Robert Mazurek: Koszmar kołaczącej kurtyzany

Co poszło nie tak? Dlaczego jak reżyser chce zrobić film, to wyciąga rękę po dotacje i dostaje? Mówicie, że drogie, że nie da się ot tak, siąść i zrobić „Krzyżaków"? No tak, ale obraz już się da namalować, farby drogie nie są, albo wiersz napisać, to już zupełnie tanie, prawda? A przecież państwo też jakoś promuje, a to obrazy do muzeum kupi, a to poetę na kazachski przetłumaczy i na spotkania autorskie wyśle. Nie tak znowu źle ci artyści mają.

Aktualizacja: 26.01.2020 17:38 Publikacja: 24.01.2020 17:00

Robert Mazurek: Koszmar kołaczącej kurtyzany

Foto: Fotorzepa/ Robert Gardziński

Tymczasem felietonistom nie pomaga nikt. A przecież też się męczą, służą partiom jak mogą, nie mniej niż reżyserzy, nie jest im lekko, można by ludziom ulżyć i ogłosić Krajowy Program Skupu Felietonów. Zastanowiłem się nawet nad tym, jak by to wyglądało.

Gdyby to tak przyszło do głowy PiS-owi, to zaczęliby od ustawowego powołania Narodowej Rady Felietonów, w skrócie NaRaFe, bo NRF jeszcze się starszym może z Niemcami kojarzyć, a to wręcz naprzeciwko, nasze jest narodowe, polskie. Członków NaRaFe powoływałby parlament, ale przepraszamy, w tej kadencji bez Senatu, i prezydent, a na czele stanąłby twórca MaBeNy. Oczywiście ustawa o takiej treści zostałaby z miejsca skrytykowana przez Komisję Wenecką, zaprotestowałby Sąd Najwyższy ze wszystkimi swymi Izbami, Korytarzami oraz Windami, a Komisja Europejska ogłosiłaby koniec rządów prawa i fashysm. Maja Ostaszewska przykułaby się do Krystyny Jandy, a głos w ich obronie zabrałaby Agnieszka Holland, po zmianach – The Netherlands.

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Plus Minus
Podcast „Posłuchaj Plus Minus”. Kto decyduje o naszych wyborach?
Plus Minus
„Przy stoliku w Czytelniku”: Gdzie się podziały tamte stoliki
Plus Minus
„The New Yorker. Biografia pisma, które zmieniło Amerykę”: Historia pewnego czasopisma
Plus Minus
„Bug z tobą”: Więcej niż zachwyt mieszczucha wsią
Plus Minus
„Trzy czwarte”: Tylko radość jest czysta