Wojskowy Instytut Medyczny - Państwowy Instytut Badawczy podpisał porozumienie z Świętokrzyskim Centrum Onkologii, Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym Nr 4 w Lublinie, Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym Nr 1 w Lublinie, Uniwersyteckim Szpitalem Dziecięcym w Lublinie, Uniwersytetem Warszawskim i Uniwersytetem Medycznym w Lublinie.
W polskich szpitalach jest ponad 60 robotów chirurgicznych
Gen. prof. Grzegorz Gielerak dyrektor WIM-PIB przypomniał, że na początku technologię robotową tworzyło wojsko. Ideą powstania robotów medycznych wynikała z konieczność operowania przez lekarzy na odległość. Dzisiaj roboty medyczne znajdują się w wielu szpitalach. Gen. Gielerak dodał, że w Polsce wykorzystywanych jest teraz ponad 60 robotów chirurgicznych. Z jednej strony poprawia to dostępność dla pacjentów do tej technologii zabiegowej, ale jednocześnie powoduje wyzwania związane z tym, jak efektywnie wykorzystać nowoczesną technikę. – Celem konsorcjum jest nadanie nowych ram organizacyjnych, naukowych i badawczych wyznaczających perspektywę dalszego rozwoju chirurgii robotycznej w Polsce tak, aby na dobre zadomowiła się ona na polskim rynku i była jednocześnie nie tylko skuteczna, ale też efektywna – zaznaczył dyrektor WIM.
Czytaj więcej
Dopiero w czwartym kwartale tego roku będzie gotowa koncepcja tworzenia wojsk medycznych – ustaliła „Rzeczpospolita”.
Jak rozwijać chirurgię w której wykorzystywane są roboty
Zapowiedział, że jednym z pierwszych zadań nowego konsorcjum będzie utworzenie pierwszego w Polsce centralnego rejestru zabiegów chirurgii robotycznej. – Dzięki niemu będziemy mogli poznać rzeczywistą liczbę takich operacji, ewentualne zdarzenia niepożądane z nimi związane, efektywność leczenia tą techniką i na tej podstawie zaprogramować dalszy rozwój tej dziedziny w Polsce – wyliczał gen. Gielerak.
Dyrektor WIM mówił także o koniecznych zmianach w prawie. Przyznał, że nie ma w tym zakresie uregulowań, dlatego zadaniem konsorcjum jest praca nad zmianami w przepisach.