Materiał na ten temat przygotowała także Poczta Polska. Czytamy w nim, że filatelistyka, czyli kolekcjonowanie znaczków pocztowych, ma swoje początki w XIX wieku. Pierwszy znaczek, słynny Penny Black, wydano w 1840 roku w Wielkiej Brytanii, natomiast na ziemiach polskich pierwszy znaczek pojawił się w 1860 roku. Początkowo filatelistyka cieszyła się popularnością głównie wśród dzieci i młodzieży, ale z czasem stała się pełnoprawnym hobby także dla dorosłych.
Czytaj więcej
Pierwsza znana przesyłka listowa wysłana za pomocą opłaconego znaczka – „jeden z największych kroków naprzód w komunikacji międzyludzkiej” – może zostać sprzedana za sumę 1,5 do 2,5 miliona dolarów. List w przyszłym miesiącu trafi na aukcję w Sotheby’s w Nowym Jorku.
Znaczki pocztowe promują wartości i tematy związane z historią, kulturą oraz osiągnięciami poszczególnych krajów. Upamiętniają ważne rocznice, wydarzenia historyczne, wybitne postacie, a także tematy przyrodnicze, naukowe, sportowe i religijne. - Te małe dzieła sztuki zachwycają niekiedy swoją grafiką na równi z pełnoformatowymi obrazami. Filatelistyka to zajęcie dla prawdziwych pasjonatów oraz fachowców, którzy po latach zbierania mogą zmonetyzować swoją pasję – przekonuje Poczta Polska.
Najdroższe znaczki świata
Filatelistyka osiągnęła swój szczytowy moment w XX wieku, kiedy kolekcjonerzy z całego świata zaczęli zbierać rzadkie znaczki. Znaczki z tzw. okresu klasycznego (trwającego do 1914 roku, a według niektórych kolekcjonerów – do 1939 roku) były wyjątkowo cenione, a dziś niektóre z nich osiągają zawrotne ceny.
Najdroższym znaczkiem na świecie jest British Guiana 1c Magenta z 1856 roku, który sprzedano za rekordowe 9,48 mln dol. Ten jedyny znany egzemplarz przedstawia żaglowiec, a jego unikalność sprawia, że jest przedmiotem pożądania kolekcjonerów. Innym niezwykle wartościowym znaczkiem jest Mauritius Post Office z 1847 roku, którego cena wyniosła 1,67 mln dol. Na jego wartość znacząco wpłynął błąd drukarski, ponieważ zamiast „Post Paid” wydrukowano „Post Office”.