Bumar: Jeden z największych kontraktów zbrojeniówki przebiega pomyślnie

Zarząd grupy Bumar podał, że zdjęty został nałożony na udziały Radwaru zastaw na poczet spłaty kredytu na realizację kontraktu malezyjskiego

Publikacja: 03.06.2010 14:05

Pokaz czołgu PT-91EX MALAJ

Pokaz czołgu PT-91EX MALAJ

Foto: Fotorzepa, Seweryn Sołtys

Bumar spłacił kredyt w Banku Calyon (Credit Agricole), zabezpieczony akcjami Radwaru. Na akcjach Centrum Naukowo-Produkcyjnego Elektroniki Profesjonalnej Radwar nie ciążą już żadne zobowiązania.

Realizacja finalnej części umowy o dostawie czołgów dla Malezji przebiega bez zakłóceń – podaje Bumar. Radwar, wchodzący w skład Bumaru, produkuje m.in. radary dla wojska, przeciwlotnicze systemy artyleryjskie i rakietowe.

Zabezpieczenie kontraktu malezyjskiego skłaniało polityków do pytań o przyszłość Radwaru, choć Bumar uspokajał. Pod koniec maja ingerencji rządu w tej sprawie domagał się poseł Ludwik Dorn.

Podpisany w 2003 r. kontrakt wartości 380 mln dolarów należał do największych w historii polskiego przemysłu zbrojeniowego. Dotyczył łącznie 64 pojazdów wojskowych - 48 czołgów PT-91M w wersji specjalnie przygotowanej dla malezyjskiego odbiorcy, wozów zabezpieczenia technicznego, mostów na podwoziach gąsienicowych, wozów inżynieryjnych oraz części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

PT-91M to wersja czołgu średniego Twardy, będącego rozwinięciem radzieckiego T-72. PT-91M waży ponad 45 ton, ma armatę 125 mm, francuski system kierowania ogniem, system ostrzegający o skażeniach, dwa karabiny maszynowe na amunicję standardu NATO.

Czołg otrzymał nowy blok napędowy, który można szybko wymienić w warunkach polowych, został wyposażony w reaktywny pancerz.

W ramach offsetu strona polska zobowiązała się do ulokowania zaplecza obsługi czołgów w Malezji i przekazania doświadczeń z hodowli koni wierzchowych.

Biznes
Uczelnie chronią zagranicznych studentów. „Zatrudnijcie adwokata, nie opuszczajcie USA”
Biznes
Chiny zbliżają się do UE. Rekord na GPW. Ukrainie grozi niewypłacalność
Biznes
Unia Europejska nie wycofuje się z ESG
Biznes
Trwa konkurs dziennikarski „Voice Impact Award”
Biznes
Davos w cieniu skandalu. Założyciel forum oskarżany o nadużycia finansowe i etyczne