19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 26.03.2020 19:14 Publikacja: 26.03.2020 14:56
Grypa i COVID-19 wiążą się z najwyższymi kosztami społecznymi
Foto: shutterstock
Obok epidemii koronawirusa toczy się kolejna – wyjątkowo obfite żniwo zbiera w tym roku grypa. Jak wynika z danych Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy (OPZG), w tym sezonie zachorowało już 3 425 397 osób, a 47 straciło życie na skutek groźnych powikłań wirusa.
Choć słowo koronawirus weszło do powszechnego użycia dopiero w tym roku, koronawirusy, czyli kuliste wirusy z wypustkami przypominającymi naukowcom koronę i służące do przymocowywania się do komórek, są z nami od zawsze. To one odpowiadają za wiele infekcji dróg oddechowych, które przechodzimy bez szwanku. Większość koronawirusów, które u ptaków i ssaków powodują także choroby układu pokarmowego, nerwowego czy narządów wewnętrznych, jest bowiem łagodna, z wyjątkiem śmiertelnego zakażenia otrzewnej u kotów, zakaźnego zapalenia oskrzeli u ptactwa czy epidemicznej biegunki świń. Wyjątkową odmianą koronawirusa jest SARS-CoV-2, który wywołuje ciężki ostry zespół oddechowy (severe acute respiratory syndrome, SARS), jaki po raz pierwszy zdiagnozowano 17 lat temu. Mimo że obecnie za największe zagrożenie epidemiologiczne uznawany jest Covid-19, przez lata lekarze najbardziej obawiali się grypy, czyli choroby zakaźnej układu oddechowego wywołanej wirusem Influenzavirus. Jego trzy typy atakują różne gatunki zwierząt – wirus typu A wywołuje hiszpankę oraz grypę ptasią i świńską, typu B atakuje ludzi i foki, a typu C – ludzi i świnie. Dotychczas to grypa, podobnie jak koronawirusy, przenosząca się drogą kropelkową stanowiła jeden z najwyższych kosztów społecznych spośród chorób na świecie.
Szeroko pojmowane bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów będzie w centrum naszych działań i we wszystkich debatach na forum UE podczas polskiej prezydencji – mówi Katarzyna Kacperczyk, wiceminister zdrowia.
Profilaktyka, reforma unijnego prawa farmaceutycznego, konkurencyjność, bezpieczeństwo lekowe – to zadania, jakie Polska stawia podczas prezydencji w Radzie UE.
Po raz pierwszy w historii mamy olbrzymi problem deficytu w budżecie narodowego płatnika. I to nie wynika z niczego innego, jak tylko z rabunkowej gospodarki na NFZ-cie, którą brutalnie wykorzystano do celów politycznych pod koniec poprzedniej kadencji. Niedobór środków w systemie publicznym to sytuacja, która w sposób szczególny uzasadnia funkcjonowanie prywatnych ubezpieczycieli i prywatnego sektora opieki zdrowotnej, gdyż sektor prywatny ułatwia pacjentom dostęp do świadczenia opieki zdrowotnej. Sektor prywatny oferuje także pacjentom gwarancję przewidywalnych terminów oczekiwania na poszczególne konsultacje lekarskie oraz wiele innych korzyści – mówi prezes Zarządu PZU Zdrowie dr n. med. Igor Radziewicz-Winnicki.
Obecnie jedną piątą wszystkich przypadków nowotworów u mężczyzn stanowi rak prostaty. Interesować powinni się nim również synowie i bracia kobiet chorujących na raka piersi i jajnika – wynika z badań naukowych.
Przejście z pracy przy tradycyjnym mikroskopie na analizę obrazu cyfrowego to przeskok, który umożliwia szybsze i dokładniejsze diagnozowanie nowotworów.
Eksperci przeanalizowali ponad 200 badań dotyczących przeżywalności osób chorych na demencję. Na tej podstawie obliczyli średnią oczekiwaną długość życia po diagnozie. Okazało się, że wpływają na nią różne czynniki, ale jeden odgrywa kluczową rolę.
Choroba, która nękała Egipt od zarania jego historii, po stuletniej walce została wyeliminowana - ogłosiła Światowa Organizacja Zdrowia.
- hMPV to nie jest wirus o wysokiej zjadliwości. Nic nie wskazuje na to, by mógł wywołać nową pandemię, a już na pewno pandemię na miarę SARS-CoV-2 – mówi prof. Andrzej Fal, kierownik Kliniki Alergologii, Chorób Płuc i Chorób Wewnętrznych PIM MSWiA w Warszawie.
Ministerstwo Zdrowia rozważa usunięcie cytologii klasycznej z wykazu świadczeń gwarantowanych w zakresie profilaktyki raka szyjki macicy. Zastąpić może ją test HPV HR na obecność wysokoonkogennych typów wirusa HPV.
Mimo że ratownik medyczny jest chroniony jak funkcjonariusz publiczny, wciąż dochodzi do ataków. Walką z nimi ma się zająć nowo powołana Krajowa Izba Ratowników Medycznych.
Choć naukowcy są zgodni co do tego, że duża nadwaga i otyłość zwiększają ryzyko wystąpienia takich chorób jak cukrzyca, nowotwory czy choroby serca, to dążenie za wszelką cenę do osiągnięcia szczupłej sylwetki niekoniecznie może wyjść na zdrowie. Na podstawie obszernej analizy danych medycznych grupa naukowców ustaliła, że wystarczy być „w dobrej formie”. Co to oznacza?
Naukowcy tworzą pierwszą placówkę, która ma zamrażać, nawet na setki lat, śmiertelnie chorych, by mogli w ten sposób doczekać wynalezienia skutecznej terapii, a AI zadba o ich oszczędności. Do tej pory zamrażano osoby zmarłe.
Liczne badania naukowe łączą picie kawy z dłuższym życiem i lepszym zdrowiem serca oraz niższym ryzykiem cukrzycy typu 2 i chorób układu krążenia. Okazuje się jednak, że te i inne korzyści mogą zależeć od tego, o której godzinie sięga się po napój.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas