Eksperci Business Centre Club przygotowali raport z diagnozą i rekomendacjami dla 14 dziedzin życia gospodarczego i społecznego. Są to między innymi polityka makroekonomiczna, sposób stanowienia prawa i wymiar sprawiedliwości, a także systemy: podatkowe, ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych. Przedsiębiorcy przygotowali propozycje działań dotyczące współpracy z UE, poprawy konkurencyjności przedsiębiorstw oraz rozwoju spółdzielczości.
Przedsiębiorcy uważają, że niezbędne jest urealnienie statystyki finansów publicznych oraz „akceptacja wymaganych przez KE i polską konstytucję zmian odnoszących się do przestrzegania praworządności”. Ich zdaniem konieczna jest zmiana struktury wydatków publicznych: wzrost udziału w PKB kwot przeznaczonych na ochronę zdrowia, szkolnictwo, badania, obronę narodową, budownictwo mieszkaniowe, programy prorodzinne i pomoc społeczną dla osób niepełnosprawnych.
Proponują też powrót do działań związanych z przyjęciem euro. Tłumaczą, że wprowadzenie tej waluty wyeliminuje ryzyko kursowe dla przedsiębiorców, zwiększy wiarygodność polskich firm i wymusi na rządzących prowadzenie rozważnej polityki fiskalnej.
Ich zdaniem konieczne jest przywrócenie zasad praworządności, uzdrowienie Trybunału Konstytucyjnego i Sądu Najwyższego. Przepisy określające warunki prowadzenia działalności gospodarczej powinny wchodzić w życie dwa razy w roku: 1 stycznia i 1 czerwca. Rząd powinien najpierw przedstawić plan prac legislacyjnych na kolejny rok, a potem przedstawić w Sejmie sprawozdanie z wykonania tego prawa.
System podatkowy jest zdaniem autorów opracowania Business Centre Club tak skomplikowany, że wymaga stworzenia nieomal od zera wszystkich ustaw podatkowych.