Wielka Brytania po epidemii. Królowa przedstawiła plan rządu Johnsona

Brytyjski premier Boris Johnson obiecał, że zajmie się nierównościami i "podniesie" kraj po epidemii koronawirusa za pomocą zestawu ustaw przedstawionych parlamentowi przez królową Elżbietę.

Publikacja: 11.05.2021 12:56

Wielka Brytania po epidemii. Królowa przedstawiła plan rządu Johnsona

Foto: PAP/EPA

Podczas ceremonii królowa Elżbieta odczytała ustawy, które rząd ma nadzieję przyjąć w ciągu najbliższego roku

Ceremonia została skrócona z powodu pandemii, a królowa Elżbieta zamiast zwyczajowych szat i korony miała na sobie strój dzienny.

Proponowane przez rząd rozwiązania dotyczą wielu aspektów, od tworzenia miejsc pracy i opieki zdrowotnej po likwidację biurokracji po Brexicie.

W ciągu 18 miesięcy, odkąd partia Johnsona została ponownie wybrani z dużą większością parlamentarną, jego program został przyćmiony przez pandemię, która zaskoczyła rząd i pochłonęła wiele środków.

Dzięki brytyjskiemu programowi szczepień, który wyprzedza wiele innych krajów, Johnson ma nadzieję ożywić swój program "wyrównywania poziomów" i ponownie określić swoje przywództwo, które zostało przyućmione przez oskarżenia o kumoterstwo.

- Priorytetem mojego rządu jest dostarczenie narodowej odbudowy po pandemii, która sprawi, że Wielka Brytania będzie silniejsza, zdrowsza i bardziej zamożna niż wcześniej - powiedziała parlamentowi 95-letnia królowa.

- Aby to osiągnąć, mój rząd będzie wyrównywał szanse we wszystkich częściach Wielkiej Brytanii, wspierając miejsca pracy, przedsiębiorstwa i wzrost gospodarczy oraz zajmując się wpływem pandemii na usługi publiczne - mówiła Elżbieta.

Johnson w swoim piśmie przekonuje, że kryzys w żaden sposób nie zmniejszył ambicji rządu ani apetytu na zmiany "Otrzymaliśmy historyczną szansę, by zmienić rzeczy na lepsze" - poinformował.

Po sfinalizowaniu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej pod koniec 2020 roku Johnson chciał pokazać to, co uważa za korzyści z Brexitu. Do tej pory nie był w stanie dorównać obietnicy złożonej w kampanii referendalnej w sprawie Brexitu w 2016 roku, dotyczącej przekazania służbie zdrowia 350 milionów funtów tygodniowo.

Zamiast tego jego rząd będzie starał się ograniczyć to, co postrzegał jako nadmierną biurokrację UE poprzez usprawnienie zasad pomocy państwa i zamówień publicznych, dzięki czemu będzie mógł szybciej i bardziej bezpośrednio kierować fundusze do niewydolnych przedsiębiorstw.

W kwestii zmian klimatycznych rząd powtórzył swoje zobowiązanie do osiągnięcia zerowej emisji gazów cieplarnianych do 2050 roku, co - jak ma nadzieję - zachęci inne narody do obniżenia swoich celów emisyjnych przed szczytem klimatycznym ONZ, który odbędzie się w listopadzie w Szkocji.

Polityka
Niemcy: Trwają wybory do Bundestagu. Kto jest faworytem?
Polityka
Jest nowy komentarz Białego Domu ws. zakończenia wojny na Ukrainie. Podano termin
Polityka
Orbán kwestionuje państwowość Ukrainy. "Ta wojna dotyczy terytorium zwanego Ukrainą"
Polityka
Kai-Olaf Lang: Prawdopodobny nowy kanclerz Niemiec chce lepszych stosunków z Polską
Polityka
Wybory prezydenckie na Ukrainie? Portal przygotował listę potencjalnych kandydatów