Reklama
Rozwiń

Unijne sankcje przeciw Rosji w rocznicę inwazji na Ukrainę

Polska prezydencja w UE doprowadziła do uzgodnienia 16. pakietu sankcji przeciw Rosji. Będzie formalnie zatwierdzony 24 lutego, w 3. rocznicę agresji na Ukrainę.

Publikacja: 19.02.2025 11:26

Polska prezydencja w UE doprowadziła do uzgodnienia 16. pakietu sankcji przeciw Rosji

Polska prezydencja w UE doprowadziła do uzgodnienia 16. pakietu sankcji przeciw Rosji

Foto: AFP

O porozumieniu ambasadorów państw UE, zawartym w środę rano, poinformował nieoficjalnie unijny dyplomata. 16. pakiet zawiera głównie elementy zaostrzające już istniejące sankcje.

Czytaj więcej

UE do oligarchów: zlikwidujcie biznesy w Rosji, to zdejmiemy sankcje

Banki bez SWIFT, statki bez portów

A więc rozszerza listę banków wyłączonych z międzynarodowego systemu rozliczania transakcji‚ z 14 (10 rosyjskich i 4 białoruskich) do 27. Choć, jak nieoficjalnie wcześniej zapowiadano, na liście tej wciąż nie ma Gazprombanku, z którym rozlicza się się za dostawy gazu wielu kontrahentów w UE. Dołożono 48 osób i 35 podmioty prawne do liczącej blisko 2400 pozycji listy zakazu wjazdu do UE (w przypadku osób fizycznych) i zamrożenia aktywów (w przypadku osób fizycznych i firm). Wydłużono listę statków objętych zakazem zawijania do unijnych portów czy ubezpieczania przez unijne podmioty. Na liście było 79 statków, dołożono kolejne 73. Cała tzw. flota cieni, która przewozi rosyjską ropę naftową, obejmuje – zdaniem niektórych ekspertów — nawet 1000 statków, co stanowi 17 proc. globalnej floty naftowej. Pakiet zawiera kolejne ograniczenia dotyczące eksportu do Rosji dóbr podwójnego (cywilnego i wojskowego) zastosowania, a także zakazuje importu z Rosji nieprzetworzonego aluminium (produkty przetworzone są już zakazane). Ponadto zakazuje emisji na terenie UE programów kolejnych ośmiu rosyjskich mediów, w tym agencji TASS.

Import rosyjskiego LNG rośnie

Ważne jest czego w 16. pakiecie sankcji nie ma. Przede wszystkim brakuje w nim zakazu importu gazu skroplonego LNG. Jego udział w imporcie do UE rośnie i na taki zakaz nie zgadzało się wiele państw. Ponadto nie ma też zakazu importu nawozów sztucznych z Rosji i Białorusi. Tutaj jednak Komisja Europejska działa inaczej i już 28 stycznia zaproponowała dodatkowe cła na te dobra. Chodzi o ominięcie konieczności uzyskania jednomyślności. Obowiązuje ona przy sankcjach, ale już nie w wypadku ceł.

Czytaj więcej

Sankcje wobec Rosji przedłużone. UE spiera się o rosyjskie aktywa

Redukcja handlu UE-Rosja o ponad połowę

W wyniku dotychczasowych 15 pakietów sankcji UE zamroziła do tej pory (nie licząc nowego pakietu) 24,9 mld euro aktywów osób prywatnych i 210 mld euro aktywów banku centralnego. Jeśli chodzi o handel, to zakazano 54 proc. (w ujęciu wartościowym) towarów wywożonych do Rosji i 58 proc. tych przywożonych do UE, co daje odpowiednio wartości 48 mld euro i 91 mld euro. Najbardziej uciążliwy dla Rosji jest zakaz importu ropy, który objął 90 proc. przywożonego wcześniej surowca. Formalnie nie ma zakazu importu gazu, ale większość UE uniezależniła się od surowca przesyłanego przez gazociągi. Wyjątkiem były Słowacja i Węgry, ale one zostały odcięte od gazociągu przez Ukrainę, która z końcem grudnia 2024 roku wstrzymała tranzyt gazu z Rosji.

O porozumieniu ambasadorów państw UE, zawartym w środę rano, poinformował nieoficjalnie unijny dyplomata. 16. pakiet zawiera głównie elementy zaostrzające już istniejące sankcje.

Banki bez SWIFT, statki bez portów

Pozostało jeszcze 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Gospodarka
Tyle Polska wyda na obronność w 2026 roku. Idziemy na rekord
Gospodarka
Miękka siła Polski nadal słaba. USA, Chiny i Wielka Brytania na podium, silna Rosja
Gospodarka
Kręta droga unijnego Zielonego Ładu. Co UE zaproponuje rolnikom?
Gospodarka
Mario Draghi ponagla Europę. Cła Trumpa zagrożeniem dla konkurencyjności
Gospodarka
Teresa Ribera: „Nie będziemy prowadzić negocjacji w sprawie demokracji i wartości”