Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Lider jednej z partii tworzących koalicję rządzącą Słowacją zapowiedział, że w listopadzie rozpocznie wizytę w Moskwie.
Na tym kończymy dzisiejszą relację
Najnowsze wiadomości z Ukrainy i Rosji będziemy publikować w poniedziałek od wczesnych godzin porannych.
Na froncie stoczono 121 bitew
Na froncie doszło do 121 starć bojowych, najgorętszych w okolicach Kupiańska i Pokrowska. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował o tym w informacji operacyjnej. „Od początku dnia odbyło się 121 starć bojowych, wróg wystrzelił jedną serię rakiet (2 rakiety), odbyły się 52 naloty (w szczególności 71 rakiet przeciwlotniczych) i 625 ataków dronami kamikadze, wojsko rosyjskie przeprowadziło ponad 3900 ataków na pozycje naszych żołnierzy” – czytamy w poście.
W Zaporożu doszło do eksplozji
Wieczorem w Zaporożu doszło do eksplozji – ogłosił na Telegramie szef zaporoskiej obwodowej administracji wojskowej Iwan Fiodorow. Wcześniej Siły Powietrzne Sił Zbrojnych Ukrainy ostrzegały o wystrzeleniu rakiety przeciwlotniczej na miasto.
Rosjanie zaatakowali Konotop
Wojska rosyjskie zaatakowały Konotop w obwodzie sumskim. Ogłosił to na Telegramie mer miasta Artem Semenikhin. Jednocześnie zachęcił mieszkańców do zaopatrzenia się w wodę i naładowania powerbanków.
Rosjanie ostrzelali wioskę w obwodzie czernihowskim
Rosyjscy żołnierze ostrzelali z moździerzy wieś w gminie Semeniwsk w obwodzie czernihowskim, rannych zostało dwóch okolicznych mieszkańców – poinformował na Facebooku Wiaczesław Chaus, szef Obwodowej Administracji Państwowej w Czernihowie.
Zełenski: Tej jesieni zadecyduje się, co będzie dalej w tej wojnie.
„W tej chwili ustala się, jakie będzie dziedzictwo obecnego pokolenia przywódców państw. Ci, którzy sprawują najwyższe stanowiska. W najbliższych dniach odbędą się spotkania z przywódcami krajów Globalnego Południa, G7, Europy, z szefami organizacji międzynarodowych – z wieloma instytucjami, które pomagają konsolidować świat. Potrzebujemy prawdziwego pokoju i prawdziwego zwycięstwa Ukrainy i prawa międzynarodowego” – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
W Kijowie i kilku regionach ogłoszono alarm powietrzny
W Kijowie i kilku regionach ogłoszono alarm powietrzny. Jak podaje Ukrinform, potwierdzają to mapy alertów lotniczych. Według informacji Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy „rakieta skierowała się w stronę Czernihowa”. „Działalność lotnictwa taktycznego wroga na kierunku południowo-wschodnim! Groźba użycia broni powietrznej!” - dodano później.
W wyniku rosyjskiego ataku w obwodzie chersońskim zginęła kobieta
We wsi Lwów w obwodzie chersońskim w wyniku rosyjskiego ostrzału zginęła mieszkanka – poinformował szef chersońskiej obwodowej administracji państwowej Oleksandr Prokudin. Według niego „61-letnia kobieta została trafiona w wyniku ataku. W wyniku eksplozji otrzymała obrażenia, które nie dały jej szans na przeżycie”
Rosjanie zrzucili materiały wybuchowe na autobus
Na przedmieściach Chersoniu rosyjscy żołnierze zrzucili z drona materiały wybuchowe na autobus. – poinformował na Facebooku szef obwodowej administracji wojskowej w Chersoniu Roman Mroczko. „Rosyjscy okupanci zrzucili materiały wybuchowe z drona na pojazd transportu publicznego na przedmieściach Chersonia. Wybito szyby w autobusie. Tę trasę obsługuje prywatny przewoźnik” – czytamy w komunikacie.
Zełenski o wynikach operacji kurskiej
Działalność Sił Zbrojnych Ukrainy w obwodzie kurskim przyniosła już pewne rezultaty, a jednym z nich jest ujawnienie Rosjanom prawdziwego stosunku Putina do własnego narodu – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla amerykańskiego tygodnika „The New Yorker”. Stwierdził też, że operacja „spowolniła Rosjan i zmusiła ich do przeniesienia części swoich sił pod Kursk, około czterdziestu tysięcy ludzi”
Lemmy: Trwają delikatne negocjacje z Białym Domem
Brytyjski minister spraw zagranicznych David Lammy powiedział, że trwają delikatne negocjacje z USA w sprawie zezwolenia Ukrainie na użycie rakiet Storm Shadow do ataków na cele w Federacji Rosyjskiej. Dodał, że nadszedł czas na „nerwy i odwagę”. W przemówieniu na konferencji Partii Pracy w Liverpoolu Lammy powiedział też, że trudności i wyzwania związane z wojną na Ukrainie staną się „głębsze i dotkliwsze”, zwłaszcza pod koniec lat 2025–2026.
W Rosji brakuje siły roboczej. Rośnie popyt na nieletnich pracowników
W Rosji od stycznia do sierpnia tego roku ponad 700 tys. osób w wieku od 14 do 18 lat opublikowało lub zaktualizowało swoje CV. To o 15 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2023 roku. Także firmy wykazują zwiększone zapotrzebowanie na pracowników w tej grupie.
Czytaj więcej
Bezrobocie w Rosji jest na niskim poziomie i wciąż spada. Na rynku brakuje rąk do pracy, w efekcie rośnie popyt również na nieletnich pracowników. To prowadzi do wzrostu kosztów przedsiębiorstw, które muszą oferować zatrudnianym osobom coraz wyższe stawki.
MSZ Ukrainy: Spotkanie Łukaszenki z Puszylinem wskazuje na poparcie dla wojny agresywnej przeciwko Ukrainie
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy zdecydowanie potępia „oficjalne” spotkanie Aleksandra Łukaszenki z przedstawicielem rosyjskich władz okupacyjnych na czasowo okupowanej części terytorium obwodu donieckiego Denysem Puszylinem i uznaje je za kolejny przejaw pogardy Białorusi dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. „To spotkanie jest kolejnym potwierdzeniem, że stanowisko obecnych władz Białorusi w sprawie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy jest podyktowane wyłącznie instrukcjami Kremla i nie ma nic wspólnego ani z prawem międzynarodowym, ani z międzynarodowymi zobowiązaniami Republiki Białorusi. Ukraina odrzuca obłudną retorykę Aleksandra Łukaszenki dotyczącą zasad współpracy z czasowo okupowanymi terytoriami Ukrainy i uważa to za kolejny dowód poparcia dla wojny napastniczej przeciwko naszemu krajowi» – czytamy w oświadczeniu Ministerstwa Spraw Zagranicznych , opublikowany w niedzielę.
Ukraina negocjuje dostawy myśliwców Gripen i Eurofighter
Ukraina spodziewa się dostaw z krajów partnerskich nie tylko amerykańskich myśliwców F-16, ale także francuskich Mirage-2000, a także prowadzi negocjacje w sprawie szwedzkiego Saaba JAS-39 Gripen i niemiecko-brytyjskiego Eurofighter Typhoon – powiedział Minister Obrony Ukrainy Rustem Umierow.
W ciągu tygodnia armia rosyjska straciła na Ukrainie 8620 żołnierzy i ponad 1200 sztuk sprzętu
Ukraińskie siły obronne raniły lub zabiły w ciągu tygodnia 8620 rosyjskich żołnierzy oraz zniszczyły 1278 jednostek sprzętu i broni wroga. Jak podaje Ukrinform, całkowite straty bojowe wojsk rosyjskich od 24 lutego 2022 r. do 22 września 2024 r. wynoszą około 642 420 osób.
Ruch na Moście Krymskim został wstrzymany
Most Krymski został tymczasowo zamknięty dla ruchu pojazdów. „Władze regionalne apelują, aby podchodzić do sytuacji ze zrozumieniem i nie publikować zdjęć i filmów w Internecie” – informuje agencja Interfax.
Do końca września z obwodu kurskiego zostanie wywiezionych prawie 570 dzieci
Do końca września planowane jest przewiezienie kolejnych 568 dzieci z obwodu kurskiego do różnych regionów kraju, powiedział w niedzielę gubernator regionu Aleksiej Smirnow. Jak napisał na Telegramie, dzieci wraz z osobami towarzyszącymi pojadą do Petersburga i na Terytorium Krasnodarskie. „Ponadto oczekuje się ich w obwodzie leningradzkim, obwodzie krasnodarskim, Udmurcji, obwodzie czelabińskim, obwodzie zabajkałskim i Nowosybirsku” – dodał gubernator.
Czechy. Za pieniądze zebrane na pomoc Ukrainie gang oszustów podróżował po świecie
Śledczy w Pradze odkryli oszustów, którzy zebrali ponad 1,1 miliona koron czeskich (ok. 44 000 euro) od darczyńców w ramach zbiórki funduszy dla Ukrainy w ramach Fundacji JSME LIDÉ („Jesteśmy ludźmi”). Policja oszacowała, że w rzeczywistości kwota ta może być znacznie wyższa.
Przez kilka miesięcy oszuści zbierali pieniądze do skarbonek w domach towarowych i supermarketach w Pradze i okolicznych miastach. Według śledczych wykorzystali zebrane fundusze - podróżowali po świecie, ale płacili też za zwykłe wydatki, takie jak czynsz i jedzenie. W ten sposób wykorzystali trudną sytuację ludzi dotkniętych wojną na Ukrainie i chęć obywateli, by przyczynić się do pomocy temu krajowi. Główny organizator, osiemnastolatek, może na 8 lat trafić do więzienia.
Kilkanaście budynków mieszkalnych uszkodzonych w rosyjskim ataku na Charków
Rosyjski atak wieczorem 21 września uszkodził 18 budynków mieszkalnych w mieście Charków.
Ihor Terechow, mer Charkowa, przekazał, że jeden z nich został bardzo poważnie uszkodzony, nastąpiło przesunięcie konstrukcji budynku.
Statek z rosyjską saletrą amonową u wybrzeży Norwegii
Duński dziennik DR informuje, że statek towarowy Ruby, który przewozi rosyjskie materiały wybuchowe, w ten weekend miał przepłynąć przez wody duńskie, ale utknął na wodach norweskich.
Czytaj więcej
Na wodach Norwegii ugrzązł statek, który na pokładzie ma rosyjski ładunek w postaci materiału wybuchowego - saletry amonowej. Ładunek jest siedmiokrotnie większy od tego, który doprowadził do eksplozji w Bejrucie w 2020 r. i śmierci ponad 200 osób.
Atak na Słowiańsk
Rosjanie zrzucili bombę lotniczą na Słowiańsk (obwód doniecki), w wyniku czego trzy osoby zostały ranne - podała ukraińska Prokuratura Generalna w mediach społecznościowych.
Ewakuacja dzieci z obwodu kurskiego
Do końca września z obwodu kurskiego planowane jest wywiezienie kolejnych 568 dzieci; mają one trafić do Petersburga i Kraju Krasnodarskiego - przekazał gubernator Aleksiej Smirnow.
Ukraina kontra Rosja. W Hadze rozpoczynają się rozprawy
Rozprawy merytoryczne w sprawie roszczenia Ukrainy przeciwko Federacji Rosyjskiej w związku z naruszeniem praw państwa nadbrzeżnego na mocy Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawie morza z 1982 r. rozpoczną się jutro w Hadze.
Potrwają do 5 października 2024 r., będą się odbywać w sali Stałej Izby Sądu Arbitrażowego w Pałacu Pokoju.
Dziesięciu rannych w obwodzie biełgorodzkim
Siły Zbrojne Ukrainy ostrzelały wieś Czeremosznoje w obwodzie biełgorodzkim - podał gubernator Wiaczesław Gładkow dodając, że poszkodowani to cywile. Agencja Interfax poinformowała, że wśród rannych jest szef lokalnej administracji oraz siedmiu bojowników sił samoobrony.
Baerbock obiecuje dalsze wsparcie dla Ukrainy
Niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock obiecała, że rząd federalny będzie nadal udzielał Ukrainie pomocy wojskowej w wojnie z Rosją. Szefowa Federalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych i jedna z liderek Partii Zielonych oświadczyła to na przedwyborczym wydarzeniu swojej partii w Poczdamie.
- Będziemy nadal wspierać Ukrainę, dopóki będzie trwała ta terrorystyczna wojna. Bo w przeciwnym razie będzie to koniec Ukrainy – podkreśliła Baerbock.
Niemcy pozyskały miliard euro od krajów partnerskich na nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, prawie 400 milionów euro więcej zostanie przydzielone z budżetu obronnego Niemiec, jeśli zostanie on zatwierdzony przez Bundestag w przyszłym tygodniu.
Ukraiński atak na Toropiec. Rosjanie stracili zapasy amunicji
Wczoraj siły ukraińskie zniszczyły skład amunicji w Toropiec, w wyniku czego zdetonowano około 30 tys. ton ładunków wybuchowych, co odpowiada 750 tys. pocisków. Tyle pocisków Rosjanie wystrzeliwują na cele na Ukrainie w 2-3 miesiące.
Rosja ogłosiła, że nie weźmie udziału w szczycie pokojowym
Rosja ogłosiła, że nie weźmie udziału w drugim szczycie pokojowym, który Ukraina planuje zorganizować jesienią
Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa oceniła, że szczyt pokojowy jest „po prostu kolejnym aktem oszustwa ze strony Anglosasów i ich ukraińskich marionetek”. Zacharowa stwierdziła, że celem drugiego szczytu pokojowego jest „przeforsowanie całkowicie niewykonalnej „formuły” Zełenskiego, aby światowa większość ją poparła”.
W swoim oświadczeniu Zacharowa oskarżyła również Ukrainę i kraje zachodnie o dążenie do przedłużenia wojny.
Umerow: Ukraina jest w stanie wyprodukować kilka milionów dronów rocznie
Szef ukraińskiego Ministerstwa Obrony zauważył, że w tym roku kraj zakupi ponad milion dronów, a w przyszłym roku Ukraina wyprodukuje ich kilkakrotnie więcej.
-Jesteśmy w stanie wyprodukować kilka milionów dronów rocznie, z których część finansuje budżet państwa, a na pozostałe pozyskujemy środki od partnerów – powiedział.
Dodał także, że Ukraina opracowała program rakietowy i oczekuje obecnie na porozumienie partnerów w sprawie jego finansowania. Ministerstwo Obrony, powiedział, robi wszystko, co możliwe, aby produkcja rakiet była bliższa produkcji dronów.
Chińskie linie wygrały z Lufthansą. Pomogła im Rosja
Lufthansa kasuje rejsy do Pekinu, bo nie wytrzymała konkurencji ze strony chińskich linii lotniczych, które mogą latać nad Syberią. Brak możliwości latania na trasie Europa-Azja najkrótszą drogą, czyli nad Rosją, spowodował, że to połączenie stało się mało opłacalne dla europejskich przewoźników.
Czytaj więcej
Brak możliwości latania na trasie Europa-Azja najkrótszą drogą, czyli nad Rosją, spowodował, że to połączenie stało się mało opłacalne dla europejskich przewoźników. To z kolei jest powodem do rezygnacji z obsługi tego kierunku.
W obwodzie donieckim zginęły pracownice kopalni
Ministerstwo Energetyki Ukrainy oświadczyło, że w ciągu minionej doby wojska rosyjskie ostrzelały teren jednej z kopalni w obwodzie donieckim (nie podano miejscowości, o którą chodzi). W komunikacie czytamy, że wybuchł pożar, a na powierzchnię wyprowadzono wszystkich 371 górników. "Podczas oględzin budynków stwierdzono śmierć dwóch pracownic, jedna osoba trafiła do szpitala" - brzmi oświadczenie.
Obwód moskiewski. Pali się targowisko w Podolsku
Palą się stragany targowe w pobliżu dworca kolejowego w Podolsku,około 40 km na południe od Moskwy.
Państwa QSD ostrzegają Rosję
Państwa członkowskie Quadrilateral Security Dialogue (QSD - Stany Zjednoczone, Australia, Indie i Japonia) wyraziły zdecydowaną dezaprobatę dla możliwego użycia lub samej groźby użycia broni jądrowej przez Rosję.
W oświadczeniu, opublikowanym na stronie internetowej Białego Domu, przywódcy wymienionych czterech państw potwierdzili swoje poparcie dla przestrzegania prawa międzynarodowego i zasad Karty Narodów Zjednoczonych, w tym integralności terytorialnej i suwerenności wszystkich narodów oraz pokojowego rozwiązywania sporów.
Przywódcy zauważyli negatywny wpływ wojny na Ukrainie na globalne bezpieczeństwo żywnościowe i energetyczne, zwłaszcza dla krajów rozwijających się i krajów najsłabiej rozwiniętych.
Zełenski: Ukraina opracowuje plan, który będzie podstawą do rozmów z Rosją
Ukraina aktywnie opracowuje plan, który będzie podstawą do rozmów z Rosją w dowolnym formacie. Trzy punkty planu są już gotowe - ogłosił przebywający w USA prezydent Zełenski podczas spotkania z dziennikarzami.
Sześć rosyjskich samolotów zauważonych nad Morzem Bałtyckim w ciągu dwóch dni
Łotewskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że piloci rosyjskich samolotów samoloty nie przedstawili planów lotu i nie włączyli nadajników
Poderwano stacjonujące na Łotwie natowskie myśliwce Eurofighter, które eskortowały rosyjskie maszyny aż do opuszczenia naruszonej przez nie przestrzeni powietrznej.
Zełenski odwiedzi amerykańską fabrykę produkującą pociski artyleryjskie
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedzi w niedzielę fabrykę pocisków artyleryjskich kal. 155 mm w Scranton w Pensylwanii i podziękuje pracownikom, którzy zwiększyli produkcję w ciągu ostatniego roku.
Zakład w Scranton jest jednym z niewielu w Stanach Zjednoczonych, który produkuje pociski artyleryjskie kal. 155 mm.
W pewnym momencie wojny Ukraina używała od 6000 do 8000 pocisków 155 mm dziennie. Tempo to zaczęło wyczerpywać zapasy USA i wzbudziło obawy, że zapasy będą niewystarczające, aby zaspokoić własne potrzeby militarne, jeśli wybuchnie kolejna poważna wojna, taka jak potencjalny konflikt o Tajwan. W odpowiedzi USA zainwestowały w ponowne uruchomienie linii produkcyjnych i obecnie produkują ponad 40 000 pocisków 155 mm miesięcznie, planując osiągnąć 100 000 pocisków miesięcznie.
Litwa rozważa wysłanie wozów strażackich przeznaczonych dla Zimbabwe na Ukrainę
Litwa rozważa możliwość wysłania 17 wozów strażackich na Ukrainę. Pojazdy te zostały skonfiskowane w Kłajpedzie w zeszłym roku z powodu sankcji i pierwotnie miały trafić do Zimbabwe.
W zeszłym tygodniu południowoafrykańska państwowa strona internetowa The Herald wezwała Litwę do przekazania 17 pojazdów zakupionych przez Zimbabwe od Białorusi w zeszłym roku. Pojazdy zostały zatrzymane w porcie morskim w Kłajpedzie w marcu ubiegłego roku
- Mamy decyzję prokuratora, w której informujemy prokuraturę Zimbabwe, że tych 17 wozów strażackich zostało skonfiskowanych, ponieważ firma, która wyprodukowała te pojazdy, podlega sankcjom, a samo Zimbabwe również podlega sankcjom - powiedziała litewska prokurator generalna Nida Grunskienė.
Płonie stacja benzynowa w rosyjskim Stawropolu
Na stacji w Stawropolu, stolicy Kraju Stawropolskiego w Północnokaukaskim Okręgu Federalnym, eksplodowała cysterna z paliwem.
Biały Dom ogłosił inicjatywy mające na celu wzmocnienie Ukrainy
Stany Zjednoczone rozpoczną w ciągu najbliższego tygodnia i miesięcy realizację szeregu inicjatyw mających na celu wzmocnienie pozycji Ukrainy.
Michael Carpenter, starszy dyrektor ds. Europy w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego USA, który udzielił wywiadu Voice of America,przekazał, że administracja Joe Bidena nada priorytet kluczowym zdolnościom, które wzmocnią Ukrainę na polu bitwy.
Urzędnik przypomniał, że chociaż wiele pieniędzy zostało już wykorzystanych w ramach dodatku uchwalonego w kwietniu, niektóre fundusze pozostają na miejscu i rozpoczną się działania, aby dostarczyć jak najwięcej pomocy w zakresie bezpieczeństwa w nadchodzących tygodniach
Wzrosła liczba rannych w Charkowie
Do 20 wzrosła liczba osób rannych w wyniku ataku wojsk rosyjskich, przeprowadzonego w sobotni wieczór w Charkowie – podało ukraińskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. W komunikacie przekazano, że w nocy Rosjanie zrzucili na miasto trzy kierowane bomby lotnicze - uszkodzone zostały elewacje siedmiu budynków oraz 21 samochodów.
Uszkodzona infrastruktura w obwodzie połtawskim
W nocy wojska rosyjskie za pomocą dronów zaatakowały cele w obwodzie połtawskim - podał szef lokalnych władz Filip Pronin informując, że nie było ofiar w ludziach oraz że uszkodzona została infrastruktura energetyczna.
Ukraińskie drony zestrzelone nad Rosją
Ministerstwo Obrony Rosji podało, że w nocy rosyjska obrona powietrzna zestrzeliła 15 ukraińskich dronów nad obwodami kurskim, astrachańskim, biełgorodzkim i woroneskim oraz nad Morzem Azowskim.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego 2022 roku Rosjanie mieli stracić na Ukrainie ok. 642 420 żołnierzy, 8 768 czołgów, 17 222 pojazdy opancerzone, 18 333 zestawy artyleryjskie, 1 195 wyrzutni rakiet, 949 zestawów przeciwlotniczych, 369 samolotów, 328 śmigłowców, 15 628 bezzałogowych statków powietrznych, 2 595 pocisków manewrujących, 28 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 25 023 pojazdy (w tym cysterny) i 3 144 jednostki sprzętu specjalnego.
Nikopolszczyzna pod ostrzałem
Wieczorem i w nocy wojska rosyjskie ostrzelały rejon Nikopola - przekazał szef administracji obwodu dniepropetrowskiego Serhij Łysak. Uszkodzony został samochód, brak doniesień o osobach poszkodowanych.
W niedzielę Ukraińcy mają mieć prąd
Ukraiński operator Ukrenergo poinformował, że w niedzielę na terenie Ukrainy nie są przewidziane przerwy w dostawach prądu.
Dwanaście miejscowości w obwodzie zaporoskim pod ostrzałem
Szef regionalnej administracji Iwan Fedorow podał, że w ciągu ostatniej doby Rosjanie atakowali cele na terenie dwunastu miejscowości w obwodzie zaporoskim. Odnotowano 161 pocisków artyleryjskich i 196 dronów. Władze otrzymały zgłoszenia o uszkodzeniu ośmiu budynków i obiektów infrastruktury, nie było ofiar w ludziach.
Jeden rosyjski okręt na Morzu Czarnym
Ukraińska marynarka wojenna podała, że na Morzu Czarnym jest jeden rosyjski okręt. Ma to być jednostka wyposażona w cztery pociski manewrujące Kalibr. Według ukraińskiego wojska, Rosjanie nie mają żadnych okrętów na Morzu Azowskim, zaś na Morzu Śródziemnym - jeden, uzbrojony w 16 Kalibrów.
Tak wyglądała sytuacja na Ukrainie w 941. dniu wojny
Tak wyglądała sytuacja na Ukrainie w 941. dniu wojny
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnoskalową inwazję na Ukrainę. Prezydent Wołodymyr Zełenski w przyszłym tygodniu uda się z wizytą do Stanów Zjednoczonych, gdzie weźmie udział w obradach Zgromadzenia Ogólnego ONZ i odbędzie szereg spotkań, m.in. z prezydentem USA Joe Bidenem, wiceprezydent Kamalą Harris i jej rywalem w jesiennych wyborach prezydenckich, Donaldem Trumpem.