Będą sankcje Unii Europejskiej na flotę cieni Putina

Unia Europejska wprowadzi dodatkowy pakiet sankcji wobec „floty cieni” Putina po kolejnym uszkodzeniu kabla na Morzu Bałtyckim i zatrzymaniu podejrzanego tankowca przez Finlandię. Flota starych rosyjskich tankowców zagraża nie tylko bezpieczeństwu żeglugi, ale też całemu środowisku naturalnemu Bałtyku.

Publikacja: 27.12.2024 20:28

Będą sankcje Unii Europejskiej na flotę cieni Putina

Foto: AFP

Zostało to stwierdzone we wspólnym oświadczeniu Komisji Europejskiej i Kai Kallas szefowej unijnej dyplomacji. W dokumencie stwierdza się, że rosyjska „flota cieni” zagraża bezpieczeństwu i środowisku. Ponadto finansuje budżet wojskowy Rosji, który Kreml przeznacza na wojnę z Ukrainą.

Podejrzany tankowiec z rosyjską ropą

„Zdecydowanie potępiamy wszelkie celowe niszczenie infrastruktury krytycznej Europy. Podejrzany statek wchodzi w skład rosyjskiej „floty cieni”, która zagraża bezpieczeństwu i środowisku, a także finansuje rosyjski budżet wojskowy. Podejmiemy dalsze środki, w tym sankcje, skierowane przeciwko tej flocie” – stwierdził Kallas i przedstawiciele Komisji Europejskiej.

W czwartek 26 grudnia Fińskie władze zatrzymały w czwartek tankowiec przewożący rosyjską ropę na Morzu Bałtyckim w związku z podejrzeniami, że dzień wcześniej spowodował awarię podmorskiego kabla energetycznego łączącego Finlandię i Estonię oraz uszkodzenie lub przerwanie czterech linii internetowych.

Fińska straż przybrzeżna weszła na pokład tankowca Eagle S zarejestrowanego na Wyspach Cooka, przejęła dowództwo i wprowadziła statek na fińskie wody terytorialne, powiedział na konferencji prasowej urzędnik straży przybrzeżnej.

Fińskie służby celne oświadczyły, że przejęły kontrolę nad ładunkiem statku i że uważa się, że Eagle S należy do tzw. rosyjskiej floty cieni. Fińska agencja transportu i komunikacji Traficom podała, że ​​dwa kable światłowodowe, należące do fińskiego operatora Elisa, łączące Finlandię i Estonię, zostały przecięte, a trzeci kabel łączący oba kraje, należący do chińskiego Citic, został uszkodzony.

Agencja podała, że ​​czwarty kabel internetowy łączący Finlandię z Niemcami, należący do fińskiej grupy Cinia, również prawdopodobnie został uszkodzony.

Duńskie cieśniny nie dla rosyjskiego złomu

Rządy Finlandii, jak i Estonii oświadczyły, że w czwartek odbyły nadzwyczajne spotkania w celu oceny sytuacji. Naprawa 170-kilometrowego połączenia międzysystemowego Estlink 2 zajmie kilka miesięcy, a awaria zwiększyła ryzyko przerw w dostawie prądu w okresie zimowym, podał w oświadczeniu operator Fingrid.

Z analizy agencji Reutera dotyczącej danych śledzenia statków MarineTraffic wynika, że ​​tankowiec Eagle S Panamax przepłynął nad kablem zasilającym Estlink 2 w środę o godzinie 13:26 czasu GMT, co zbiegło się z czasem, w którym według operatora finskiego - firmy Fingrida nastąpiła przerwa w dostawie prądu.

Caravella LLCFZ z siedzibą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, która według danych MarineTraffic jest właścicielem Eagle S, nie odpowiedziała agencji na prośby o komentarz.

Komisja Europejska podkreśla, że „W odpowiedzi na te incydenty wzmacniamy wysiłki na rzecz ochrony kabli podmorskich, w tym zwiększoną wymianę informacji, nowe technologie wykrywania, a także możliwości napraw podmorskich i współpracę międzynarodową. Nadal angażujemy się w zapewnianie odporności i bezpieczeństwa naszej infrastruktury krytycznej. Obecnie nie ma zagrożenia dla bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej w regionie” - zapewnia w komunikacie Bruksela.

Wśród możliwych ograniczeń może być od dawna postulowany przez Danię zakaz przepływania przez kluczowe cieśniny – Skagerrat i Kattegat tankowców bez ważnych ubezpieczeń i kontrole stanu technicznego.

Zostało to stwierdzone we wspólnym oświadczeniu Komisji Europejskiej i Kai Kallas szefowej unijnej dyplomacji. W dokumencie stwierdza się, że rosyjska „flota cieni” zagraża bezpieczeństwu i środowisku. Ponadto finansuje budżet wojskowy Rosji, który Kreml przeznacza na wojnę z Ukrainą.

Podejrzany tankowiec z rosyjską ropą

Pozostało jeszcze 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Gospodarka
UE przedłuży sankcje wobec Rosji, opór Węgier złamany. Jak „przekonano” Orbána?
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Gospodarka
Bruksela dla „Rzeczpospolitej”: wejście Grenlandii do UE zależy od niej samej. A Trump eskaluje naciski
Gospodarka
Trump stał się łagodny dla Pekinu?
Gospodarka
Amerykanie ustąpili. Przedstawicielka Rosji w MFW jedzie do Waszyngtonu
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Gospodarka
Polski rząd interweniuje w sprawie chipów. „Bez urzędniczego bla, bla”
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku