Rosyjskie aktywa Goldman Sachs w rosyjskich rękach

Goldman Sachs sprzedał część swoich rosyjskich aktywów miejscowym menedżerom najwyższego szczebla. Transakcja była niejawna. Nabywcy dostali dużą zniżkę.

Publikacja: 30.01.2023 22:57

Rosyjskie aktywa Goldman Sachs w rosyjskich rękach

Foto: Bloomberg

Chodzi o Maksyma Klimowa, dyrektora zarządzającego europejskiej grupy specjalnej banku, oraz Antona Szreidera, dyrektora zarządzającego Goldman Sachs w Rosji, dowiedziała się gazeta RBK.

Według rozmówców gazety umowa mogła być w końcu ubiegłego roku za gotówką, ale z dużą zniżką. Po agresji Rosji na Ukrainę Goldman Sachs był pierwszym wielkim bankiem z Wall Street gotowym do wycofania się z rosyjskich aktywów, niezależnie od strat - powiedział jeden z rozmówców publikacji. Do lutego amerykański bank inwestował w Rosji dużo i były to własne środki.

Czytaj więcej

Rosja omija sankcje na ropę w hiszpańskiej Ceucie

Głównymi aktywami Goldman Sachs w Rosji są udziały w HeadHunter Group PLC (właściciel HeadHunter), Cian PLC (właściciel CIAN) oraz IXcellerate Limited (struktura macierzysta dla operatora centrum danych w Rosji).

Klimow i Szreider kilka lat temu zasiadali w radzie dyrektorów zarejestrowanej w Wielkiej Brytanii spółki IXcellerate Limited, której 51 proc. na początku 2022 r. należało do Goldman Sachs. Od mniej więcej listopada ubiegłego roku w firmie zaczęto mówić o tym, że jest własnością „rosyjskich osób”.

W końcu lutego 2022 r. Goldman Sachs ogłosił zamiar zakończenia swojej działalności w Rosji. Na początku marca bank przeniósł też część personelu z Moskwy do Dubaju i zmniejszył udział rosyjskich papierów wartościowych w swoim międzynarodowym funduszu akcyjnym z 1,7 mld do 222 mln USD.

W listopadzie ubiegłego roku Timothy Talkington, wieloletni szef w Goldman Sachs w Moskwa opuścił swoje stanowisko.

Banki
Od sprawy beznadziejnej do pełnego sukcesu. Dziesięć lat walki frankowiczów
Banki
Rekordowy zysk banku centralnego Szwajcarii. 16 mld franków do podziału
Banki
Saga frankowa przeciągnie się jeszcze na 2025 rok, albo i dłużej
Banki
Wyceny banków nie rosną wraz z ich zyskami. Co obniża giełdowe kursy?
Banki
Zaskakujący spadek oprocentowania kredytów hipotecznych