Ekspert: Wnioski z Ukrainy - łatwo jest niszczyć infrastrukturę krytyczną

Bezzałogowy statek powietrzny może przenieść też np. długi drut i spowodować spięcie w napowietrznych liniach energetycznych. Takie ataki już miały miejsce, np. w USA w Pensylwanii - mówi dr Jędrzej Łukasiewicz, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Bezpieczeństwa Narodowego, pilot.

Publikacja: 23.10.2022 15:00

Uszkodzona przez Rosjan elektrownia w Charkowie

Uszkodzona przez Rosjan elektrownia w Charkowie

Foto: PAP/EPA

"Rzeczpospolita": Powinniśmy wyciągać wnioski z obserwacji wojny w Ukrainie, gdzie drony niszczą infrastrukturę wrażliwą, np. stacje energetyczne?

Obserwując walki w Ukrainie, możemy przekonać się, jak łatwo ładunkiem wybuchowym można zniszczyć elementy infrastruktury krytycznej. Powoduje to koszty finansowe i zakłócenie funkcjonowania systemów ważnych dla państwa. Oczywiście skutkiem ataku są też ofiary wśród ludzi. Bezzałogowy statek powietrzny może przenieść też np. długi drut i spowodować spięcie w napowietrznych liniach energetycznych. Takie ataki już miały miejsce, np. w USA w Pensylwanii. Skuteczny atak może powodować konsekwencje ekonomiczne, społeczne, polityczne lub ekologiczne, gdy skutkiem stanie się zanieczyszczenie otoczenia atakowanego obiektu.

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Konflikty zbrojne
Gen. Waldemar Skrzypczak: Nie wierzę, że Donaldowi Trumpowi nie zależy na Europie
Konflikty zbrojne
Nadzwyczajny szczyt w Paryżu. Europejscy liderzy będą omawiać działania Donalda Trumpa ws. Ukrainy
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1088
Konflikty zbrojne
Kolejny etap rozejmu. Hamas zwolnił trzech więźniów
Konflikty zbrojne
Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa. „Dobre rozmowy" Zełenskiego z Vance'em