Reżimowe bajki dla ludu: Gospodarki Rosji i Białorusi rosną coraz szybciej

Reżimy Rosji i Białorusi ogłosiły „wspaniałe wyniki” osiągnięte przez obie gospodarki w 2023 roku. PKB obu krajów zaliczył „silny wzrost” o 3,5 proc., a oba kraje są „oazą ekonomicznej stabilności”. Nie można tych danych w żaden sposób zweryfikować.

Publikacja: 31.12.2023 16:32

Reżimowe bajki dla ludu: Gospodarki Rosji i Białorusi rosną coraz szybciej

Foto: Bloomberg

"Na tle narastających zawirowań w świecie zachodnim Państwo Związkowe (Rosja i Białoruś -red) pozostało prawdziwą ostoją stabilności. Nie spełniło się ani jedno "proroctwo" zagranicznych sceptyków, krytyków i źle nam życzących, którzy przepowiadali dla nas kryzys i upadek. Okazało wręcz odwrotnie” – zapewnił zauważył Borys Gryzłow ambasador Rosji w Mińsku.

Rosja i Białoruś kwitną, Zachód „przysiada"

Urzędnik Kremla dodał, że „podczas gdy zbiorowy Zachód (Unia-red) próbuje osiągnąć wzrost na poziomie dziesiątych części PKB, gospodarki Federacji Rosyjskiej i Białorusi wykazują pewny wzrost na poziomie 3,5 proc. w warunkach sankcji i w kontekście wyraźnego „przysiądnięcia” rynków światowych.

Rosjanin zapewnił, że perspektywy są dla obu gospodarek świetlane.

„Dziś, w przeciwieństwie do przełomowego roku 2022 (kiedy Rosja ze wsparciem Białorusi rozpętała wojnę z Ukrainą -red), nie mówimy w ogóle o minimalizowaniu szkód, ale o długoterminowym planowaniu z myślą o rozwoju innowacyjnej produkcji, realizacji przełomowych projektów na dużą skalę, z silnym zapleczem naukowo-technicznym. Uderzającym tego przykładem jest oddana do użytku w listopadzie 2023 roku (chyba chodziło o 2022 r) pierwsza elektrownia jądrowa na Białorusi, stworzona przez rosyjskich i białoruskich specjalistów. A to dopiero początek” – zapewniał Gryzłow, cytowany przez agencję RIA Nowosti.

Przedstawiciel rosyjskiego reżimu stwierdził, że w roku 2023 miała miejsce „delikatna, ale niezwykle istotna zmiana paradygmatu rozwoju. Przeszliśmy od substytucji importu do stworzenia nowej gospodarki Państwa Związkowego. Rosja i Białoruś od dawna nie próbują już kogoś „dogonić”. Wręcz przeciwnie, w wielu branżach wyznaczamy nowe, światowe standardy. „Zadania stają się coraz ambitniejsze, a horyzonty współpracy stale się poszerzają” – za tymi pochwałami nie poszły jednak żadne konkrety. Żadne przykłady światowych osiągnięć Rosji Białorusi.

Błyskotliwe projekty na papierze

W ocenie obu reżimów - Państwo Związkowe:

1. Przeżywa prawdziwy rozkwit współpracy handlowej i gospodarczej (jak nie ma z kim handlować, to się handluje ze sobą -red).

2. Szybko rozwija się turystyka krajowa (bo połowa świata stała się w skutek wywołanej przez reżim wojny zamknięta dla obywateli obu krajów -red).

3. Dzięki synchronizacji ram legislacyjnych i uproszczeniu przepisów, stworzono komfortowe warunki dla rozwoju przedsiębiorczości (dlaczego dopiero teraz? -red)

4. Rośnie liczba błyskotliwych wspólnych projektów w dziedzinie współpracy kulturalnej i humanitarnej (przykładów nikt nie podaje -red).

"W minionym roku wiele osiągnęliśmy. Trzyletnie prace na dużą skalę nad realizacją 28 wspólnych programów zostały już prawie zakończone. W najbliższym czasie zostanie zatwierdzony nowy pakiet integracyjny na lata 2024-2026. Obejmuje już 120 działań obejmujące znacznie szerszy zakres obszarów współpracy.

Dyplomata dodał, że oba kraje muszą jeszcze rozwiązać wiele problemów, jednak – jak pokazał rok 2023 – ich formułowanie w coraz mniejszym stopniu uwarunkowane jest warunkami zewnętrznymi, a coraz bardziej wspólnym, świadomym wyborem (a może brakiem wyboru -red).

Dane z Księżyca

Danych gospodarczych podanych przez Gryzłowa, podobnie jak danych głoszonych przez Putina. Łukaszenkę i ich dwory nie można zweryfikować. Po agresji Rosji na Ukrainę Kreml utajnił większość gospodarczej statystyki. Z Rosji i Białorusi usunięte zostały międzynarodowe agencje ratingowe oraz zagraniczni analitycy i ekonomiści. Zachód został też odcięty od dostępu do portali m.in. Banku Rosji czy urzędów statystycznych. Do wiadomości zwykłych Rosjan i Białorusinów rządzący podają jedynie wybrane — najczęściej korzystne, wskaźniki.

Dlatego wobec zapewnień rosyjskich i białoruskich władz o świetnych wynikach obu gospodarek objętych zachodnimi sankcjami i jeszcze lepszych dla nich perspektywach, powstaje pytanie, dlaczego takich wyników Rosja i Białoruś nie miały w czasie pokoju?

Może gdyby były objęte permanentnymi sankcjami, to dziś już byłyby w gronie rozwiniętych gospodarek i nie potrzebowały rozpętywać zbrodniczej wojny z pokojowym sąsiadem.

Gospodarka
Kolejne sankcje USA. Na liście elektrownia atomowa na Ukrainie
Gospodarka
Polski rząd interweniuje w sprawie chipów. „Bez urzędniczego bla, bla”
Gospodarka
Prasa: cła Donalda Trumpa zagrożą 300 tys. miejsc pracy w Niemczech
Gospodarka
Mosbacher: Polska jest liderem, czas by UE to zrozumiała
Gospodarka
Wielka awaria internetu w Rosji. Operatorzy komórkowi i banki w opałach
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego