Egzamin z matematyki rozpoczął się o godzinie 9:00 i trwał 100 minut. Przystąpiło do niego 214 500 ósmoklasistów z ponad 11 190 szkół oraz ponad 11 600 uczniów będących obywatelami Ukrainy z ok. 3 400 szkół.
Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest obowiązkowe do ukończenia szkoły podstawowej, ale nie można go nie zdać, gdyż nie ma minimalnego progu zdawalności. Maksymalna liczba punktów, jaką można zdobyć, wynosi 100 (za wszystkie trzy przedmioty).
Egzamin ósmoklasisty 2024: matematyka. Odpowiedzi eksperta (arkusze CKE)
Egzamin ósmoklasisty 2024: matematyka. Odpowiedzi eksperta (arkusze CKE)
Po co egzamin ósmoklasisty?
Jak wynika z informacji Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, egzamin ósmoklasisty pełni dwie zasadnicze funkcje. Po pierwsze określa poziom wykształcenia ogólnego uczniów w zakresie obowiązkowych przedmiotów egzaminacyjnych i zapewnia uczniowi, jego rodzicom, nauczycielom oraz władzom oświatowym informację zwrotną na temat tego poziomu wykształcenia. Po drugie, zastępuje egzamin wstępny do szkół ponadpodstawowych, które wykorzystują wyniki egzaminu ósmoklasisty z poszczególnych przedmiotów jako kryteria w procesie rekrutacji, jeżeli liczba kandydatów jest większa niż liczba wolnych miejsc w danej szkole.