Powstanie Krajowy Zasób Nieruchomości - bank ziemi na potrzeby programu Mieszkanie+

Powstanie Krajowy Zasób Nieruchomości, który będzie odpowiedzialny za budowę czynszówek na państwowych gruntach.

Publikacja: 20.07.2017 07:29

Powstanie Krajowy Zasób Nieruchomości - bank ziemi na potrzeby programu Mieszkanie+

W Sejmie ruszyły prace nad przepisami powołującymi do życia bank ziemi. Jest on niezbędny do prowadzenia rządowego programu Mieszkanie+. Procedowany jest projekt o Krajowym Zasobie Nieruchomości (KZN). Jego autorem jest rząd. W środę odbyło się w Sejmie pierwsze czytanie.

Z programu Mieszkanie+ mają być budowane tanie czynszówki. Program jest skierowany do rodzin, które nie mogą sobie pozwolić na zakup mieszkania, ponieważ nie mają zdolności kredytowej ani też wystarczających środków na wynajęcie go na rynku komercyjnym.

Na podstawie projektu do życia zostanie powołany bank ziemi, czyli Krajowy Zasób Nieruchomości z siedzibą w Warszawie. Trafią do niego państwowe działki budowlane, którymi w imieniu Skarbu Państwa gospodarują starostowie lub prezydenci miast na prawach powiatu, Agencja Nieruchomości Rolnych, PKP czy Poczta Polska

KZN będzie gromadził te nieruchomości i zarządzał nimi tak, aby zwiększyć podaż gruntów pod budownictwo mieszkaniowe położonych w dużych miastach i mniejszych miejscowościach.

Warto pamiętać, że pierwsze kroki w kierunku powołania banku ziemi zostały już postawione. Prace nad ustawą dopiero się rozpoczęły, ale już od dłuższego czasu trwają przygotowania do przejmowania państwowych gruntów. Do tej pory BGK Nieruchomości (realizujący program Mieszkanie+) podpisał wiele umów inwestycyjnych w sprawie budowy czynszówek na państwowych nieruchomościach. Jedną z ostatnich była ta z Pocztą Polską.

Projekt przewiduje też, że nieruchomości, które KZN przeznaczy pod budownictwo mieszkaniowe, będą uzbrojone. Na rynek mają trafiać na zasadach komercyjnych, z uwzględnieniem ich realnej wartości. Podstawowym trybem będzie oddanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste, co gwarantuje właścicielski nadzór nad procesami budowlanymi. W tym celu mają być organizowane otwarte przetargi. Przystąpić do nich mogą wszystkie podmioty zainteresowane budową mieszkań na wynajem, czyli deweloperzy, spółdzielnie mieszkaniowe, towarzystwa budownictwa mieszkaniowego etc.

KZN ma nie tylko gospodarować nieruchomościami, ale także nadzorować najem w wybudowanych w przyszłości czynszówkach, a w szczególności wysokość czynszów, tak aby opłaty wnoszone przez najemców nie przekraczały określonych w obowiązujących przepisach.

Projekt przewiduje, że na firmy, które przesadziły z wysokością czynszu, będą nakładane kary administracyjne.

KZN ma również kontrolować dotrzymywanie parametrów powierzchni mieszkań przeznaczonych na wynajem w danej inwestycji, wysokość opłat eksploatacyjnych czy warunki zawierania i wypowiadania umów najmu. Za jego pośrednictwem będą dokonywane nabory najemców (informacje o tym udostępni na swojej stronie internetowej). Ma powstać instytucja, która przekaże nieruchomość zamienną za podlegającą wywłaszczeniu (jeśli wywłaszczony woli zamianę zamiast odszkodowania).

etap legislacyjny: po pierwszym czytaniu

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki: r.krupa@rp.pl

Prawo w Polsce
Sprawa dotacji dla PiS. Czy PKW wybrnie z impasu?
Podatki
Ważny wyrok ws. prawa do ulgi przy darowiźnie od najbliższej rodziny
Konsumenci
Obniżka opłat za abonament RTV na 2025 rok. Trzeba zdążyć przed tym terminem
Nieruchomości
Dom zostawiony rodzinie w kraju nie przechodzi na własność. Sąd Najwyższy o zasiedzeniu
W sądzie i w urzędzie
Duże zmiany dla wędkarzy od 1 stycznia. Ile trzeba zapłacić w 2025 na łowiskach Wód Polskich?