W Toruniu trwa Światowy Kongres Kopernikański, odbywający się od 19 do 21 lutego. Z okazji 550 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika zorganizowano debaty naukowców z całego świata połączone z inauguracją Akademii Kopernikańskiej i wręczeniem Nagród Kopernikańskich.
W poniedziałek, 20 lutego, Narodowy Bank Polski ogłosił, że prezes NBP Adam Glapiński otrzymał nominację na członka Akademii Kopernikańskiej. Podstawą prawną funkcjonowania tej instytucji jest ustawa o Akademii Kopernikańskiej, wyznaczająca ogólne ramy ustroju Akademii. W skład Akademii wejdzie maksymalnie 120 osób powoływanych przez prezydenta RP na wniosek poszczególnych Izb Akademii. Pierwszy skład członków Akademii został powołany przez Andrzeja Dudę, a nominacje wręczał minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
Czytaj więcej
Gdyby miała się spełnić zapowiedź prezesa NBP Adama Glapińskiego o 6-proc. inflacji w grudniu, musiałaby ona w 11 miesięcy zmaleć o ponad 11 pkt proc. W roku wyborczym to mało prawdopodobne. No, chyba że runie gospodarka.
– Naszym głównym celem jest programowo kierować Szkołą Główną Mikołaja Kopernika, która będzie prowadzić wykłady na wszystkich szczeblach z ekonomii, zarządzania i finansów. Ta rada to są przedstawiciele w połowie zagraniczni, w połowie krajowi profesorowie, którzy mają też doświadczenie w instytucjach publicznych, mają doświadczenie międzynarodowe – podkreślił Adam Glapiński po otrzymaniu nominacji do izby nauk ekonomicznych i zarządzania.
– Zależy nam na tym, żeby przyjeżdżali wykładowcy z całego świata, ci najlepsi z czołowych ośrodków uniwersyteckich, żeby studenci, doktoranci mieli do czynienia z tym co najnowsze, z tym co najbardziej znane na świecie i docenione. Chcemy, żeby był to uniwersytet na poziomie tych najlepszych uniwersytetów amerykańskich, angielskich czy niemieckich – dodał prezes NBP.