Raport RPO o sytuacji życiowej osób starszych

Brak lekarzy, dyskryminacja i za małe wsparcie w miejscu zamieszkania – to główne problemy seniorów.

Aktualizacja: 11.09.2018 07:14 Publikacja: 10.09.2018 18:42

Raport RPO o sytuacji życiowej osób starszych

Foto: AdobeStock

– Od 2016 r. sytuacja seniorów w Polsce, mimo zgłaszanych przez nas uwag, nie poprawiła się ani trochę – mówi „Rzeczpospolitej" Sylwia Spurek, zastępczyni rzecznika praw obywatelskich.

Biuro RPO opracowało raport o sytuacji życiowej osób starszych. We wtorek zostanie zaprezentowany podczas posiedzenia sejmowej Komisji Polityki Senioralnej. Raport pokazuje, że poprawy wymagają w zasadzie wszystkie aspekty życia osób starszych – począwszy od systemu opieki zdrowotnej poprzez wsparcie społeczne aż do problemu dyskryminacji ze względu na wiek.

– W Polsce na 9 mln osób w podeszłym wieku jest zaledwie 400 geriatrów – zwraca uwagę Sylwia Spurek. W praktyce znaczy to, że zmagający się z wieloma chorobami mają ograniczony dostęp do specjalistów. – Pacjenci wciąż słyszą od lekarzy, że „starość musi boleć" – mówi Spurek.

Lekceważenie to dotyka zwłaszcza osób z chorobami otępiennymi, które traktowane są jako „trudni pacjenci" i z tego powodu często odmawia się im leczenia i dostępu do diagnostyki medycznej.

RPO zwraca także uwagę, że nowa ustawa o sieci szpitali nie uwzględniła oddziałów geriatrycznych, a spychanie tej opieki na oddziały internistyczne odbija się negatywnie na seniorach.

Rzecznik podkreśla też, że w Polsce brakuje systemu wsparcia np. w sprawach życia codziennego dla osób starszych. W rezultacie wielu seniorów trafia do domów pomocy społecznej, choć woleliby dożyć swoich dni we własnych mieszkaniach. Bywa też, że ich przeniesienie się do DPS ma związek z brakiem wind czy podjazdów w budynkach, w których mieszkają, co powoduje, że stają się w nich uwięzieni.

Problemem jest też poszanowanie praw osób starszych, np. umożliwienie głosowania korespondencyjnego tylko osobom niepełnosprawnym. Senior, który nie ma orzeczenia, ale nie jest w stanie wyjść sam z domu, nie będzie mógł głosować. Zdaniem rzecznika powinno się nałożyć na gminy obowiązek dowozu osób starszych do lokali wyborczych.

Seniorzy negatywnie oceniają program darmowych leków dla osób 75+, jako ten, który nie spełnił ich oczekiwań. Uznaniem cieszą się natomiast domy i kluby Senior+. W opinii osób starszych pobyt w tych ośrodkach dobrze wpływa „na samopoczucie, witalność i ich stan zdrowia".

W odpowiedzi na te problemy w styczniu tego roku rząd ogłosił założenia do programu kompleksowej polityki senioralnej, który ma być prowadzony w latach 2020–2030. To m.in. kształtowanie pozytywnego wizerunku osoby starszej, aktywizacja seniorów, zwiększenie bezpieczeństwa fizycznego czy lepszy dostęp do diagnostyki i rehabilitacji. Wielu seniorów tej dobrej zmiany już jednak nie doczeka.

Prawo w Polsce
Co dalej z pieniędzmi dla PiS? Minister finansów w prawnym potrzasku
Zawody prawnicze
E-Doręczenia. Od 1 stycznia nowy obowiązek dla adwokatów, radców i doradców
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 zaczną się później niż ostatnio. Terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Sam wniosek o rentę wdowią nie wystarczy. Bez tego jej nie otrzymasz
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Praca, Emerytury i renty
Nowe terminy wypłat 800 plus w styczniu 2025. Zmiany w harmonogramie
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay