PIE: mocny wzrost udziału Polski w globalnym handlu

Europa Środkowa z Polską na czele nabiera coraz większego znaczenia w gospodarczym rozwoju Unii Europejskiej.

Publikacja: 08.11.2021 21:00

PIE: mocny wzrost udziału Polski w globalnym handlu

Foto: Bloomberg

Polska stała się liderem redukcji bezrobocia i zwiększania zatrudnienia w przemyśle wytwórczym Unii Europejskiej w ciągu ostatniego 20-lecia – wynika z raportu „Transformacje motorów wzrostu w trzech największych gospodarkach świata", który we wtorek ma zaprezentować Polski Instytut Ekonomiczny. Okazujemy się także największym handlowym beneficjentem pandemii – nie tylko osiągając rekordową nadwyżkę w wymianie towarowej z zagranicą, ale także najbardziej spośród państw członkowskich UE zwiększając swój udział w światowym handlu (o 0,14 pkt proc.). – Od momentu akcesji do UE udział Polski w unijnym PKB zwiększył się o 1,7 pkt proc. Pod tym względem jesteśmy w Unii liderem – podaje PIE w raporcie.

Unia Europejska to obok USA i Chin jedna z trzech potęg gospodarczych, które w gospodarce światowej odpowiadają za połowę wartości PKB według parytetu siły nabywczej. Do tej trójki kolejne państwa nie dołączą szybko, bo ich wzrost gospodarczy spowolnił jeszcze przed pandemią. Według prognoz Międzynarodowego Funduszu Walutowego w najbliższych latach najwyższa dynamika wzrostu obserwowana będzie w Chinach, którym tempa dotrzymywać mogą Indie, choć startując z niższego poziomu.

W samej UE państwa Europy Środkowej nabierają coraz większego znaczenia. Z danych PIE wynika, że przez dwie ostatnie dekady nasz region pod względem udziału w europejskich obrotach handlowych wyprzedził Europę Południową, poprawiając wynik z 33 proc. unijnych obrotów do 39 proc. wobec spadku w Europie Południowej z 35 proc. do 28 proc. Udział Europy Środkowej w unijnym PKB zwiększył się o 3,3 pkt proc., podczas gdy w przypadku państw z południowej części kontynentu skurczył się o 6,4 proc. W rezultacie Europa Środkowa stała się drugim najbogatszym regionem w UE, choć wewnętrznie jest zróżnicowana.

Czytaj więcej

Polska mlekiem, a więc i serami, płynąca w świat

Wartość dodana wytworzona w przemyśle na terenie Europy Środkowej rośnie bardzo szybko – od 2000 r. na Słowacji zwiększyła się czterokrotnie, a w Polsce ponadtrzykrotnie. Kluczową rolę odgrywają Niemcy, odpowiadające za jedną trzecią wartości dodanej w przemyśle unijnym. Najwyższą produktywność pracy osiągnęła Irlandia. Państwa Europy Wschodniej wypadają pod tym względem znacznie gorzej od najbardziej rozwiniętej Północy, choć szybko ją poprawiają.

Problemem naszego regionu (poza Czechami) są także inwestycje w technologie informatyczne i telekomunikacyjne. W OECD Polska przeznacza najmniejszą część inwestycji w środki trwałe w tych technologiach, gdy Francja, Włochy, Hiszpania i Portugalia – cztero- i trzykrotnie więcej od nas.

Według raportu PIE pandemia zwiększa nierówności wewnątrz mocarstw gospodarczych. W UE największe straty poniosło południe kontynentu, podczas gdy Europa Środkowa stała się wręcz beneficjentem. W USA pandemia wzmocniła stany najsilniejsze gospodarczo. Podobnie w Chinach, gdzie w 2020 r. wschodnie prowincje w stały się jeszcze silniejsze.

Handel
BSH przenosi dawną fabrykę Zelmera. Projekt za 600 mln zł
Handel
Meblarski potentat zamyka fabrykę. Kilkaset osób straci pracę
Handel
Polacy przestają kupować na bazarach, zwłaszcza ubrania
Handel
Biedronka pod kreską w 2024 r., spadła sprzedaż
Handel
Biedronka szuka nowych menedżerów. Obiecuje ekspresową karierę, 8,5 tys. zł i benefity