Aktualizacja: 19.02.2025 21:26 Publikacja: 30.05.2023 15:30
Foto: Adobe Stock
Na orbicie, po przejściu niezbędnych testów, zaczęto używać czwartego z serii aparatu kosmicznego Elektro-L, poinformował Roskosmos. Tym samym konstelacja liczy cztery satelity.
Jak wyjaśniono, satelity Elektro-L zapewniają wielospektralne obrazowanie całej obserwowanej powierzchni Ziemi w zakresie widzialnym i podczerwonym z częstotliwością do 15 minut. „Dzięki całodobowej transmisji z orbity wysokiej jakości obrazów multispektralnych, rozwiązywane są globalne problemy monitoringu klimatu; analizowany jest stan mórz i oceanów, zwiększa się skuteczność prognozowania pogody, wydawane są informacje pozwalające na wykrycia sytuacji nadzwyczajnych” – czytamy w komunikacie.
Unia Europejska rozważa gigantyczny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 700 miliardów euro. Eksperci przewidują, że zakończenie wojny może wywołać odpływ ukraińskich pracowników z Polski, co wpłynie na rynek pracy. Chiny ograniczają eksport technologii do produkcji baterii, a Francja okazuje się głównym importerem rosyjskiego LNG w Europie.
Deklaracje MON o ewentualnej zbrojeniowej spółce joint venture dotyczą produkcji amunicji do zestawów Himars. Ale droga do budowy takiego zakładu jest długa i kręta. Teraz piłka jest po stronie Amerykanów.
Rynek mocno liczy na wzrost wydatków na obronność na Starym Kontynencie.
Sytuacja geopolityczna i dynamika jej zmian dostarcza nam duży zestaw tematów o wielkiej wadze. Widzimy wzmożone zainteresowanie i wielką potrzebę omówienia tego, czego doświadczamy – mówi Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP.
Wspieramy zieloną transformację firm poprzez nowe instrumenty gwarancyjne oraz pomagamy krajowym przedsiębiorcom przy wchodzeniu na rynki poza Europą – mówi Janusz Władyczak, prezes KUKE.
Fundamenty rzetelnego raportowania zagadnień ESG zgodnie z ESRS oraz wskazanie na istotne zagadnienia praktyczne, które pozwolą na prawidłowe przeprowadzenie procesu identyfikacji koniecznych ujawnień, zbierania danych i raportowania w firmie.
„Mamy potwierdzenie spadku szczątków rakiety SpaceX na terytorium Polski” – stwierdził we wpisie opublikowanym w mediach społecznościowych Karol Wójcicki, popularyzator astronomii i autor portalu „Z głową w gwiazdach”.
Internauci zwracają uwagę, że w nocy nad Polską – ale i nad innymi częściami Europy – dostrzec można było na niebie tajemnicze rozbłyski. Okazało się, że prawdopodobnie były to szczątki rakiety Falcon 9, należącej do amerykańskiego przedsiębiorstwa SpaceX Elona Muska.
Prawdopodobieństwo, że asteroida 2024 YR4 uderzy w Ziemię w 2032 roku znów wzrosło i wynosi obecnie 3,1 proc. - poinformowała NASA. Jest to obecnie najpoważniejsze zagrożenie dla naszej planety nadchodzące z kosmosu.
Rakieta wielokrotnego użytku Amur-LNG ma latać więcej razy niż Falcon 9 firmy SpaceX. „Udowodnijcie to” – skomentował Elon Musk.
Jest 2,3 proc. szans, że odkryta w 2024 roku asteroida 2024 YR4 uderzy w 2032 roku w Ziemię. Astronomowie szacują jednak, że może ona również trafić w Księżyc.
Europejska Agencja Kosmiczna poinformowała o niezwykłym odkryciu kosmicznego teleskopu Euclid. Udało mu się uchwycić rzadkie zjawisko zwane pierścieniem Einsteina. Otacza on galaktykę NGC 6505, która działając jak soczewka grawitacyjna, zakrzywia światło z odległej galaktyki, znajdującej się za nią.
Pełnia Księżyca to zjawisko astronomiczne, które mamy szansę podziwiać średnio co 29,5 dnia. Występuje w momencie, gdy nasz satelita znajduje się po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce. Jak wygląda kalendarz księżycowy na ten rok?
Dzięki kombinacji danych z kilku teleskopów udało się odkryć rekordowo długi strumień radiowy, pochodzący z wczesnego wszechświata. Badaczy zaskoczyły także wymiary obiektu, który wyemitował sygnał.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas