RP.PL tylko 19 zł za 3 miesiące!
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 16.11.2018 06:51 Publikacja: 16.11.2018 06:51
Foto: Adobe Stock
To czwartkowe postanowienie zwykłego, trzyosobowego składu SN.
SN rozpatrywał pytanie prawne warszawskiego sądu upadłościowego w sprawie upadłości Ireny G., mieszkanki podwarszawskiej miejscowości, która z bliżej niewyjaśnionych przyczyn chciała, aby upadłością tą objąć nie tylko jej część we wspólnym majątku małżeńskim, ale także część jej męża.
Faktyczna separacja małżonków może wpłynąć na podział ich majątku wspólnego po formalnym rozstaniu. Nie zawsze ma być "po równo", dysproporcja może być znaczna. To sedno najnowszego orzeczenia Sądu Najwyższego.
Od 1 stycznia 2025 roku obowiązuje nowa kwota wynagrodzenia minimalnego. Ile wynosi? Ile dostanie pracownik „na rękę” i jakie koszty poniesie pracodawca?
Powoli zbliżają się ferie zimowe 2025. Tym razem rozpoczną się nieco później niż w ostatnich latach. Terminy zimowej przerwy w poszczególnych regionach są różne. Najwcześniej ferie zaczną się w województwach kujawsko-pomorskim, lubuskim, małopolskim, świętokrzyskim i wielkopolskim.
Od 1 stycznia 2025 roku seniorzy mogą składać wnioski o rentę wdowią. Zanim jednak to zrobią, muszą wybrać wariant wypłaty. W podjęciu tej decyzji pomocny może okazać się kalkulator do renty wdowiej udostępniony przez ZUS.
Nowa usługa rejestrowanych doręczeń elektronicznych od Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych to odpowiedź na potrzeby nowoczesnego biznesu i administracji. eDO Post łączy najwyższe standardy bezpieczeństwa z wygodą i zgodnością z przepisami prawa, otwierając drzwi do pełnej cyfryzacji procesów komunikacyjnych.
Drugi próg podatkowy dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. To rozwiązanie w ramach którego osoby rozliczające się z fiskusem wg skali podatkowej, jeśli ich roczny dochód przekroczy określoną kwotę, płacą wyższy podatek. Ile obecnie wynosi drugi próg podatkowy w Polsce? Jaka stawka podatku go dotyczy?
Błędne poinformowani przez obrońców o długości terminu na wniesienie apelacji stanowi zasadny argument za przywróceniem terminu do jej wniesienia - wynika z orzeczenia Sądu Najwyższego.
Pod uchwałą z 30 grudnia 2024 r. w sprawie sprawozdania finansowego Komitetu Wyborczego PiS z wyborów do Sejmu i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej mogłaby się śmiało podpisać wyrocznia delficka.
W obecnym kształcie instytucja skargi nadzwyczajnej jest nie do utrzymania. Jednak zdaniem RPO istnieje potrzeba utrzymania instytucji, która pozwoliłaby na wyeliminowanie rażąco niezgodnych z prawem i niesprawiedliwych orzeczeń.
Faktyczna separacja małżonków może wpłynąć na podział ich majątku wspólnego po formalnym rozstaniu. Nie zawsze ma być "po równo", dysproporcja może być znaczna. To sedno najnowszego orzeczenia Sądu Najwyższego.
„Jak po roku sprawowania władzy przez rząd Donalda Tuska zmienił się Pani/Pana zdaniem stan praworządności w Polsce?” - takie pytanie zadaliśmy w sondażu SW Research dla rp.pl.
Możliwość stwierdzenia ważności wyborów może być zagrożona - alarmuje prof. Marek Safjan, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były sędzia Trybunału Sprawiedliwości UE.
Zdaniem Sądu Najwyższego, „właściwy czas” na złożenie przez członka zarządu wniosku o ogłoszenie upadłości spółki lub wniosku o wszczęcie postępowania restrukturyzacyjnego spółki, w rozumieniu przepisów ordynacji podatkowej, to okres wcześniejszy niż powstanie stanu niewypłacalności spółki.
Święta oraz częste wyjazdy nie powinny usypiać czujności w sprawach dotyczących przesyłek sądowych, terminów procesowych i odpowiednich reakcji.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas