Reklama
Rozwiń

KRS chce dyscyplinarki dla prof. Romanowskiego za słowa o I prezes SN

Za pismo w sprawie sędziego Pawła Juszczyna, prof. Michał Romanowski może ponieść srogą karę. Decyzja zapadnie na czerwcowym posiedzeniu.

Aktualizacja: 31.05.2021 10:10 Publikacja: 30.05.2021 19:10

Małgorzata Manowska, Michał Romanowski

Małgorzata Manowska, Michał Romanowski

Foto: PAP/RadekPietruszka, tv.rp.pl

Krajowa Rada Sądownictwa chce dyscyplinarki dla prof. Michała Romanowskiego. To pełnomocnik sędziego Pawła Juszczyszyna, ostatecznie w sporze z I prezes SN Małgorzatą Manowską. Piątkowe obrady KRS były bardzo burzliwe. Sama I prezes, która też jest członkiem KRS, zaleciła rozwagę w tej sprawie. W radzie powstał rozłam.

Krytyka prawnika

Podczas piątkowego posiedzenia KRS doszło do nie lada awantury. Rada chciała zająć stanowisko w sprawie wystąpienia Michała Romanowskiego, pełnomocnika sędziego Pawła Juszczyszyna. Ten wysłał do I prezes SN prof. Małgorzaty Manowskiej „wezwanie przedegzekucyjne" w sprawie wykonania decyzji olsztyńskiego SO. Adresuje je do „neo-sędzi Izby Cywilnej SN" oraz „neo- I prezes SN".

– KRS jako organ stający na straży niezależności sądów po zapoznaniu się z wystąpieniem profesora wyraża głębokie potępienie i oburzenie wobec zachowania mecenasa Romanowskiego – napisano w projekcie uchwały, której treść w piątek odczytał sędzia Rafał Puchalski, szef zespołu etyki Krajowej Rady Sądownictwa.

Padają w nim też słowa o tym, że adwokat odpowiada za treść pism procesowych, które kieruje, oraz, że są granice wypowiedzi, których nie można przekraczać. I dalej, że mecenas Romanowski naruszył zasady etyki adwokackiej, w związku z czym rada oczekuje reakcji władz Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie wykłada prof. Romanowski.

W projekcie stanowiska mówi się wprost o postępowaniu dyscyplinarnym wobec pełnomocnika Pawła Juszczyna. Napisano w nim także, że mecenas popadł w frustrację i emocje wzięły górę.

Tuż po odczytaniu projektu stanowiska głos zabrali członkowie KRS.

Sędzia Maciej Nawacki mówi, że należy postawić tamę niektórym niepożądanym zachowaniom. Sędzia Wiesław Johann, wiceszef KRS, namawiał, by z projektu uchwały wyrzucić fragment o „frustracji i emocjach pełnomocnika".

– Rada musi zająć stanowisko w tej sprawie – twierdzi sędzia Nawacki. Nazywał pismo mecenasa haniebnym i podkreślał, że pełnomocnik nie ma prawa przejmować funkcji rzecznika prasowego swojego klienta. Emocje próbował studzić sędzia Maciej Mitera.

– Skoro I prezes SN jest członkiem Krajowej Rady Sądownictwa, to należy najpierw ją zapytać o stanowisko w tej sprawie – uważa Mitera. I dodał, że nie czyniąc tego, Rada wychodzi przed szereg.

Kolejny głos należał do sędzi Dagmary Pawełczyk-Woickiej. Ta twierdziła, że podejmując uchwałę w tej sprawie, Rada dodaje powagi pełnomocnikowi – autorowi pisma. – Poprzez podejmowanie uchwały przez Radę nadaje się znaczenia takim szczeknięciom – stwierdziła sędzia.

złym doradcą

Paweł Styrna, przewodniczący KRS, ogłosił 10 minut przerwy. Po wznowieniu poinformował, że skontaktował się z I prezes SN i zapytał, czy jest możliwe, by zdalnie dołączyła do dyskusji.

– Obowiązki mi na to nie pozwalają – odpowiedziała prof. Małgorzata Manowska.

Co do prac nad uchwałą powiedziała, że prosi o refleksję nad tak zredagowanym stanowiskiem komisji KRS.

Gdy emocje opadły, członkowie Rady, nawet ci opowiadający się za szybką reakcją, zgodzili się popracować nad treścią uchwały. Koniec prac nad stanowiskiem KRS w tej sprawie zaplanowano na 7 czerwca. Wtedy poznamy ostateczną treść uchwały.

Co na to wszystko główny zainteresowany?

– Uchwała neo-KRS jest inspirowana przez sędziów, którzy zawdzięczają błyskawiczną karierę usłużnemu odgadywaniu oczekiwań władzy i nawoływaniu do stosowania represji wobec sędziów walczących o rządy prawa. Orzeczenia SO w Olsztynie i SR w Bydgoszczy, które uzyskałem wraz z mec. Katarzyną Zarzycką w sprawie sędziego Pawła Juszczyszyna, przeraziły ich – mówi „Rzeczpospolitej" prof. Michał Romanowski. I dodaje, że boją się oni efektu kuli śniegowej, czyli kolejnych orzeczeń niezawisłych sędziów.

– Przeraża ich, że w Polsce prawo jeszcze może działać. Są przerażeni, że karząca ręka sprawiedliwości może dotknąć nie tylko neo- I prezes SN, ale także ich. Chcą więc wyeliminować mnie z walki o rządy prawa – dodaje mec. Romanowski.

Nieruchomości
Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok dla tysięcy właścicieli gruntów ze słupami
Podatki
Podział mieszkania ze spadku. Czy można uniknąć podatku?
Prawo karne
„Matka Boska Kermitowska” obraża uczucia religijne? Jest wyrok sądu
Prawo w Polsce
Ile zapłacimy za abonament RTV w 2025? Oto stawki od 1 stycznia i lista zwolnionych z opłaty
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Podatki
Ulga podatkowa dla pracujących seniorów. Czym jest i kto może z niej skorzystać?
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku