Turcja może szkolić syryjskich żołnierzy

Turcja jest gotowa zapewnić szkolenie wojskowe dla syryjskiej armii, jeśli Ankara o taką pomoc zostanie poproszona - zadeklarował turecki minister obrony Yasar Guler.

Publikacja: 15.12.2024 11:11

Turcja może szkolić syryjskich żołnierzy

Foto: AFP

Turcja, członek NATO, poparła syryjskich rebeliantów, którzy w miniony weekend obalili prezydenta Baszara Asada, kończąc trwającą 13 lat wojnę domową. Turcja ponownie otworzyła swoją ambasadę w Damaszku w sobotę, dwa dni po tym, jak jej szef wywiadu odwiedził syryjską stolicę.

- W swoim pierwszym oświadczeniu nowa administracja, która obaliła Asada, ogłosiła, że będzie szanować wszystkie instytucje rządowe, ONZ i inne organizacje międzynarodowe – powiedział turecki minister obrony. - Uważam, że musimy obserwować, co zrobi nowa administracja i dać jej szansę - dodał.

Zapytany, czy Turcja rozważa współpracę wojskową z nowym syryjskim rządem, Guler powiedział, że Ankara ma już umowy o współpracy wojskowej i szkoleniach z wieloma krajami. - (Turcja) jest gotowa zapewnić niezbędne wsparcie, jeśli nowa administracja o to poprosi - zapowiedział.

Czytaj więcej

Baszar Asad uciekł z Syrii. Rosjanie pozostali w swych bazach

Czy dojdzie do odrodzenia Państwa Islamskiego?

Od 2016 r. Turcja przeprowadziła cztery operacje wojskowe na obszarach północnej Syrii, powołując się na zagrożenia dla swojego bezpieczeństwa narodowego. Szacuje się, że Turcy utrzymują kilka tysięcy żołnierzy w miastach takich jak Afrin, Aaez i Dżarabulus w północno-zachodniej Syrii oraz Ras al-Ajn i Tall Abjad na północnym wschodzie.

Ankara może omówić i ponownie ocenić kwestię tureckiej obecności wojskowej w Syrii z nową syryjską administracją, „gdy pojawią się niezbędne warunki” - ocenił Guler. Minister podkreślił, że priorytetem Turcji pozostaje wyeliminowanie kurdyjskiej milicji YPG. W przeciwieństwie do USA, Ankara "nie dostrzega żadnych oznak odradzania się Państwa Islamskiego w Syrii".

Czytaj więcej

Europa chce odsyłać syryjskich uchodźców do ich ojczyzny. Co mówią przepisy?

- Czy ktokolwiek słyszał o jakichkolwiek atakach terrorystów Daesh w Syrii w ciągu ostatnich trzech lat? W tej chwili nie widzimy ani nie słyszymy nic o Daesh – mówił, używając arabskiego skrótu Państwa Islamskiego.

Czy Rosja wycofa się z Syrii?

Zapytany o przyszłe zaangażowanie Rosji w Syrii, wieloletniego sojusznika Asada, który w ostatni weekend udzielił mu azylu, Guler powiedział, że nie widzi oznak całkowitego wycofania się Rosji. Powiedział, że Rosja przenosi swoje elementy wojskowe z różnych części Syrii do dwóch baz w kraju - bazy lotniczej Hmejmim w Latakii i bazy morskiej w Tartusie.

- Nie sądzę, by Rosjanie zamierzali opuścić (Syrię). Zrobią wszystko, co w ich mocy, aby pozostać - powiedział.

Konflikty zbrojne
Fiński polityk: III wojna światowa być może już trwa, ale tego nie zauważamy
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Konflikty zbrojne
Niemiecki generał alarmuje: Rosja stwarza warunki do ataku na NATO
Konflikty zbrojne
Bałtyk. Zerwane kable energetyczne to wypadki? Wywiady wątpią w udział Rosji
Konflikty zbrojne
Rozejm w Strefie Gazy. Pierwsze trzy izraelskie zakładniczki wolne
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Konflikty zbrojne
Północnokoreańscy jeńcy "jakby wyszli z wehikułu czasu". "Przestraszeni, zdenerwowani, nie wiedzieli, gdzie są"
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego