Psychologia, prawo czy sztuczna inteligencja? Oto, co chcą studiować maturzyści

W tym tygodniu większość szkół wyższych ogłosiła pierwsze wyniki rekrutacji. Sprawdziliśmy, które kierunki cieszyły się w 2024 roku największą popularnością.

Publikacja: 21.07.2024 11:24

Psychologia, prawo czy sztuczna inteligencja? Oto, co chcą studiować maturzyści

Foto: Adobe Stock

Według danych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego co roku najwięcej kandydatów odnotowują: informatyka, psychologia, zarządzanie, kierunek lekarski i prawo. A jak było w tym roku?

Uniwersytet Jagielloński: sztuczna inteligencja – kierunek z potencjałem

Najstarsza polska uczelnia - Uniwersytet Jagielloński w Krakowie - przygotował dla kandydatów na stacjonarne studia pierwszego stopnia oraz jednolite magisterskie nieco ponad 8,5 tys. miejsc na ponad 120 kierunkach. Jak poinformował Dział Rekrutacji na Studia UJ, łączna liczba zgłoszeń w tegorocznym naborze wyniosła 29 249.

Lista studiów, które cieszą się największą popularnością wśród kandydatów, pozostaje niemal niezmienna od lat (w tegorocznym naborze jedyną zmianą jest zajęcie 5. miejsca na liście przez fizjoterapię; w ubiegłym roku na tym miejscu plasowała się filologia angielska).

Najwięcej zgłoszeń było na takie kierunki, jak: psychologia (Wydział Filozoficzny) – liczba zgłoszeń 1598 (limit 140), prawo – liczba zgłoszeń 1587 (limit 350), psychologia (Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej) – liczba zgłoszeń 1335 (limit 220), kierunek lekarski – liczba zgłoszeń 1085 (limit 240) oraz fizjoterapia – liczba zgłoszeń 995 (limit 100).

Nieco inaczej wygląda na UJ ranking studiów z największą liczbą osób na jedno miejsce: filologia orientalna - japonistyka – 12,61 os/miejsce (liczba zgłoszeń 353, limit 28), kierunek lekarsko-dentystyczny – 11, 87 os/miejsce (liczba zgłoszeń 712, limit 60), psychologia (Wydział Filozoficzny) – 11,41 os/miejsce (liczba zgłoszeń 1598 , limit 140), ekonomia – 10,55 os/miejsce (liczba zgłoszeń 422, limit 40) oraz fizjoterapia – 9,95 os/miejsce (liczba zgłoszeń 995, limit 100).

Krakowska uczelnia zwraca uwagę, że bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się nowo otworzony kierunek studiów I stopnia - sztuczna inteligencja (Wydział Matematyki i Informatyki), na który odnotowano 159 zgłoszeń przy limicie 20 miejsc, co daje 7,95 osoby na jedno miejsce. Jak podkreślono, to bardzo dobry wynik, świadczący o dużym potencjale tego kierunku.

Czytaj więcej

Gdzie uczą najlepszych prawników w Polsce? Ranking wydziałów prawa 2024

Uniwersytet Łódzki: duża konkurencja na biologię kryminalistyczną

W tym roku, na 91 dostępnych kierunków studiów stacjonarnych, Uniwersytet Łódzki oferował ponad 7 tysięcy miejsc. Łączna liczba kandydatów, którzy zdecydowali się wziąć udział w procesie rekrutacyjnym, wyniosła 11392.

W tym roku, niektóre kierunki studiów okazały się wyjątkowo popularne wśród kandydatów. Na czele rankingu najbardziej obleganych kierunków na UŁ znalazła się psychologia, na którą przypadało aż 15,14 osób na jedno miejsce. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również kierunki takie jak biologia kryminalistyczna, marketing, filologia angielska oraz Business Management, gdzie konkurencja wynosiła odpowiednio 10,31; 8,97; 8,51; 8,3 osób na jedno miejsce.

UAM: na topie psychologia, filologia koreańska, zarządzanie i prawo w biznesie

15 tys. miejsc na ponad 200 kierunkach i specjalnościach, na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych, licencjackich, inżynierskich oraz magisterskich, w języku polskim i angielskim przygotował Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Najwięcej osób chciało w tym roku studiować psychologię (ponad 2 tysiące osób), prawo (niemal 1,5 tys. osób) oraz filologię angielską (ponad 1100 osób). Jeśli chodzi o liczbę kandydatów na jedno miejsce, największą popularnością także cieszył się kierunek psychologia (około 18 osób z przypisaną opłatą na jedno miejsce), a ponadto kierunek filologia koreańska (około 13 osób na miejsce) oraz kierunek zarządzanie i prawo w biznesie (około 10 osób na miejsce).

Czytaj więcej

Przyjęcie na studia nie oznacza ich podjęcia

Uniwersytet w Białymstoku: największa konkurencja na kryminologii

Największa podlaska uczelnia przygotowała dla tegorocznych maturzystów niemal 2350 miejsc. Mogli wybierać spośród 33 kierunków, a na kierunku filologia – spośród kilku modułów specjalizacyjnych (filologie obce).

Rekordowym zainteresowaniem cieszyło się prawo (575 chętnych), filologia angielska (455 zgłoszenia) oraz kryminologia (370 zarejestrowanych). Ponad 355 kandydatów zapisało się na ekonomię.

Najwięcej kandydatów na jedno miejsce – blisko 15 – zarejestrowało się na kryminologii. Na filologii angielskiej z językiem hiszpańskim o jedno miejsce rywalizuje ponad 8 osób, natomiast na administracji – ponad 7.

Spośród tegorocznych nowości największym zainteresowaniem cieszy się biotechnologia – na ten kierunek zarejestrowało się 112 kandydatów.

Uniwersytet Gdański: psychologia, prawo i ekonomia

Niemal 30 tysięcy kandydatów starało się o przyjęcie na studia w Uniwersytecie Gdańskim.

Pod względem liczby osób na miejsce największą popularnością wśród kandydatów na studia pierwszego stopnia i jednolite studia magisterskie cieszą się: Kryminologia (13,15 os. na miejsce), Dziennikarstwo i komunikacja społeczna (12,40) i ubiegłoroczna nowość - Japonistyka (10,83). Nowy kierunek, który pojawił się w tegorocznej ofercie, znalazł się w środku tabeli: Projektowanie gier historycznych: 4,96 os. na miejsce.

Natomiast największą liczbę zgłoszeń ogółem odnotowano, tradycyjnie na kierunkach Psychologia (1821 zgłoszeń), Prawo (1451) i Ekonomia (1154).

- Należy jednak podkreślić, że z uwagi na wciąż trwający nabór na podsumowanie ostateczne trzeba będzie jeszcze poczekać - informuje Kierownik Biura Rekrutacji Beata Królczyk. - I tak np. - do 22 lipca trwają zapisy na kierunkach Dyplomacja oraz Bezpieczeństwo narodowe.

Czytaj więcej

Bajeczne zarobki zaraz po studiach. Raport ELA wskazuje kierunki i uczelnie

Według danych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego co roku najwięcej kandydatów odnotowują: informatyka, psychologia, zarządzanie, kierunek lekarski i prawo. A jak było w tym roku?

Uniwersytet Jagielloński: sztuczna inteligencja – kierunek z potencjałem

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Myśliwi kontra właściciele gruntów. Rząd chce chronić prawo własności
Podatki
Zapowiada się kolorowa jesień w podatkach. Wiemy, co planuje rząd Tuska
Praca, Emerytury i renty
Dodatek do emerytury. Wielu seniorów nie wie, że ma do niego prawo
Edukacja i wychowanie
Resort edukacji przygotowuje szkoły na upały. Będą nowe przepisy
Materiał Promocyjny
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym w Citi Handlowy
Sądy i trybunały
Czas na reformę. Rząd odkrywa karty w sprawie Sądu Najwyższego i neosędziów
Materiał Promocyjny
Najpopularniejszy model hiszpańskiej marki