Internetowe oszustwo trzeba zgłosić najszybciej jak się da

Internetowi naciągacze oferują korzystne ulokowanie pieniędzy, podszywając się pod spółki Skarbu Państwa. Kto się nabierze, może stracić oszczędności i dane.

Publikacja: 20.10.2022 07:46

Internetowe oszustwo trzeba zgłosić najszybciej jak się da

Foto: Adobe Stock

W dobie kryzysu w mediach społecznościowych mnożą się ogłoszenia z propozycjami bardzo korzystnych inwestycji (ostatnio np. w Baltic Pipe). Obiecują dużą stopę wzrostu i tworzą wrażenie ekskluzywności (liczba osób, które mogą skorzystać jest ograniczona). Zbyt piękne, by było prawdziwe. I najczęściej nie jest.

Bez zysków i inwestycji

Podszywanie się pod spółki Skarbu Państwa jest już znane od zeszłego roku. Oszuści zamieszczają w socjalmediach ogłoszenia wykorzystujące logo i nazwę znanej instytucji lub państwowej spółki, nieraz także wizerunek znanego polityka czy celebryty.

Kliknięcie w takie ogłoszenie przekierowuje na stronę (także fałszywą), która wymaga podania danych kontaktowych. Następnie naciągacze kontaktują się telefonicznie i finalizują „inwestycję”. Po wpłaceniu pieniędzy dają nawet dostęp do strony umożliwiającej jej podgląd – pokazuje ona, jak rosną „zyski”.

– Oczywiście wszystko jest całkowitym oszustwem, żadnej inwestycji ani zysków nie ma, nie stoi za tym firma inwestycyjna – tłumaczy Paweł Piekutowski, kierownik departamentu bezpieczeństwa Komisji Nadzoru Finansowego. I dodaje, że jeżeli padniemy ofiarą takiego oszustwa, należy jak najszybciej skontaktować się z bankiem.

– Tu nawet minuty mają znaczenie. Im wcześniej zgłosimy oszustwo, tym większa szansa na wstrzymanie przelewu. Jeżeli będziemy odwlekać zgłoszenie do następnego dnia, może być za późno. Trzeba też zgłosić oszustwo na policję – tłumaczy Paweł Piekutowski. Dodaje, że warto upoważnić pisemnie bank do przekazania policji informacji objętych tajemnicą bankową – przyspiesza to postępowanie.

Znaczenie szybkiej reakcji podkreśla także adwokat Bartosz Grube specjalizujący się w tematyce oszustw internetowych.

– Zgłoszenie sprawy na policję pomaga, bo pokazuje, że osoba reaguje od razu (co uprawdopodobnia, że została oszukana), a poza tym zabezpiecza ją na przyszłość. Jeśli ktoś będzie próbował dochodzić od nas zobowiązań zaciągniętych na skradzione dane, to fakt, że organy ścigania zostały o tym poinformowane, ułatwia dochodzenie swoich praw przed sądem.

Kradzież tożsamości

Adam Sanocki, rzecznik prasowy Urzędu Ochrony Danych Osobowych, dodaje, że prócz szybkiego zgłoszenia na policję należy też zawiadomić o takim zdarzeniu podmiot, u którego posłużono się danymi.

– Czyli trzeba się zgłosić do banku lub firmy pożyczkowej czy operatora telekomunikacyjnego – mówi Adam Sanocki.

Często jednak ofiara dowiaduje się, że zaciągnięto na nią zobowiązania, dopiero gdy do drzwi puka komornik lub firma windykacyjna. Naciągacze podają bowiem skradzione imię, nazwisko i PESEL, ale adres już inny. W efekcie wezwania do zapłaty nie przychodzą do oszukanego, a po podwójnym awizowaniu są uznawane za doręczone.

Dlatego najlepszą metodą jest zachowanie czujności wobec wyjątkowo „korzystnych ofert” oraz usuwanie ich z sieci. Edukację w tej sprawie prowadzą UODO i UOKiK, a także firmy, pod które oszuści się podszywają (np. PKN Orlen, który podjął działania służące usuwaniu takich stron). Utworzony w 2020 r. zespół ds. cyberbezpieczeństwa – CSIRT KNF – aktywnie monitoruje sieć.

Prawo w Polsce
Sprawa dotacji dla PiS. Czy PKW wybrnie z impasu?
Podatki
Ważny wyrok ws. prawa do ulgi przy darowiźnie od najbliższej rodziny
Konsumenci
Obniżka opłat za abonament RTV na 2025 rok. Trzeba zdążyć przed tym terminem
Nieruchomości
Dom zostawiony rodzinie w kraju nie przechodzi na własność. Sąd Najwyższy o zasiedzeniu
W sądzie i w urzędzie
Duże zmiany dla wędkarzy od 1 stycznia. Ile trzeba zapłacić w 2025 na łowiskach Wód Polskich?