Aktualizacja: 26.06.2019 09:40 Publikacja: 25.06.2019 18:51
Foto: Adobe Stock
Akcja taka zostanie przeprowadzona po raz pierwszy przez resort obrony narodowej. Odbędzie się w ramach kampanii „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej". Ruszy w lipcu. Warunkiem uczestnictwa w zajęciach jest ukończone 18 lat i dobry stan zdrowia.
Od 13 lipca do 24 sierpnia w każdą sobotę w godz. 10–19 w wybranych jednostkach wojskowych każdy otrzyma możliwość wstąpienia do wojska na jeden dzień. W tym czasie będzie mógł wziąć udział w zajęciach w terenie (w tym np. z czytania mapy), pozna sprzęt wojskowy, weźmie udział w biegach zespołowych i poćwiczy rzut granatem czy naukę celowania i strzelania z wykorzystaniem symulatorów. Nauczy się także, jak udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej. MON zakłada, że w takich zajęciach w każdej jednostce weźmie udział od 20 do 100 osób. Ustalony został już grafik tych, które otworzą drzwi dla kandydatów. W sumie jest ich 17, m.in. w Warszawie, Krakowie, Opolu, Kielcach, Ustce, Tomaszowie Mazowieckim.
Pomyślnie zakończył się pierwszy, testowy lot zbudowanego dla Polski F-35A „Husarz" - podał portal The Aviationist.
W raporcie „Orlen dla miast” koncern zastanawia się, jak budować współpracę między samorządem, biznesem i nauką na rzecz szeroko rozumianego zrównoważonego rozwoju – mówi Stanisław Barański, dyrektor Biura Zrównoważonego Rozwoju i Transformacji Energetycznej Orlen.
Norweskie ministerstwo obrony poinformowało w poniedziałek, że wyśle myśliwce F-35 i systemy obrony powietrznej NASAMS do Rzeszowa, gdzie koordynowana jest międzynarodowa pomoc wojskowa dla Ukrainy.
Żołnierze rumuńscy, ćwiczący na poligonie w Orzyszu, w sierpniu ostrzelali z działka przeciwlotniczego pobliskie Bemowo Piskie. Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych wdrożyło nowe procedury, aby zapobiec podobnym wypadkom.
Tarcza Wschód to inteligentnie skomponowany ciąg skutecznej obrony - mówił premier Donald Tusk, który odwiedził pierwszy wybudowany odcinek umocnień. Wizytę Tuska w pobliżu wsi Dąbrówka skomentował na platformie X były minister obrony Mariusz Błaszczak, zwracając uwagę na nieobecność obecnego ministra Władysława Kosiniaka-Kamysza.
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
Blisko 2 tysiące osób uczestniczyło w I Ogólnopolskim Kongresie „System Obrony Rzeczypospolitej. Bezpieczna Polska i Obywatele” w Centrum Targowo-Konferencyjnym Expo Kraków.
Zielone Orły „Rzeczpospolitej” to nagroda dla tych, którzy chcą dbać o czyste środowisko i zieloną transformację na różnych poziomach – na poziomie gospodarczym, samorządowym, organizacji pozarządowych – mówił Michał Szułdrzyński, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”, podczas rozdania nagród dla najbardziej zasłużonych w obszarze ekologii osób, organizacji i firm.
Ukraińska armia zmaga się z niedoborem żołnierzy na froncie. W obliczu trudnej sytuacji niektóre jednostki dają drugą szansę wojskowym, którzy wcześniej opuścili swoje oddziały.
Komendant stołeczny policji podjął decyzję ws. młodego policjanta, który podczas interwencji na warszawskiej Pradze śmiertelnie postrzelił innego funkcjonariusza. Trwa śledztwo prokuratorskie ws. zdarzenia oraz postępowanie dyscyplinarne w policji.
- Z naszego punktu widzenia najważniejsze było to, że pan doktor Karol Nawrocki przeszedł sprawdzenia, dokonywane przez służby, przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego i otrzymał certyfikat dostępu do informacji niejawnych na poziomie "ściśle tajne" - mówił w Radiu Zet Mariusz Błaszczak, pytany o raport, dotyczący "obywatelskiego" kandydata. W poniedziałek raport ujawnili europosłowie Koalicji Obywatelskiej Dariusz Joński i Michał Szczerba.
Pomyślnie zakończył się pierwszy, testowy lot zbudowanego dla Polski F-35A „Husarz" - podał portal The Aviationist.
Żołnierze rumuńscy, ćwiczący na poligonie w Orzyszu, w sierpniu ostrzelali z działka przeciwlotniczego pobliskie Bemowo Piskie. Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych wdrożyło nowe procedury, aby zapobiec podobnym wypadkom.
Władimir Putin zatwierdził budżet wojskowy i redukcję wydatków na pomoc socjalną, ochronę zdrowia i edukację. Na armię pójdzie cztery razy więcej pieniędzy, niż przed agresją na Ukrainę. Wydatki wojenne pochłaniają już jedną trzecią budżetu i 6,2 proc. PKB Rosji.
Po propozycji premiera Donalda Tuska, mówiącego o wspólnym, z krajami nordyckimi i bałtyckimi, patrolowaniu Morza Bałtyckiego, pojawia się uzasadnione pytanie o to, czy polska Marynarka Wojenna jest dziś w ogóle zdolna do zapobiegania przypadkom chińskiego „piractwa” morskiego oraz zagrożeniom ze strony Rosji. Innymi słowy, czy Polska może cokolwiek do takiego programu wnieść.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas