Aktualizacja: 16.02.2025 15:57 Publikacja: 31.05.2023 14:51
Foto: Kancelaria Prezydenta RP
Jak dowiedział się w środę TVN24, Julita Wasilczuk zrezygnowała z członkostwa w powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę Radzie do spraw Przedsiębiorczości. We wtorek tę samą decyzję podjęła Beata Stelmach.
– Pomimo iż Rada była całkowicie apolityczna, wobec ostatnich wydarzeń związanych z przywołaną przez Pana ustawą, jest to mój sprzeciw przeciwko obniżaniu standardów demokracji – wyjaśniła dr hab. Julita Wasilczuk w rozmowie z TVN24, nawiązując do podpisania przez prezydenta kontrowersyjnej ustawy „lex Tusk”.
Po niemieckim koncernie Rheinmetall, także francuski Thales otworzy fabrykę na Ukrainie. Będzie produkować sprzęt wojskowy z najwyższej technologicznej półki.
Każdego dnia w domach i mieszkaniach generowane są olbrzymie ilości śmieci. Wszystkie z nich powinny trafić do odpowiednich pojemników. Choć zasady segregacji są dość proste, w niektórych przypadkach mogą pojawić się wątpliwości. Gdzie wyrzucić woreczek po ryżu?
W Stanach Zjednoczonych każdego dnia używa się pół miliarda słomek – tak wynika z bardzo luźnych szacunków. Największym nabywcą jest rząd federalny, który kupuje więcej słomek niż jakakolwiek inna grupa w USA. Słomki są używane w parkach narodowych, budynkach federalnych i ambasadach, między innymi.
TikTok jest ponownie dostępny w amerykańskich sklepach z aplikacjami Apple i Google po tym, jak prezydent Donald Trump odroczył wprowadzenie zakazu chińskiej platformy mediów społecznościowych do 5 kwietnia.
Polska negocjuje zakup okrętów podwodnych w ramach programu Orka. Stany Zjednoczone szykują nowe cła, które mogą objąć Unię Europejską. Tymczasem rząd przedstawił nowy program mieszkaniowy, który wyklucza deweloperów i fliperów.
Partia Jarosława Kaczyńskiego popełniła błąd, organizując partyjny protest w czasie powodzi w południowo-zachodniej części Polski. Zreflektowała się późno i zmienia przekaz. Teraz próbuje narzucić narrację na temat złej pomocy rządu dla potrzebujących.
Sprawa PiS-owskiej komisji ds. rosyjskich wpływów wraca do Sejmu. Prezydent chce, by posłowie raz jeszcze głosowali ustawę likwidacyjną.
– To dla mnie zaszczyt – odpowiedział dr Karol Nawrocki prezes IPN, pytany, czy jest na liście kandydatów PiS na prezydenta RP.
W piątek odbyło się ostatnie posiedzenie Sejmu przed długimi sejmowymi wakacjami. To czas podsumowań, wniosków na przyszłość. Już teraz widać, że Sejm X kadencji różni się od poprzedniego. Nie tylko ze względu na to, kto rządzi.
Jest coraz więcej przesłanek, które wskazują, że spór o sądownictwo był sztucznie wykreowany. Konflikt o KRS nie bez powodu przeniesiono na poziom międzynarodowy - mówi Małgorzata Paprocka, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.
Dla bezpieczeństwa państwa sprawę sędziego Tomasza Szmydta – oraz wpływy Rosji i Białorusi w Polsce – trzeba do spodu wyjaśnić. Ale zmiana tego wyjaśnienia w polityczne widowisko, jak pokazało wcześniej lex Tusk, tylko istnienie wschodniej agentury banalizuje.
Sejm odwołał członków, ale nie przegłosował ustawy likwidującej komisję ds. wpływów rosyjskich. A teraz marszałek Hołownia ma kłopoty.
Fatalna Lex Tusk kontra rozsądne ustawy chroniące rodzinę i rodzinne firmy – tak wyglądało tworzenie prawa w 2023 roku.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas