Rubel coraz słabszy. Rosjanie gromadzą waluty na czarną godzinę

Od początku tygodnia rosyjski pieniądz traci coraz bardziej w stosunku do dolara i euro. Dziś po raz pierwszy wrócił do notowań znanych z kwietnia. To efekt embarga cenowego zmniejszającego wpływy budżetu Rosji z eksportu ropy i gazu oraz rosnącego gwałtownie popytu Rosjan na waluty.

Publikacja: 22.12.2022 12:17

Rubel coraz słabszy. Rosjanie gromadzą waluty na czarną godzinę

Foto: Adobe Stock

W czwartek na moskiewskiej giełdzie międzybankowej na początku handlu euro w rozliczeniach na „jutro” podrożało o 1,33 rubla – do 76,93 rubla, a potem do 77,02 rubla, dolar zyskał 1,27 rubla i kosztował 72,27 rubla, a chiński juan przekroczył 10,2 rubla. Ostatnio tak słaby rubel był w końcu kwietnia.

Dlaczego rubel słabnie? Michaił Zelcer, ekspert giełdowy BCS World of Investments, jako pierwszy powód słabnięcia rubla wymienił agencji Prime spowolnienie wzrostu eksportu w warunkach embarga, pułapu cenowego na ropę i gaz oraz (co za tym idzie) spadku cen ropy i gazu na giełdach.

„Drugi to przywrócenie załamania w imporcie na tle pracy mechanizmów reimportu, importu równoległego i wzmożonej współpracy z krajami azjatyckimi” – uważa.

Czytaj więcej

Rosyjskie akcje najgorsze na świecie. Putin wykończył gospodarkę Rosji

„Gdy tylko został przekroczony techniczny poziom 65 rubli, uczestnicy rynku chętniej kupowali obcą walutę, ignorując okres podatkowy. Bardziej aktywnie kupują euro, które umocniło się wobec dolara na rynku walutowym. (…) Jeśli euro przejdzie też górną granicę przedziału cenowego, to wzrost jego kursu może przyspieszyć do 85 rubli" – przewiduje Władysław Antonow, analityk finansowy BitRiver.

Zdaniem głównego analityka Sovcombank Michaiła Wasiliewa silniejsze umocnienie euro i juana wobec rubla wynika z osłabienia dolara wobec euro i juana na światowym rynku walutowym. Jego zdaniem rubel ma kilka powodów, by tracić na wartości.

Pierwszym z nich jest oczekiwanie dalszego spadku dochodów Rosji z ropy i gazu (a co za tym idzie mniejszego napływu obcej waluty do kraju, mniejszej podaży, droższej waluty). „Na podstawie danych Banku Rosji nadwyżka na rachunku obrotów bieżących w listopadzie może spaść do 10 mld dolarów po 18 mld dolarów w październiku. W grudniu prawdopodobny jest dalszy spadek wpływów z eksportu Rosji” – zauważył specjalista.

Innym powodem osłabienia rubla jest wzrost popytu na walutę w wyniku napięć geopolitycznych. Obywatele i firmy zwiększają zakupy walut na czarną godzinę. „Gdy tylko zaczął się silny ruch kursu rubla w dół, dołączyli spekulanci walutowi, niektóre firmy i obywatele, którzy zwiększyli osłabienie rubla".

Jurij Krawczenko, szef działu analiz banków i rynku pieniężnego VELES Capital Investment Company, uważa, że paniczna reakcja rynku wydaje na nadmierną. Jego zdaniem, pomimo sankcji i zewnętrznych negatywnego „środowiska zewnętrznego” (czyli rosyjskiej agresji na Ukrainę i sankcji), rubel do końca roku się umocni.

Inni rosyjscy eksperci nie są takimi optymistami.

Finanse
EBOR i Enterprise Investors inwestują w eTravel
Finanse
Oszczędności Polaków rosną szybciej niż ich długi. Kogo to martwi?
Finanse
Ofiary Berniego Madoffa odzyskały już 94 procent swoich pieniędzy
Finanse
Chcesz obniżyć podatek PIT? To ostatni dzwonek na wpłatę na IKZE
Finanse
Ameryka nie wykopie wszystkich bitcoinów. Obietnica Trumpa nie do spełnienia