Doradca Zełenskiego: Rosja musi ponieść totalną klęskę

- Bez upadku reżimu Putina wojna się nie skończy – mówi „Rzeczpospolitej” Mychajło Podolak, czołowy doradca w biurze prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego.

Publikacja: 04.06.2023 06:16

Mychajło Podolak

Mychajło Podolak

Foto: Biuro prezydenta Ukrainy

Świat od dłuższego czasu mówi o kontrofensywie Ukrainy. Jakie ma cele i kiedy się rozpocznie?

Operacyjno-taktyczne cele są niejawne i omawiane tylko w wąskim gronie. Kluczowym strategicznym celem dla bezpieczeństwa Ukrainy, ale też całej Europy jest to, byśmy nie dopuścili rewanżu Rosji. Po pierwsze, Rosja musi ponieść totalną klęskę, a Ukraina powinna powrócić do granic z 1991 roku. Po drugie, konieczna jest uruchomienie procesów transformacji elit politycznych w Rosji. Bez tego wojna nigdy się nie skończy. Jeżeli obecny reżim w Rosji przetrwa, zrobią przerwę operacyjną na jakiś czas i wyciągną wnioski z błędów. W konsekwencji otrzymamy państwo znacznie bardziej agresywne i znacznie lepiej przygotowane do kolejnego etapu wojny, już nie tylko przeciw Ukrainie.

Potrzebujemy około 40-60 myśliwców

Mychajło Podolak, czołowy doradca w biurze prezydenta Ukrainy

Kiedy Ukraina otrzyma myśliwce F-16 i na jaką ich liczbę może liczyć?

Chcemy, by doszło do tego jak najszybciej. Myślę, że informacje te powinny ogłosić kraje, które przekażą nam samoloty. Prezydent Zełenski stworzył nieformalną koalicję, do której weszli prezydenci i premierzy innych państw i zdecydowali o dostawach na Ukrainę systemów obrony przeciwlotniczej. W ramach tej koalicji prezydent Zełenski przekonał, że bez F-16 nie osłonimy naszego nieba. Decyzje polityczne w sprawie dostaw F-16 już zapadły, zostaną one przekazane Ukrainie. Udział w tym zadeklarowało 10-12 krajów. Obecnie są uzgadniane kwestie logistyczne, potrzebujemy około 40-60 myśliwców.

Czytaj więcej

Minister obrony Ukrainy: Niemcy mogłyby przekazać nam myśliwce Eurofighter

Temat zbrodni wołyńskiej nie przestaje dzielić Ukraińców i Polaków. Czy kiedyś dojdzie do znalezienia konsensusu i pojednania?

Nie powinniśmy się bać trudnych tematów, wiele spraw z historii musimy jeszcze omówić. Myślę, że jesteśmy na tyle mocnymi państwami, że jesteśmy w stanie rozmawiać nawet o najbardziej bolesnych tematach. Prezydentów Ukrainy i Polski łączą bardzo bliskie, przyjacielskie relacje. Myślę, że są w stanie rozmawiać na każdy temat. Polska i Ukraina się zmieniły, w globalnych procesach odgrywany już zupełnie inną rolę niż kiedyś. Jesteśmy w stanie usiąść i szczegółowo o wszystkim porozmawiać.

Cała rozmowa okaże się w poniedziałkowym wydaniu „Rzeczpospolitej” i na rp.pl.

Konflikty zbrojne
Gen. Roman Polko o strącaniu rosyjskich rakiet przez Polskę. „Być może zostało to źle zrozumiane na szczycie NATO”
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Konflikty zbrojne
Jak wyglądało rosyjskie "porozumienie pokojowe". Radio Swoboda dotarło do dokumentu z 2022 roku
Konflikty zbrojne
Zaktualizowane mapy Google zdradzają pozycje ukraińskich systemów wojskowych
Konflikty zbrojne
Nieoficjalnie: Iran nie zaatakuje Izraela przed wyborami w USA
Materiał Promocyjny
Strategia T-Mobile Polska zakładająca budowę sieci o najlepszej jakości przynosi efekty
Konflikty zbrojne
Gen. Waldemar Skrzypczak: Ukraińska propaganda mnoży żołnierzy z Korei Północnej jak grzyby po deszczu