Adam Glapiński został członkiem Akademii Kopernikańskiej

Prezes NBP Adam Glapiński otrzymał nominację do Izby nauk ekonomicznych i zarządzania Akademii Kopernikańskiej – poinformował Narodowy Bank Polski.

Publikacja: 20.02.2023 19:50

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek (C) i szefowa Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek (C) i szefowa Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak-Bandych (P) podczas wręczenia prezesowi NBP Adamowi Glapińskiemu (L) powołania do Akademii Kopernikańskiej w ramach Światowego Kongresu Kopernikańskiego.

Foto: PAP/Tytus Żmijewski

ala

W Toruniu trwa Światowy Kongres Kopernikański, odbywający się od 19 do 21 lutego. Z okazji 550 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika zorganizowano debaty naukowców z całego świata połączone z inauguracją Akademii Kopernikańskiej i wręczeniem Nagród Kopernikańskich.

W poniedziałek, 20 lutego, Narodowy Bank Polski ogłosił, że prezes NBP Adam Glapiński otrzymał nominację na członka Akademii Kopernikańskiej. Podstawą prawną funkcjonowania tej instytucji jest ustawa o Akademii Kopernikańskiej, wyznaczająca ogólne ramy ustroju Akademii. W skład Akademii wejdzie maksymalnie 120 osób powoływanych przez prezydenta RP na wniosek poszczególnych Izb Akademii. Pierwszy skład członków Akademii został powołany przez Andrzeja Dudę, a nominacje wręczał minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Czytaj więcej

Krzysztof Adam Kowalczyk: Inflacyjna mission impossible

– Naszym głównym celem jest programowo kierować Szkołą Główną Mikołaja Kopernika, która będzie prowadzić wykłady na wszystkich szczeblach z ekonomii, zarządzania i finansów. Ta rada to są przedstawiciele w połowie zagraniczni, w połowie krajowi profesorowie, którzy mają też doświadczenie w instytucjach publicznych, mają doświadczenie międzynarodowe – podkreślił Adam Glapiński po otrzymaniu nominacji do izby nauk ekonomicznych i zarządzania.

– Zależy nam na tym, żeby przyjeżdżali wykładowcy z całego świata, ci najlepsi z czołowych ośrodków uniwersyteckich, żeby studenci, doktoranci mieli do czynienia z tym co najnowsze, z tym co najbardziej znane na świecie i docenione. Chcemy, żeby był to uniwersytet na poziomie tych najlepszych uniwersytetów amerykańskich, angielskich czy niemieckich – dodał prezes NBP.

W poniedziałek Adam Glapiński wziął również udział w debacie z przedstawicielami siedmiu innych banków centralnych – Szwecji, Chorwacji, Ukrainy, Litwy, Bułgarii, Belgii i Rumunii.

Finanse
EBOR i Enterprise Investors inwestują w eTravel
Finanse
Oszczędności Polaków rosną szybciej niż ich długi. Kogo to martwi?
Finanse
Ofiary Berniego Madoffa odzyskały już 94 procent swoich pieniędzy
Finanse
Chcesz obniżyć podatek PIT? To ostatni dzwonek na wpłatę na IKZE
Finanse
Ameryka nie wykopie wszystkich bitcoinów. Obietnica Trumpa nie do spełnienia