Powstaje konsorcjum chirurgii robotowej. Inicjatorem jest wojsko

Wojskowy Instytut Medyczny wraz z kluczowymi ośrodkami leczniczymi i uczelniami utworzył konsorcjum, którego celem jest rozwijanie wykorzystania technologii robotowej w medycynie.

Publikacja: 11.02.2025 13:19

Wojskowy Instytut Medyczny wraz z kluczowymi ośrodkami leczniczymi i uczelniami utworzył konsorcjum,

Wojskowy Instytut Medyczny wraz z kluczowymi ośrodkami leczniczymi i uczelniami utworzył konsorcjum, którego celem jest rozwijanie technologii robotowej w medycynie.

Foto: Materiały prasowe WIM-PIB

Wojskowy Instytut Medyczny - Państwowy Instytut Badawczy podpisał porozumienie z Świętokrzyskim Centrum Onkologii, Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym Nr 4 w Lublinie, Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym Nr 1 w Lublinie, Uniwersyteckim Szpitalem Dziecięcym w Lublinie, Uniwersytetem Warszawskim i Uniwersytetem Medycznym w Lublinie.

W polskich szpitalach jest ponad 60 robotów chirurgicznych

Gen. prof. Grzegorz Gielerak dyrektor WIM-PIB przypomniał, że na początku technologię robotową tworzyło wojsko. Ideą powstania robotów medycznych wynikała z konieczność operowania przez lekarzy na odległość. Dzisiaj roboty medyczne znajdują się w wielu szpitalach. Gen. Gielerak dodał, że w Polsce wykorzystywanych jest teraz ponad 60 robotów chirurgicznych. Z jednej strony poprawia to dostępność dla pacjentów do tej technologii zabiegowej, ale jednocześnie powoduje wyzwania związane z tym, jak efektywnie wykorzystać nowoczesną technikę.  – Celem konsorcjum jest nadanie nowych ram organizacyjnych, naukowych i badawczych wyznaczających perspektywę dalszego rozwoju chirurgii robotycznej w Polsce tak, aby na dobre zadomowiła się ona na polskim rynku i była jednocześnie nie tylko skuteczna, ale też efektywna – zaznaczył dyrektor WIM.

Czytaj więcej

Wojska medyczne jeszcze nie teraz. „W resorcie obrony narodowej trwają prace"

Jak rozwijać chirurgię w której wykorzystywane są roboty

Zapowiedział, że jednym z pierwszych zadań nowego konsorcjum będzie utworzenie pierwszego w Polsce centralnego rejestru zabiegów chirurgii robotycznej. – Dzięki niemu będziemy mogli poznać rzeczywistą liczbę takich operacji, ewentualne zdarzenia niepożądane z nimi związane, efektywność leczenia tą techniką i na tej podstawie zaprogramować dalszy rozwój tej dziedziny w Polsce – wyliczał gen. Gielerak.

Dyrektor WIM mówił także o koniecznych zmianach w prawie. Przyznał, że nie ma w tym zakresie uregulowań, dlatego zadaniem konsorcjum jest praca nad zmianami w przepisach.

 – Wszystkim nam zależy na tym, aby pacjenci byli odpowiednio traktowani, ale też korzystali z nowoczesnych technologii – powiedziała obecna na spotkaniu wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Maria Mrówczyńska.

Z kolei rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. Alojzy Z. Nowak zapewnił, że uczelnia ta może wesprzeć konsorcjum efektami badań prowadzonych w zakresie fizyki, chemii, biologii, sztucznej inteligencji.

Powstaje rejestr procedur robotycznych w medycynie

Podpisane porozumienie dotyczy współpracy w zakresie rozwoju chirurgii robotowej, sztucznej inteligencji (AI) i telemedycyny, z naciskiem na innowacyjne technologie w medycynie, badania naukowe oraz edukację. Celem współpracy jest stworzenie Rejestru Procedur Robotycznych oraz prowadzenie wielodyscyplinarnych prac badawczych dotyczących nowych metod leczenia z zastosowaniem nowoczesnych technologii.

„Strony porozumiały się także w kwestii realizacji badań retrospektywnych i prospektywnych dotyczących skuteczności operacji z wykorzystaniem robotyki i sztucznej inteligencji, ze szczególnym uwzględnieniem chorób nowotworowych, takich jak rak płuca, jelita grubego czy żołądka. Będą także poszukiwać możliwości finansowania zewnętrznego oraz angażować się w międzynarodowe projekty badawcze w tym zakresie” – opisuje Mariusz Gierej, rzecznik prasowy WIM-PIB.

Współpraca obejmie również organizację szkoleń, warsztatów i konferencji naukowych, które będą promować wyniki wspólnych badań oraz wdrożenie nowych technologii w praktyce medycznej. W planach jest też opracowanie edukacyjnych programów z zakresu chirurgii robotowej i sztucznej inteligencji, adresowanych do studentów oraz kadry akademickiej.

Wojskowy Instytut Medyczny - Państwowy Instytut Badawczy podpisał porozumienie z Świętokrzyskim Centrum Onkologii, Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym Nr 4 w Lublinie, Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym Nr 1 w Lublinie, Uniwersyteckim Szpitalem Dziecięcym w Lublinie, Uniwersytetem Warszawskim i Uniwersytetem Medycznym w Lublinie.

W polskich szpitalach jest ponad 60 robotów chirurgicznych

Pozostało jeszcze 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Wojsko
MON wymieni legitymacje byłym wojskowym
Wojsko
Tarcza Wschód. Fakty i mity o umocnieniach przy wschodniej granicy
Polityka
Szkolenie wojskowe dla posłów. MON zapewni taką możliwość
Społeczeństwo
Schronów nie budujemy, bo brak kluczowych rozporządzeń
Polityka
Bilans Jacka Siewiery, czyli wychodzenie z kryzysów