Gazprom tonie razem z gazociągiem Nord Stream

Po oświadczeniu szefa rosyjskiego wywiadu o możliwym zaangażowaniu Zachodu w uszkodzenie Nord Stream, inwestorzy rzucili się wyprzedawać akcje Gazpromu. W ciągu godziny koncern stracił na wartości blisko 17 procent.

Publikacja: 30.09.2022 11:24

Gazprom tonie razem z gazociągiem Nord Stream

Foto: Bloomberg

W piątek rano na moskiewskiej giełdzie akcje Gazpromu potaniały o 16,4 proc., a indeks giełdowy spadł o 0,21 proc. w stosunku od czwartkowego zamknięcia, osiągając 1949,6 punktu.

Pozostali najwięksi spadkowicze:

FosAgro — największy w Europie producent nawozów fosforowych objętego sankcjami oligarchy Guriewa (-9,2 proc.),

AFK Sistiema (należy do oligarchy Wekselberga objętego sankcjami)— (-2,82 proc.),

Polyus Gold (największy producent złota Rosji kontrolowany przez objętego sankcjami oligarchę Kerimowa)— (-2,52 proc.),

Diecki Mir (największa w Rosji sieć sklepów dla dzieci) — (-2,51 proc.).

Wcześniej szef Służby Wywiadu Zagranicznego Naryszkin powiedział, że agencja posiada materiały wskazujące na udział Zachodu w uszkodzeniach gazociągów Nord Stream 1 i Nord Stream 2. Rosja i Zachód nazywają to, co się stało, dywersją. Politycy i eksperci europejscy twierdzą, że to Rosja wysadziła własny gazociąg.

Czytaj więcej

Moskwa: giełda ruszy w poniedziałek, ale bez handlu akcjami

Aby zatrzymać spadek wartości rynkowej i wyprzedaży na giełdzie, Gazprom wydał specjalny komunikat o wyjątkowej wypłacie tzw. zaliczki na poczet dywidendy. Komunikat zmienił sytuację na giełdzie, ale na krótko. Ponad połowa zaliczki, czyli ok 11 mld dol. trafi do skarbu państwa, a stamtąd na finansowanie rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Walne Zgromadzenie Gazpromu zatwierdziło wypłatę zaliczki na poczet dywidendy za I półrocze 2022 roku. Kwota dywidendy wyniesie 51,03 rubli. na akcję. Łącznie na wypłatę Gazprom przeznacza połowa zysku netto w wysokości 1,208 biliona rubli (21 mld dol.). To rekord na rynku rosyjskim. Spółka po raz pierwszy w swojej historii wypłaca zaliczkę na poczet dywidendy.

Osoby uprawnione do dywidendy, spółka określi 11 października. Dywidendy zostaną wypłacone do 24 października posiadaczom nominalnym i profesjonalnym uczestnikom rynku. Inne osoby wpisane do rejestru akcjonariuszy otrzymają pieniądze do 15 listopada.

Gazprom wypłaca zaliczkę na polecenie rosyjskiego reżimu. 30 sierpnia rada dyrektorów Gazpromu zaleciła wypłatę pierwszej w historii spółki rekordowej zaliczki na poczet dywidendy za pierwsze półrocze w wysokości 1,2 bln rubli.

Po ukazaniu się komunikatu w piątek w południe, akcje Gazpromu, które na otwarciu giełdy potaniały o 16,4 proc., zareagowały wzrostem o 5,41 proc., ale szybko przeszły znów do spadku, wynika z danych handlowych.

Struktura własnościowa Gazprom jest niejasna. Główny akcjonariusz to skarb państwa (poprzez trzy swoje spółki), który ma 50,23 proc. akcji; 16,16 proc. należy do amerykańskich banków w formie tzw. American Depositary Receipt -ADR). Do kogo należy pozostałe 33,61 proc.? Jedyna informacja, że posiadają je „inne zarejestrowane osoby”. Nie wiadomo, jaki procent akcji Gazpromu jest w obrocie giełdowym.

W piątek rano na moskiewskiej giełdzie akcje Gazpromu potaniały o 16,4 proc., a indeks giełdowy spadł o 0,21 proc. w stosunku od czwartkowego zamknięcia, osiągając 1949,6 punktu.

Pozostali najwięksi spadkowicze:

Pozostało jeszcze 93% artykułu
Giełda
WIG20 idzie w górę. Dino motorem napędowym
Giełda
Grenevia kończy z giełdą. Znamy ofertę sprzedaży
Giełda
Rynki próbują się podnosić
Giełda
Czy sezon wyników na Wall Street zdoła spełnić wygórowane oczekiwania rynku?
Giełda
Sprzedający zdominowali sesję w Warszawie
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego