Skuteczność medyczna niektórych składników konopi indyjskich, tak zwanych kannabinoidów, jest intensywnie badana od dziesięcioleci. Wiele badań klinicznych wykazało, że kannabinoidy mają działanie przeciwbólowe i przeciwskurczowe.
Korzyści terapeutyczne kannabinoidów
Już w 2011 roku w Niemczech wprowadzono na rynek pierwszy lek na bazie konopi indyjskich, aby pomóc pacjentom cierpiącym na stwardnienie rozsiane w walce ze skurczami mięśni. W międzyczasie, korzyści terapeutyczne kannabinoidów dla różnych chorób są uważane za udowodnione. Leki z konopi indyjskich są zatem stosowane nie tylko w leczeniu spastyczności mięśni, ale są również przepisywane na ból, nudności, wymioty lub brak apetytu.
Możliwe, że obszar zastosowania leczniczych produktów z konopi indyjskich jeszcze bardziej się rozszerzy w przyszłości, ponieważ międzynarodowy zespół naukowców z Uniwersytetu w Jenie odkrył kolejny mechanizm działania tej rośliny i opublikował wyniki badań w czasopiśmie naukowym „Cell Chemical Biology”.
Czytaj więcej
Większość osób, słysząc o tych roślinach, myśli o substancjach odurzających. A to błąd. Wytwarza się z niej coraz więcej produktów. Rodzima firma Green Lanes widzi w niej alternatywę dla tradycyjnego białka i materiał do produkcji mebli.
W poprzednich badaniach marihuana wykazywała działanie przeciwzapalne, a także działanie przeciwbólowe i przeciwskurczowe. – Jednak do tej pory przyczyna jej działania przeciwzapalnego była w dużym stopniu niejasna – mówi farmaceuta dr Paul Mike Jordan, który kierował badaniami wraz z prof. dr Oliverem Werzem.