Sejm na wakacjach. Następne miesiące będą naprawdę ciekawe

W piątek odbyło się ostatnie posiedzenie Sejmu przed długimi sejmowymi wakacjami. To czas podsumowań, wniosków na przyszłość. Już teraz widać, że Sejm X kadencji różni się od poprzedniego. Nie tylko ze względu na to, kto rządzi.

Publikacja: 29.07.2024 04:30

Szymon Hołownia w Sejmie

Szymon Hołownia w Sejmie

Foto: PAP/Leszek Szymański

– Polityka wróciła do Sejmu – mówi marszałek Szymon Hołownia, lider Polski 2050. I ma rację w tym sensie, że wydarzenia ostatnich dni i tygodni dobrze pokazują, jak wygląda nowa polityka – prowadzona w większości przez polityków nowego pokolenia. I to ze wszystkich stron obecnego sporu, który w dużej mierze toczy się w ramach koalicji rządzącej.

Czytaj więcej

Sejm uchwalił: renta wdowia w wersji skąpej

Spór o rentę wdowią

Flagowy projekt Lewicy – ustawa o rencie wdowiej – został przyjęty przez Sejm. Ale nie bez wcześniejszych długich rozmów w rządzie i całej koalicji rządzącej. Kto brał w nich udział? Oczywiście Agnieszka Dziemianowcz-Bąk jako ministra rodziny, pracy  i polityki społecznej, ale też wspomniany wcześniej Szymon Hołownia jako lider Polski 2050, Mirosław Suchoń – szef klubu Polski 2050, po stronie KO i rządu – szef resortu finansów Andrzej Domański i wpływowy szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Maciej Berek. 

Lewica przekonuje, że to jedna z najważniejszych ustaw w tej kadencji – dlatego wokół niej toczyły się tak intensywne prace. Bo jednocześnie renta wdowia to bardzo kosztowna ustawa, o której kształt toczyła się dyskusja w ramach koalicji. I to też spór, który już niemal całkowicie toczył się między politykami młodego pokolenia (rocznik 1985 i młodsi). To najważniejszy do odnotowania fakt.  Wkrótce też spór w Sejmie będzie dotyczył składki zdrowotnej  – to jedna z najważniejszych spraw we wrześniu – to również będzie w ramach tej nowej, pokoleniowej polityki.

Spór o aborcję dzieli koalicję

To truizm, by powiedzieć, że kwestia aborcji dzieli koalicję rządzącą. Ale i też ten spór toczy się na generacyjnych liniach. Po jednej stronie – posłanki KO i Lewicy, jak Monika Rosa czy Anna Maria-Żukowska. Po drugiej stronie – Marek Sawicki z PSL. Marszałek senior tego sejmu. Premier Donald Tusk nie rozstrzygnął, jak ten spór się skończy, ale jest jasne, że trwa w ramach samej koalicji. I być może nie skończy się nawet z wyborami prezydenckimi w 2025 roku.

Czytaj więcej

Polityczne Michałki. Sejm rusza na wakacje a PSL z kontrofensywą, zaś Giertych przynosi KO „kontent rozliczeniowy”

Spór o CPK i transport

Trzeci kluczowy spór w tej kadencji dotyczy – i to być może zaskoczenie – transportu i energetyki. A konkretniej projektu CPK, inwestycji, budowy elektrowni atomowych, portów i nie tylko. Lewica zawiesiła za próbę budowy współpracy ponad podziałami w tej sprawie Paulinę Matysiak – zarówno na poziomie klubu, jak i partii Razem. To ruch wymuszony polaryzacją, krótkowzroczny i przynoszący Lewicy tylko straty. Ale jednocześnie obrazujący sytuację – w której poprzez presję mediów wszystko (niby) jest podporządkowane rzekomej polaryzacji. W praktyce tak nie jest, co najlepiej obrazuje ostatnie posiedzenie Sejmu w którym spór jest na zupełnie innych liniach, niżby to wynikało z podziału na PO i na PiS. CPK jest zaś tematem bardzo popularnym, co pokazał jeden z sondaży dla rp.pl. 

Wnioski na przyszłość? Spór pokoleniowy jest nieunikniony

Od Macieja Berka po Paulinę Matysiak i Krzysztofa Bosaka – polityka, jaką znamy, bardzo mocno się zmieniła i wciąż się zmienia. Cezary Tomczyk, Szymon Hołownia, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, Monika Rosa, Paulina Matysiak, Władysław Kosiniak-Kamysz czy po drugiej stronie Marcin Horała, Piotr Muller, Krzysztof Szczucki czy Krzysztof Bosak. Nowe pokolenie już teraz „robi” politykę. I to niezależnie od tego, że na czele PO stoi Donald Tusk, a na czele PiS – Jarosław Kaczyński. Ich przywództwo też ma swoje ograniczenia. W koalicji rządzącej pokazał to spór o aborcję, w PiS – o Małopolskę i sejmik, gdzie radni PiS sprzeciwili się woli prezesa PiS. 

To całkiem jasne, że spór pokoleniowy nie zniknie w najbliższych tygodniach i miesiącach. Ale z jednej strony jest on nieunikniony,  z drugiej – będzie przyspieszał. To zaś oznacza, że kolejne posiedzenia Sejmu – jak i kampania prezydencka w w 2025 roku – będą naprawdę ciekawe. 

– Polityka wróciła do Sejmu – mówi marszałek Szymon Hołownia, lider Polski 2050. I ma rację w tym sensie, że wydarzenia ostatnich dni i tygodni dobrze pokazują, jak wygląda nowa polityka – prowadzona w większości przez polityków nowego pokolenia. I to ze wszystkich stron obecnego sporu, który w dużej mierze toczy się w ramach koalicji rządzącej.

Spór o rentę wdowią

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Powódź w Polsce. Czy PiS może przegrzać z krytyką rządu? Michał Kolanko: Jest blisko
analizy
Jacek Nizinkiewicz: Powódź w Polsce. Dlaczego PiS gra powodzią i narzuca narrację w sprawie pomocy rządu Donalda Tuska
Polityka
Donald Tusk obiecuje wsparcie dla powodzian. "10 tys. zł doraźnej pomocy"
Polityka
Powódź 2024. Szymon Hołownia zapowiada nadzwyczajne posiedzenie Sejmu
Polityka
Powódź na południu Polski. Ekspert wskazuje na błąd Donalda Tuska i PiS-u