Kiedy można wezwać karetkę
Pogotowie ratunkowe można wezwać jedynie w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia albo w tzw. stanach naglących, czyli takich, które mogą skutkować istotnym uszczerbkiem na zdrowiu. Karetkę możesz wezwać też wezwać do chorego, u którego pojawiły się niebezpieczne objawy, takie jak: utrata przytomności, drgawki, zaburzenia świadomości, nagły, ostry ból w klatce piersiowej, nasilona duszność, zaburzenia rytmu serca, uporczywe wymioty, szczególnie z domieszką krwi, mocny krwotok z przewodu pokarmowego lub dróg rodnych, nagły, ostry ból brzucha - czytamy na medonet.pl.
Możesz wezwać pogotowie ratunkowe i nie zapłacisz za to, gdy osoba nieubezpieczona jest w stanie zagrażającym życiu.
Czytaj także: Pogotowie ratunkowe: po ulicach będą jeździć tylko żółte karetki
O co pyta dyspozytor
Nawet jeśli pytania dyspozytora wydadzą Ci się błahe i bezsensowne, postaraj się odpowiedzieć na nie najlepiej, jak tylko potrafisz. To właśnie dyspozytor decyduje, czy wysłać karetkę. Dlatego musi dużo wiedzieć o zaistniałym zdarzeniu.
Dzwoniąc, przygotuj się, że dyspozytor pogotowia zada Ci kilka/kilkanaście pytań. Postaraj się zachować spokój. Wtedy możesz łatwiej udzielać konkretnych odpowiedzi. Dyspozytor pogotowia zapyta Cię głównie o Twoje dane oraz opis sytuacji, co ułatwi mu podjęcie decyzji i przekazanie informacji do załogi karetki. Główne pytania dyspozytora to: