Polska stała się liderem redukcji bezrobocia i zwiększania zatrudnienia w przemyśle wytwórczym Unii Europejskiej w ciągu ostatniego 20-lecia – wynika z raportu „Transformacje motorów wzrostu w trzech największych gospodarkach świata", który we wtorek ma zaprezentować Polski Instytut Ekonomiczny. Okazujemy się także największym handlowym beneficjentem pandemii – nie tylko osiągając rekordową nadwyżkę w wymianie towarowej z zagranicą, ale także najbardziej spośród państw członkowskich UE zwiększając swój udział w światowym handlu (o 0,14 pkt proc.). – Od momentu akcesji do UE udział Polski w unijnym PKB zwiększył się o 1,7 pkt proc. Pod tym względem jesteśmy w Unii liderem – podaje PIE w raporcie.
Unia Europejska to obok USA i Chin jedna z trzech potęg gospodarczych, które w gospodarce światowej odpowiadają za połowę wartości PKB według parytetu siły nabywczej. Do tej trójki kolejne państwa nie dołączą szybko, bo ich wzrost gospodarczy spowolnił jeszcze przed pandemią. Według prognoz Międzynarodowego Funduszu Walutowego w najbliższych latach najwyższa dynamika wzrostu obserwowana będzie w Chinach, którym tempa dotrzymywać mogą Indie, choć startując z niższego poziomu.
W samej UE państwa Europy Środkowej nabierają coraz większego znaczenia. Z danych PIE wynika, że przez dwie ostatnie dekady nasz region pod względem udziału w europejskich obrotach handlowych wyprzedził Europę Południową, poprawiając wynik z 33 proc. unijnych obrotów do 39 proc. wobec spadku w Europie Południowej z 35 proc. do 28 proc. Udział Europy Środkowej w unijnym PKB zwiększył się o 3,3 pkt proc., podczas gdy w przypadku państw z południowej części kontynentu skurczył się o 6,4 proc. W rezultacie Europa Środkowa stała się drugim najbogatszym regionem w UE, choć wewnętrznie jest zróżnicowana.
Czytaj więcej
Znacząca produkcja mleka w Polsce przekłada się na wysoką produkcję serów. A rosnący globalny popyt na wyroby serowarskie przynosi mocny wzrost polskiego eksportu tych produktów.