Reklama
Rozwiń

Od sierpnia dowody osobiste z odciskami palców i podpisem

Od sierpnia 2021 r. będziemy dostawać dowody osobiste z drugą cechą biometryczną - odciskami palców. Powróci też odręczny podpis właściciela dokumentu.

Aktualizacja: 12.04.2021 18:05 Publikacja: 12.04.2021 17:28

Od sierpnia dowody osobiste z odciskami palców i podpisem

Foto: MSWiA

dgk

Wszystkie wydawane na terenie Unii Europejskiej dokumenty tożsamości od 2 sierpnia 2021 r. muszą mieć lepsze zabezpieczenia, czyli określać drugą cechę biometryczną tj. odcisków palców - taki jest wymóg unijnego rozporządzenia.

Odciski palców będą pobierane w urzędzie. Jak mówił w poniedziałek Paweł Szefernaker, sekretarz stanu w MSWiA, procedura będzie podobna do tej przeprowadzanej przy składaniu wniosku i odbieraniu paszportu.

Czytaj też: Tłumy ruszą po nowe dowody osobiste

Dla osób, które nie będą mogły udać się do urzędu gminy,  odciski palców będą pobierane za pomocą mobilnej stacji obsługiwanej przez urzędników.

– Na terenie każdego powiatu będzie taka mobilna stacja. Do osób, które nie mogą wyjść z domu, przyjedzie urzędnik z komputerem i zestawem do pobierania odcisków – powiedział wiceminister Paweł Szefernaker.

Odciski palców będą przechowywane w warstwie elektronicznej dowodu. Natomiast w warstwie graficznej, na awersie dokumentu, dodany zostanie odręczny podpis posiadacza.  Również na awersie, w prawym górnym rogu karty, zostanie dodany dwuliterowy kod państwa na tle niebieskiego prostokąta (symbol UE).

Są minusy nowych rozwiązań. Zarówno odciski palców, jak i podpis trzeba będzie zostawić w urzędzie. A to oznacza, że zniknie możliwość składania elektronicznych wniosków o dowód osobisty. Do urzędu trzeba będzie pofatygować się osobiście.

Nowe dokumenty będą wydawane osobom, których dowody tracą ważność po 2 sierpnia lub które kończą 18 lat.  Co ze starymi dokumentami? Będzie można korzystać z nich do czasu, aż minie ich ważność. Wymiana wszystkich dowodów na nowe potrwa 10 lat.

Wymogi dotyczące zabezpieczeń dokumentów tożsamości określa rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1157 z 20 czerwca 2019 r. w sprawie poprawy zabezpieczeń dowodów osobistych obywateli Unii i dokumentów pobytowych wydawanych obywatelom Unii i członkom ich rodzin korzystającym z prawa do swobodnego przemieszczania się.

Jak poinformował wiceminister Paweł Szefernaker, wszystkie państwa członkowskie muszą być przygotowane, aby 2 sierpnia wprowadzić to rozporządzenie w życie. Polskie przepisy są już prawie gotowe. Rząd w lutym przyjął odpowiednią nowelizację ustawy. We wtorek 13 kwietnia odbędzie się jej pierwsze czytanie, a w środę będzie miało miejsce drugie czytanie obejmujące przedstawienie sprawozdania z komisji na posiedzeniu Sejmu RP.

Nieruchomości
Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok dla tysięcy właścicieli gruntów ze słupami
Podatki
Podział mieszkania ze spadku. Czy można uniknąć podatku?
Prawo karne
„Matka Boska Kermitowska” obraża uczucia religijne? Jest wyrok sądu
Prawo w Polsce
Ile zapłacimy za abonament RTV w 2025? Oto stawki od 1 stycznia i lista zwolnionych z opłaty
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Podatki
Ulga podatkowa dla pracujących seniorów. Czym jest i kto może z niej skorzystać?
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku