Współpraca Rosji z Iranem. Moskwa przekazuje broń cybernetyczną w zamian za drony

W zamian za stosunkowo tanie i skuteczne drony używane do uderzeń w ukraińską infrastrukturę, Rosja dostarcza Iranowi broń cybernetyczną, w szczególności możliwości cyfrowej inwigilacji - informuje "Wall Street Journal"

Publikacja: 28.03.2023 07:23

Współpraca Rosji z Iranem. Moskwa przekazuje broń cybernetyczną w zamian za drony

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 398

Amerykańscy i irańscy urzędnicy, z którymi rozmawiali dziennikarze, powiedzieli, że współpraca między Moskwą a Teheranem zacieśniła się po tym Iran zgodził się na to, by przekazać rakiety krótkiego zasięgu oraz pociski czołgowe i artyleryjskie.

"Rosyjskie władze zdecydowały, że korzyści z pogłębienia stosunków wojskowych z Iranem przeważają nad wszelkimi wadami" - oceniają autorzy materiału.

Iran zabiega o pomoc cybernetyczną, a także o dziesiątki rosyjskich śmigłowców szturmowych i odrzutowców oraz o pomoc w programie rakietowym dalekiego zasięgu - twierdzą rozmówcy "WSJ".

Kluczowym dostawcą usług cybernetycznych dla Iranu jest rosyjska firma Protey, która ma kontrakty z rosyjskim Ministerstwem Obrony.

Czytaj więcej

Szef MSZ Estonii za dostarczeniem myśliwców F-16 Ukrainie

Rosja od początku wojny na Ukrainie dostarcza Iranowi m.in. nadzór nad komunikacją, a także urządzenia podsłuchowe, zaawansowane kamery i wykrywacze kłamstw. Wsparcie dotyczy również oprogramowania, które pozwoli władzom Iranu na hakowanie telefonów dysydentów i przeciwników politycznych.

Iran od dawna pracuje nad rozwojem swojej cyberbroni, a irańscy hakerzy rządowi przeprowadzili kampanie dezinformacyjne i uderzyli w infrastrukturę konkurencyjnych krajów, takich jak USA i Arabia Saudyjska.

Rosja od połowy ubiegłego roku używa na Ukrainie dronów Shahed produkcji irańskiej. Pomimo roszczeń Kijowa i Zachodu, Iran wielokrotnie zaprzeczał, że pomaga Federacji Rosyjskiej w dostarczaniu broni - ale przyznał się już do przekazania dronów przed inwazją na pełną skalę.

Konflikty zbrojne
Rebelianci weszli do miasta Goma w DR Konga. Francja potępia Rwandę
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Konflikty zbrojne
Wołodymyr Zełenski zmienia dowódcę zgrupowania broniącego Pokrowska. Znowu
Konflikty zbrojne
Król Belgów kontra Viktor Orbán. Chodzi o sankcje na Rosję
Konflikty zbrojne
Jak Donald Trump może zaszantażować Władimira Putina w sprawie pokoju w Ukrainie
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Konflikty zbrojne
Cztery zakładniczki wróciły do Izraela ze Strefy Gazy
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku