Równi i równiejsi? Wyjątkowo szybka reakcja służb na groźby wobec Jerzego Owsiaka

Policja błyskawicznie zareagowała w przypadku gróźb śmierci kierowanych pod adresem Jerzego Owsiaka. Eksperci nie są zgodni, czy fakt, że dana sprawa dotyczy osoby znanej, powinien mieć przełożenie na szybkość postępowania.

Publikacja: 15.01.2025 04:44

Warszawa, 14.11.2024. Prezes Zarządu Fundacji WOŚP Jerzy Owsiak

Warszawa, 14.11.2024. Prezes Zarządu Fundacji WOŚP Jerzy Owsiak

Foto: Tomasz Gzell/PAP

Od kilku dni nasilają się internetowe ataki na prezesa fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy Jerzego Owsiaka – hejterzy grożą mu w sieci śmiercią, a starszego mężczyznę, podejrzanego o zadzwonienie do siedziby organizacji i nawoływanie do zastrzelenia jej szefa, policja zatrzymała już po dwóch dniach. Eksperci zwracają uwagę, że podobną szybkością służby powinny wykazywać się też w sprawach tzw. zwykłych obywateli.

Czytaj więcej

Groźby wobec Jerzego Owsiaka. Policja wyjaśni sprawę ataków na WOŚP i jej szefa

„Tempo reakcji, jak w przypadku Owsiaka, nie jest czymś powszechnym”

– Przypadki bagatelizowania podobnych spraw, jak przypadek gróźb pod adresem Jerzego Owsiaka, zdarzają się niestety zbyt często – uważa adw. Bartosz Grube.

Podkreśla, że kluczowe jest, czy w danej sprawie istnieje możliwość ustalenia tożsamości danej osoby i jej numeru telefonu, bo np. groźby kieruje ona, dzwoniąc właśnie z niego. Dane o wiele trudniej ustalić, kiedy posługuje się komunikatorami obsługiwanymi przez Metę (np. Facebookiem czy Instagramem).

– Niemniej jednak takie tempo reakcji służb, jakie miało miejsce w przypadku Jerzego Owsiaka, nie jest czymś powszechnym. Od momentu złożenia zawiadomienia o otrzymaniu gróźb do czasu przesłuchania pokrzywdzonego w wielu przypadkach mija nawet kilka tygodni – zauważa.

I przypomina, że organy ścigania powinny działać tak samo sprawnie w każdym przypadku.

– Oczywiście, że podejmowane działania muszą one priorytetyzować pod kątem realnego zagrożenia, ale realna groźba zawsze pozostaje groźbą – dodaje mecenas.

Mec. Grube uważa również, że ewentualne przyspieszenia działania służb w przypadku osób znanych na pewno będzie pełniło funkcję szkoleniową, ale jeśli każdy inny obywatel będzie miał poczucie, że w podobnej sytuacji na reakcję będzie musiał czekać znacznie dłużej, raczej nie spełni to należycie funkcji prewencyjnej.

Czytaj więcej

Jerzy Owsiak: Rachoń, Krawiel, Piela skazani za "plastusie" w TVP Info

– Gdyby konkretne czynności podejmowane były w takim samym czasie w stosunku do osoby znanej, jak i nierozpoznawalnej publicznie – a w przypadku pokrzywdzonego celebryty opinia publiczna byłaby dodatkowo o tym informowana – można byłoby uznać, że może to pełnić funkcję prewencyjną – wyjaśnia adwokat.

Jednak według niego taki cel jest nieosiągalny, jeśli tempo uzależnione byłoby od rozpoznawalności pokrzywdzonego.

Groźby wobec Jerzego Owsiaka. Każda osoba, której grozi się śmiercią, musi być traktowana tak samo 

O tym, że tempo działania służb powinno być zawsze takie samo, przekonana jest też adw. Aleksandra Wejdelek-Bziuk.

– Jednak z własnego doświadczenia wiem, że tak nie jest. Sprawa kierowanych pod moim adresem pogróżek śmierci nie została rozwiązana z powodu niewykrycia sprawcy – przyznaje.

Mecenas uważa jednak, że każda sprawa zakończona wyciągnięciem odpowiedzialności w stosunku do sprawcy przestępstwa ma dobry wpływ społeczny.

– Życzyłabym sobie, aby każda osoba, której grozi się śmiercią, traktowana była tak samo poważnie – komentuje.

Czytaj więcej

Jerzy Owsiak przegrał w sądzie z autorką "Plastusiów"

Innego zdania jest Damian Wutke z Fundacji Pomocy Ofiarom Przestępstw.

– Z mojego doświadczenia wynika, że jeśli pod czyimś adresem padają groźby karalne, np. śmierci czy fizycznego ataku, policja podejmuje działania bardzo szybko, bez względu na to, kogo dotyczą. Dlatego dobrze, że przypadek Jerzego Owsiaka został nagłośniony – mówi.

Ekspert: policja zawsze reaguje na groźby śmierci, problemem są inne sprawy

Eksperci są zaś zgodni co do kwestii tempa wyjaśniania spraw „mniejszego kalibru”, takich jak choćby uporczywe nękanie.

– Można sobie wyobrazić, w jakim strachu i poczuciu zagrożenia żyje np. kobieta, która wyszła ze związku, ale były partner nadal dąży do ciągłego kontaktu z nią – unaocznia Damian Wutke.

– Jestem przekonany, że gdyby policja miała większe zasoby, takimi sprawami też zajmowałaby się bardzo szybko. Niestety, dzisiaj zarówno takie postępowania, jak i te związane np. z internetowym hejtem trwają bardzo długo – mówi ekspert.

Sceptyczna w kwestii reakcji części służb jest z kolei mec. Wejdelek-Bziuk.

– Z mojej praktyki wynika, że osoby, które czują się pokrzywdzone czyimś zachowaniem, odsyła się z komisariatu ze stwierdzeniem, że ich sprawy nie nadają się do zgłoszenia jako możliwe przestępstwa – argumentuje.

Czytaj więcej

Sąd uniewinnił Jerzego Owsiaka ws. przekleństw na Festiwalu Pol'and'Rock

Adwokat również dostrzega przy tym konieczność dokonywania selekcji spraw, którymi należy się zająć, i jest zdania, że część obywateli zgłasza się do służb z takimi, których nie mogą one rozwiązać.

– Jednak zdarza się, że policja za błahy problem uznaje też pogróżki czy naruszenie nietykalności cielesnej, np. szarpaninę czy uderzenie, więc skutecznie zniechęca do złożenia zawiadomienia – uważa ekspertka.

Podkreśla przy tym, że bywa, iż dotyczy to zdarzeń, które potencjalnie mógłby objąć prywatny akt oskarżenia, ale obywatel nie musi wiedzieć, że może go złożyć. A także tych, które mogłyby zostać zakwalifikowane jako wykroczenie, np. zakłócenie miru domowego.

Od kilku dni nasilają się internetowe ataki na prezesa fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy Jerzego Owsiaka – hejterzy grożą mu w sieci śmiercią, a starszego mężczyznę, podejrzanego o zadzwonienie do siedziby organizacji i nawoływanie do zastrzelenia jej szefa, policja zatrzymała już po dwóch dniach. Eksperci zwracają uwagę, że podobną szybkością służby powinny wykazywać się też w sprawach tzw. zwykłych obywateli.

„Tempo reakcji, jak w przypadku Owsiaka, nie jest czymś powszechnym”

Pozostało jeszcze 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Groźby wobec Jerzego Owsiaka. Wicepremier mówi o cofnięciu koncesji dla TV Republika
Prawo w Polsce
Sprawa dotacji dla PiS. Czy PKW wybrnie z impasu?
Podatki
Ważny wyrok ws. prawa do ulgi przy darowiźnie od najbliższej rodziny
Konsumenci
Obniżka opłat za abonament RTV na 2025 rok. Trzeba zdążyć przed tym terminem
Nieruchomości
Dom zostawiony rodzinie w kraju nie przechodzi na własność. Sąd Najwyższy o zasiedzeniu