Aktualizacja: 10.03.2015 16:14 Publikacja: 10.03.2015 16:14
Foto: Fotorzepa, Pasterski Radek PR Pasterski Radek
Inwestorzy zagraniczni wycofują z Polski kapitały, do takich wniosków można było dojść patrząc na przebieg wtorkowych notowań na GPW i na naszym rynku walutowym gdzie złoty szybko tracił na wartości. Od samego rana podaż miała wyraźną przewagę nad kupującymi. Koncentrowała się na największych, najbardziej płynnych spółkach, na których „grają" inwestorzy finansowi. W czołówce taniejących firm przez cały dzień były: PGNiG (na zamknięciu kurs spadał 2,4 proc.), PKN Orlen (2 proc.) i KGHM (1,8 proc.). Tylko cztery podmioty z grona ekstraklasy zyskały we wtorek na wartości. Najwięcej, ale tylko 0,8 proc., można było zyskać na papierach Orange Polska, które zazwyczaj, w przypadku gwałtownych zmian, poruszają się w przeciwnym kierunku niż cały rynek. Na plusach finiszowały też Synthos, Bogdanka i Pekao. W konsekwencji indeks WIG20 zakończył dzień na wysokości 2312,96 pkt., co oznaczało 1,33-proc. spadek. Nieco lepiej, tracąc 1,08 proc., do 52838,22 pkt., prezentował się WIG. Nieco lepiej zachowywały się za to średnie spółki (indeks mWIG40 zmalał o 0,66 proc.) i małe (sWIG80 zanurkował 0,43 proc.). Przez cały dzień właściciela na GPW zmieniły akcje za 820 mln zł, czyli ponad 28 proc. więcej niż w poniedziałek.
Po pierwszych ukraińskich atakach amerykańskimi rakietami ATACMS rosyjscy inwestorzy rzucili się wyprzedawać akcje. W kilka godzin rosyjskie firmy na giełdzie w Moskwie straciły na wartości ponad 2 mld dol. Rubel jest najtańszy od 13 miesięcy.
WIG20 zaczął dzień na plusie. Czy bykom starczy determinacji do końca notowań?
Wydaje się, że we wtorek argumenty fundamentalne zostały przysłonięte ryzykiem zaognienia konfliktu za naszą wschodnią granicą.
Europejski regulator chce, aby od 11 października 2027 r. giełdy Starego Kontynentu skróciły czas rozliczania transakcji o jeden dzień. Zmiany miałyby także objąć GPW.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Zamiast oczekiwanego odreagowania po piątkowej wyprzedaży indeksy w Warszawie pogłębiły korektę. Wśród największych firm najchętniej pozbywano się akcji Pekao, JSW i Allegro.
Integracja będzie przeprowadzana w oparciu o zależną spółkę Orlen Upstream Polska. Ma ona przejąć krajowe aktywa poszukiwaczo-wydobywcze grupy do końca I połowy 2025 r. Celem jest poprawa efektywności, niższe koszty i stabilizacja wydobycia.
Ani warszawska GPW, ani inne giełdy w Europie nie wystraszyły się zwycięstwa Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA. Przynajmniej jeśli chodzi o pierwsze reakcje.
IV kwartał pod względem IPO był lepszy niż wcześniejszy, ale na prawdziwy boom trzeba będzie jeszcze poczekać – uważają eksperci PwC.
Spadki cen akcji Żabki, a wcześniej Allegro, pokazują, że polska giełda nie ceni zbytnio spółek handlowych.
Do naszego konkursu zapraszamy wszystkich inwestorów - nie tylko tych zaawansowanych, ale też początkujących, w tym studentów. Na uczestników czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe i pieniężne. Rejestracja potrwa do 22 listopada.
Jest poniedziałek, 14 października. W dzisiejszym odcinku „Twój Biznes” Bartłomiej Kawałek omawia kluczowe wydarzenia gospodarcze.
Według nieoficjalnych informacji „Rzeczpospolitej" inwestorzy indywidualni zgłosili popyt o wartości prawie 3,4 mld zł. Redukcja przekroczyła poziom 90 proc.
19 proc. to tylko teoria. Efektywna stawka podatkowa giełdowych grup podatkowych wynosi aż 30 proc. – wynika z najnowszego raportu firmy Grant Thornton.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas