– zachowki, jeżeli uprawniony nie uzyskał go w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny lub w drodze dziedziczenia albo w postaci zapisu;
– nieodpłatne: renty, użytkowania oraz służebności.
Warto zauważyć, że przepisy o nieodpłatnym zniesieniu współwłasności stosuje się odpowiednio do jeszcze dwóch przypadków. Po pierwsze do nieodpłatnego nabycia własności rzeczy wspólnej (wspólnego prawa majątkowego) albo jej części przez niektórych dotychczasowych współwłaścicieli na dalszą współwłasność, i po drugie do nieodpłatnego wyodrębnienia własności lokali na rzecz niektórych lub wszystkich współwłaścicieli.
Podatkowi od spadków i darowizn podlega również nabycie praw do wkładu oszczędnościowego na podstawie dyspozycji wkładem na wypadek śmierci oraz nabycie jednostek uczestnictwa na podstawie dyspozycji uczestnika funduszu inwestycyjnego otwartego albo specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego na wypadek jego śmierci.
Polacy coraz częściej decydują się na osiedlanie poza ojczyzną, więc nie są już rzadkością darowizny czy spadki z zagranicy. Ustawodawca zastrzegł, że nabycie własności rzeczy znajdujących się za granicą lub praw majątkowych wykonywanych za granicą podlega krajowej daninie, jeżeli w chwili otwarcia spadku lub zawarcia umowy darowizny nabywca był obywatelem polskim lub miał miejsce stałego pobytu w Polsce.
W tym przypadku pewne wątpliwości mogą wynikać z różnic między polskim prawem spadkowym i kraju, z którego pochodzi spadek. W orzecznictwie coraz częściej akcentuje się jednak, że polski fiskus ma brać pod uwagę zagraniczne regulacje, bo te w praktyce mogą zadecydować o momencie nabycia spadku i w konsekwencji jego opodatkowaniu w Polsce. Kolejnym problemem jest to, że umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania co do zasady nie obejmują podatku spadkowego czy jego odpowiednika. A to oznacza, że w praktyce nabycie podlega podwójnemu opodatkowaniu – w Polsce i za granicą.