskazu na rondzie? Jest nowy wyrok sądu