Coraz częściej kluczowym kryterium wyboru kredytu na zakup samochodu czy motocykla jest szybki dostęp do środków. Liczy się również skrócenie formalności oraz możliwość przeznaczenia części kredytu na dowolny cel, np. na zakup akcesoriów samochodowych lub dodatkowego wyposażenia. Dlatego kredyty samochodowe w klasycznej formie, a więc z zabezpieczeniem na finansowanym pojeździe, są skutecznie wypierane z rynku przez produkty, które umożliwiają szybkie uzyskanie środków. Jeśli kupując pojazd, chcemy skorzystać właśnie z takiego rodzaju kredytowania, sprawdźmy, czy bank może nam zaoferować korzystne warunki, np. niższe oprocentowanie kredytu. Pamiętajmy też, że niektóre banki zwiększają szansę na podwyższenie kwoty kredytu, gdy połączymy dochody ze współkredytobiorcą. Wybierzmy więc taki bank, który umożliwia wnioskowanie o kredyt ze współmałżonkiem lub inną osobą.
Mariusz Klepacz | członek zarządu Santander Consumer Banku
Na wielkość rynku kredytów samochodowych w Polsce wpływa kilka czynników. Sprzedaż nowych samochodów jest niezmiennie i w dużym stopniu uzależniona od popytu ze strony przedsiębiorców, którzy finansują zakupy leasingiem. Dodatkowo potencjał rynku finansowania nowych samochodów ogranicza reeksport, który w pierwszym kwartale wzrósł o 7 proc. w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku. W skali kwartału to blisko 9 tysięcy samochodów, które są poza zasięgiem instytucji zajmujących się finansowaniem nowych aut. Z kolei transakcje na rynku samochodów używanych bardzo często finansowane są w inny sposób. Sprzyja temu struktura wiekowa jeżdżących po polskich drogach samochodów. Aż 70 proc. aut zarejestrowanych w pierwszym kwartale bieżącego roku miało ponad osiem lat, co przekłada się na wysokość cen i pozwala pokryć koszty zakupu z bieżących zasobów gotówki. Decydując się na zmianę samochodu, warto rozważyć finansowanie kredytem samochodowym. Oferta jest bardzo zróżnicowana, można wybrać najbardziej dopasowaną. Warto przy tym zwrócić uwagę, że dzięki kredytowi możemy kupić nowszy samochód ze sprawdzoną historią, co ma bezpośrednie przełożenie na poziom bezpieczeństwa oraz koszty eksploatacji.
Bank BGŻ
pożyczka gotówkowa, oprocentowanie nominalne 9 proc. w skali roku, RRSO (roczna rzeczywista stopa oprocentowania uwzględniająca także inne niż odsetki koszty związane z kredytem) – 13,29 proc., prowizja – 5 proc., pożyczka udzielana od ręki
Bank BPS
Kredyt Bezpieczny, oprocentowanie roczne – 14,9 proc., RRSO – 17,59 proc., prowizja – 2 proc.; konieczność posiadania konta osobistego w Banku BPS: Wygodne Konto – miesięczna opłata za prowadzenie 0 (po spełnieniu określonych warunków) lub 9 zł; czas rozpatrzenia wniosku – do dwóch dni roboczych
Bank Millennium
pożyczka gotówkowa, nominalne oprocentowanie roczne – 10,99 proc., RRSO – 16,38 proc., prowizja – 6 proc.; ubezpieczenie nie jest obowiązkowe, ale wykupienie go powoduje obniżenie oprocentowania nominalnego o 2 pkt proc. i prowizji o 1 pkt proc.; wyliczenia całkowitego kosztu kredytu przekazane przez bank nie uwzględniają przystąpienia do ubezpieczenia; bank wziął natomiast pod uwagę fakt, że klient ma w Millennium konto osobiste i zadeklarował przelewanie wynagrodzenia na ten rachunek, z tego powodu oprocentowanie kredytu zostało zmniejszone o 1 pkt proc.; pożyczka jest udzielana od ręki; bez dodatkowych kosztów można skorzystać z wakacji kredytowych (przerwa w spłacaniu kredytu)