RP.PL tylko 19 zł za 3 miesiące!
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 26.12.2024 02:01 Publikacja: 14.11.2024 10:40
Foto: Adobe Stock
Negocjacje traktatu o wolnym handlu trwają od 1999 r., ale kwestie dotyczące rolnictwa nie są już uzgadniane od 2019 r. - potwierdziła Komisja Europejska na konferencji prasowej 13 listopada. Wtedy też doszło do pierwszych uzgodnień politycznych, ale rok później KE zrezygnowała z ratyfikowania tego, co ustalono.
Przerwa w kontaktach trwała do marca 2023 r. Wznowione rozmowy dotyczyły kilku konkretnych problemów w ramach dodatkowego protokołu do traktatu. Spraw dotyczących rolnictwa nie omawiano, mimo często zgłaszanych Francję i tamtejszych rolników protestów. Bruksela chciała, by kraje bloku - Argentyna, Boliwia, Brazylia, Paragwaj i Urugwaj - zobowiązały się prawnie do przestrzegania klimatycznego porozumienia paryskiego oraz do jasnej i skutecznej polityki zakazującej wyrębu lasów. Naruszenie tych zobowiązań byłoby podstawą do zawieszenia traktatu. Kraje Mercosur domagają się z kolei większej ochrony swego przemysłu.
To, że w końcówce roku obchodzone są urodziny Jezusa, jest wynikiem decyzji podjętych dopiero w IV wieku. Przekonanie o tym, że jest to właściwa data, istniało jednak już wcześniej, ale miało głównie uzasadnienie symboliczne i astronomiczne.
W Finlandii wszelkie budynki mieszkalne i nie tylko powyżej 1,2 tys. m kw. powierzchni muszą mieć schrony. Obowiązek jego budowy spoczywa na firmie deweloperskiej – tłumaczy Jukka Salovaara, wiceminister spraw zagranicznych Finlandii.
Przegrzanie, rozpędzona inflacja, rekordowo wysokie stopy procentowe, braki na sklepowych półkach, utrata eksportowych rynków surowcowych – tak gospodarka Rosji wejdzie w 2025 rok. Tymczasem Kreml mówi o rozwoju i dobrobycie.
Gospodarka Starego Kontynentu stoi dziś przed wyzwaniami, które zaważą na jej przyszłości. Polska prezydencja w Radzie UE może stać się impulsem do ożywienia gospodarczego Europy.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Polska gospodarka rośnie wolniej od oczekiwań. Inflacja, choć pójdzie w górę, nie jest postrzegana jako problem. Znacznie poważniejsze zagrożenia to m.in. sytuacja zewnętrzna. To główne wnioski z najnowszych badań Europejskiego Kongresu Finansowego.
Nadejście nowego roku to często czas postanowień. Mogą one dotyczyć różnych obszarów naszego życia, choć z ich realizacją… bywa różnie. Warto więc skupić się na takich, które są dość proste w wykonaniu i jednocześnie przyniosą nam wymierne korzyści, wygodę i spokój. Pomoże w tym aplikacja PeoPay Banku Pekao S.A. z którą można ćwiczyć dobre nawyki finansowe, uporządkować swój budżet i oszczędzić.
Stany Zjednoczone to jeden z kluczowych dostawców węglowodorów do UE. Eksport ropy naftowej z USA do Europy Północno-Zachodniej na początku roku może jednak spaść ze względu na wzrost stawek za fracht i mniejszą różnicę w cenach między amerykańską ropą West Texas Intermediate a kontraktami terminowymi na ropę Brent – prognozują analitycy ankietowani przez Reutersa.
Niemiecki koncern BMW w końcu sprzedaż swoich aut Rosji. Odbywała się ona z ominięciem sankcji. Proceder wykryła kontrola działu eksportu przeprowadzona w zakładach w Hanowerze. Pytanie stawiane publicznie brzmi: dlaczego dopiero teraz? Media od dawna informowały o bezprawnych działaniach Niemców.
Ryszard Petru siada na kasie w Biedronce licząc kajzerki: komedia na święta dla całej rodziny. Szkoda, że nieśmieszna. Bo w dyskusji o wolnej od pracy Wigilii – czego niestety Ryszard Petru nie rozumie – chodzi o to, czy Polska jest nowoczesnym państwem.
Czy osiem godzin pracy w sklepie to dobry sposób na wyróżnienie się z tłumu polityków wpadających na chwilę do piekarni czy na budowę, by poklepać lud po plecach przed kamerą?
Przegrzanie, rozpędzona inflacja, rekordowo wysokie stopy procentowe, braki na sklepowych półkach, utrata eksportowych rynków surowcowych – tak gospodarka Rosji wejdzie w 2025 rok. Tymczasem Kreml mówi o rozwoju i dobrobycie.
Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w listopadzie 5 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny. Po raz pierwszy od maja 2021 r. mieliśmy wzrost liczby zarejestrowanych bezrobotnych w ujęciu rok do roku.
Poseł Polski 2050 potwierdził, że podpisał umowę z jedną z sieci handlowych i 24 grudnia na kilka godzin będzie pracownikiem dyskontu. – Tu nie chodzi o politykę, ale takie realne doświadczenie – przekonywał.
Choć inflacja spadła, to jednak samodzielne przygotowanie kolacji wigilijnej będzie i tak o ponad 5 proc. droższe niż rok temu – wynika z wyliczeń „Rzeczpospolitej”.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas