Szef WHO: Sama szczepionka nie zakończy pandemii COVID-19

Szczepionka na COVID-19 nie zastąpi wszystkich narzędzi do walki z pandemią koronawirusa, lecz uzupełni je - uważa szef Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Aktualizacja: 16.11.2020 15:17 Publikacja: 16.11.2020 14:42

Szef WHO: Sama szczepionka nie zakończy pandemii COVID-19

Foto: AFP

zew

Amerykańska firma Moderna ogłosiła, że opracowywana przez nią szczepionka na koronawirusa ma skuteczność wynoszącą 94,5 proc. Wcześniej firma Pfizer informowała, że jej szczepionka ma 90 proc. skuteczności.

Dowiedz się więcej:
Eksperymentalna szczepionka na koronawirusa firmy Moderna. Są wyniki skuteczności

Jak poinformowano, szczepionka Moderny wymaga podania dwóch dawek w odstępie 28 dni. W Stanach Zjednoczonych jedna dawka ma kosztować ok. 25 dolarów (94 zł). Moderna ma w nadchodzących tygodniach wystąpić do amerykańskich władz o zgodę na dopuszczenie swojej szczepionki na koronawirusa do użycia.

- Od wybuchu pandemii koronawirusa wiedzieliśmy, że szczepionka odegra kluczową rolę w opanowaniu kryzysu. Ale należy podkreślić, że szczepionka uzupełni, a nie zastąpi inne narzędzia, które stosujemy - oświadczył dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Szef Światowej Organizacji Zdrowia ocenił, że początkowo liczba dostępnych dawek szczepionki na COVID-19 będzie ograniczona, a pierwszeństwo w programach szczepień będą mieli pracownicy służby zdrowia, seniorzy oraz osoby z grup ryzyka. - To, mam nadzieję, pomoże ograniczyć liczbę zgonów i odciąży systeme służby zdrowia, jednak wirus wciąż będzie mógł się rozprzestrzeniać - stwierdził.

Czytaj także: Dlaczego w Polsce spada liczba testów na koronawirusa? Wiceminister zdrowia wyjaśnia

Zdaniem Tedrosa, sama szczepionka nie zakończy pandemii COVID-19. "Wciąż będziemy musieli stosować nadzór, testowanie i izolowanie przypadków, kwarantannę dla osób z kontaktu" - oświadczył szef WHO dodając, że wciąż należy zachęcać ludzi do ostrożności w związku z pandemią koronawirusa.

Moderna planuje wyprodukować do końca roku 20 mln dawek szczepionki na COVID-19, które miałyby trafić na rynek amerykański. W 2021 r. Spółka chce wyprodukować od 500 mln do miliarda dawek.

Diagnostyka i terapie
Katarzyna Kacperczyk: Pacjent to nie tylko leki i terapie
Diagnostyka i terapie
Konkurencyjność ma służyć pacjentom
Diagnostyka i terapie
Mamy olbrzymi problem dziury w budżecie NFZ. Tymczasem system prywatny gwarantuje pacjentom coraz lepszą dostępność
Diagnostyka i terapie
Rak prostaty. Komu jeszcze grozi seryjny zabójca?
Diagnostyka i terapie
Cyfrowe narzędzia w patomorfologii przyspieszają diagnozowanie raka