ABC maszyn górniczych

Przez moment polscy producenci sprzętu radzili sobie na światowych rynkach lepiej niż polski węgiel. Przedstawiamy podstawowe urządzenia górnicze, bez których wydobycie węgla dziś byłoby praktycznie niemożliwe

Publikacja: 25.06.2009 20:49

Kombajn ścianowy

Kombajn ścianowy

Foto: Kopex

[b][link=http://www.rp.pl/galeria/309907,1,353925.html]WIĘCEJ ZDJĘĆ MASZYN[/link][/b]

Choć w kopalniach pracuje w dużej mierze polski sprzęt, nie jest tak, że to polscy producenci mają monopol na wyposażanie krajowych zakładów górniczych. Jednak wybór parametrów sprzętu zostawiamy górnikom.

[srodtytul][link=http://www.rp.pl/wegiel/brunatny]WĘGIEL KAMIENNY[/link][/srodtytul]

[b]1. Kombajn ścianowy[/b]

Górnicza maszyna pracująca pod ziemią w tzw. ścianie wydobywczej, czyli miejscu, w którym bezpośrednio wydobywa się węgiel. Porusza się po specjalnym przenośniku (tzw. zgrzebłowym), a nie na gąsienicach (jak np. kombajn chodnikowy). Poruszając się po przenośniku przednia, obracająca się tarcza kombajnu odłupuje węgiel (urobek) ze ściany pozwalając na przetransportowanie go dalej, a następnie wydobycie w mniejszych częściach. Kombajnista obsługujący taką maszynę steruje nią przy pomocy pilota.

[b]2. Kombajn chodnikowy[/b]

Porusza się na gąsienicach i pracuje pod ziemią służąc do drążenia wyrobisk korytarzowych w kopalni. Jej przednie ramię z narzędziem urabiającym drąży skałę poruszając się do przodu, zaś tak pozyskany węgiel jest pobierany przez system transportujący umieszczony w dolnej części kombajnu.

[b]3. Obudowa górnicza[/b]

Obudowy górnicze maja na celu wzmocnienie stabilności wyrobiska, chronią m.in. przed odspajaniem się skał czy zalaniem. Obudowy podzielić można np. ze względu na rodzaj konstrukcji (podporowa i kotwowa), ale i budowę (obudowa zmechanizowana i indywidualna). Obudowy ścianowe zmechanizowane spotkać można w korytarzach, ścianach wydobywczych i skrzyżowaniach ścian z chodnikiem. W skład takiej obudowy wchodzą zestawy zmechanizowane, stacja zasilająca (napęd hydrauliczny) i przewody zasilające. Przesuwa się w ścianie zgodnie z ruchem wydobycia węgla podtrzymując strop miejsca, z którego wydobywa się węgiel. Wraz z kombajnem ścianowym i przenośnikiem stanowi kompleks ścianowy.

[b]4. Kruszarka węgla[/b]

Narzędzie służące do rozkruszania na drobniejsze części węgla. Są maszyny do kruszenia węgla kamiennego i brunatnego.

[b]5. Przenośnik taśmowy[/b]

Urządzenie służące do transportu surowca po kopalni. Składa się z taśmy tworzącej pętlę i podpartej na rolkach, po których się ona przesuwa.

[b]6. Przenośnik zgrzebłowy[/b]

Urządzenie transportowe, w którym do łańcuchów są przymocowane zgrzebła przesuwające węgiel.

[b]7. Kolejka podwieszana[/b]

Urządzenie transportowe podwieszone w wyrobisku, w kopalni służy głównie do transportu osób. Kolejki takie w kopalniach maja m.in. napęd spalinowy. Dzięki nim górnicy szybciej docierają na miejsce pracy (niekiedy to ok. 3 km), dzięki czemu są mniej zmęczeni (sam taki podziemny „spacer” wymaga już sporego wysiłku).

[b]8. Kolejka spągowa[/b]

Podziemna kolej spotykana częściej niż podwieszana w polskich kopalniach. Porusza się po torach zabudowanych w wyrobiskach na spągu, czyli „podłodze” wyrobiska.

[b]9. Kompleks ścianowy[/b]

To zestaw maszyn wydobywczych pod ziemią, w skład którego wchodzą: kombajn ścianowy, obudowa zmechanizowana oraz przenośnik.

[srodtytul][link=http://www.rp.pl/wegiel/brunatny]WĘGIEL BRUNATNY[/link][/srodtytul]

[b]1. Układ KTZ czyli koparka-transport-zwałowarka:[/b]

Zespół maszyn w kopalni odkrywkowej służący do usuwania tzw. nadkładu, pod którym znajduje się urabiany maszynowo surowiec transportowany później dalej.

[b]2. Koparka[/b]

Górnicy nazywają ją na przekór monstrualnym rozmiarom „łyżeczką”. Te gigantyczne maszyny służą – w dużym uproszczeniu – do kopania węgla w zakładzie odkrywkowym. Maszyny o napędzie kołowym i gąsienicowym wykonują tzw. zabierki, czyli przy ich pomocy wydobywa się węgiel. Potrafią ważyć ok. 5 tys. ton i być wysokie na ponad 50 m. Transport takiej koparki – giganta z jednego na inne pole kopalni, oddalone o kilkanaście km, trwa nawet 10 dni, bo jej prędkość wynosi około 4-6 m na minutę.

[b]3. Zwałowarka[/b]

Kolejny górniczy gigant, którego wysokość to ok. 30 m, a ciężar – ok. 1000 ton. Urządzenie służące do zwałowania, czyli w przypadku węgla brunatnego – zasypywania miejsca (dziury), z którego został on wydobyty. Zasypuje je nadkładem zdjętym wcześniej z warstwy węgla.

[b]4. Przenośnik samojezdny[/b]

Maszyna transportowa na gąsienicach, z przenośnikami taśmowymi na wysięgnikach(jeden odbiera, drugi zrzuca surowiec). Uzupełnia kompleks wydobywczy maszyn w kopalniach węgla brunatnego.

[b][link=http://www.rp.pl/galeria/309907,1,353925.html]WIĘCEJ ZDJĘĆ MASZYN[/link][/b]

Choć w kopalniach pracuje w dużej mierze polski sprzęt, nie jest tak, że to polscy producenci mają monopol na wyposażanie krajowych zakładów górniczych. Jednak wybór parametrów sprzętu zostawiamy górnikom.

Pozostało jeszcze 93% artykułu
Biznes
Unia Europejska nie wycofuje się z ESG
Biznes
Trwa konkurs dziennikarski „Voice Impact Award”
Biznes
Davos w cieniu skandalu. Założyciel forum oskarżany o nadużycia finansowe i etyczne
Materiał Partnera
Kurierzy z międzynarodowymi walizkami
Biznes
Zwrot w wojnie handlowej Trumpa z Chinami. Ukraina odrzuca propozycje USA