Premierowy odczyt Financial Wellness Index za pierwszy kwartał 2025 r., określający kondycję finansową Polaków, wynosi 46 pkt w 100-pkt skali – wynika z badania firmy Finax, które „Rzeczpospolita” publikuje jako pierwsza. Wskaźnik określany jest na podstawie badań opinii i danych makroekonomicznych. Będzie ogłaszany co kwartał.
Polacy niezadowoleni ze swojej sytuacji finansowej
Autorzy badania zauważają, że wśród osób o bardzo niskiej wartości wskaźnika najwięcej jest kobiet i osób w wieku 45–54 lata. Wyższe oceny sytuacji finansowej widać zaś wśród mężczyzn, a także „zetek” i młodych milenialsów, czyli osób w wieku 25–34 lata. W badaniu Finax 36 proc. Polaków przyznało, że regularnie oszczędza. Jednocześnie co czwarta osoba w ostatnich trzech miesiącach odczuwała wysoki stres w związku ze swoją sytuacją finansową.
– Wysoka inflacja wciąż drenuje kieszenie Polaków, do tego dochodzi geopolityka w postaci wojen i odwrotu globalizacji. W takim otoczeniu regularne oszczędzanie zeszło na dalszy plan – mówi Przemysław Barankiewicz, szef Finax na Polskę. – 53 proc. badanych twierdzi, że w przypadku utraty źródła dochodu byłaby w stanie utrzymać dotychczasowy poziom życia dzięki oszczędnościom maksymalnie przez trzt miesiące. Tylko 36 proc. respondentów przyznało, że regularnie oszczędza. To alarmująco niski wynik – dodaje.
O ile finanse są bardziej stresujące dla osób w wieku 25–34 lata, o tyle właśnie ta grupa – „zetek” i młodych milenialsów – najlepiej postrzega swoją sytuację, częściej niż inni widzi jej poprawę, a także regularnie oszczędza.