EBOR: Białoruś czeka dewaluacja i spadek PKB

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju prognozuje obniżenie białoruskiego PKB i kolejną dewaluację rubla. Najbardziej zagrożony jest sektor IT - główny dotąd motor gospodarki.

Publikacja: 02.10.2020 10:36

EBOR: Białoruś czeka dewaluacja i spadek PKB

Foto: AFP

W opublikowanej prognozie, EBOR spodziewa się 3,5-procentowego spadku PKB Białorusi w tym roku, informuje Interfax-Zapad. Eksperci banku zwrócił uwagę na pogorszenie się otoczenia biznesowego na Białorusi w związku z masowym protestami po sierpniowych wyborach prezydenckich.

EBOR widzi w tym zagrożenie dla białoruskiego sektora IT, który pozostał głównym motorem wzrostu gospodarczego w I półroczu br. Tylko sektor IT kompensował pogarszającą się wcześniej przez pandemię sytuację w przemyśle przetwórczym.

„Masowe protesty wywołane wyborami prezydenckimi w sierpniu spowodowały dodatkowe zakłócenia w działalności gospodarczej i ogólne pogorszenie otoczenia biznesowego. Jeszcze bardziej osłabiło to perspektywy wzrostu i może zagrozić zorientowanemu na eksport sektorowi cyfrowemu - jednemu z rzadkich jasnych punktów podczas pandemii” - głosi raport banku.

Eksperci EBOR zwracają również uwagę na negatywny wpływ kolejnej dewaluacji białoruskiego rubla oraz znaczący spadek rezerw złota i walut obcych.

„Waluta krajowa ponownie znalazła się pod presją, po deprecjacji o 21 proc. w okresie styczeń-sierpień 2020 r., a rezerwy zagraniczne spadły do historycznego maksimum z 9,4 mld dol. na koniec 2019 r do 7,5 mld dol. w sierpniu 2020 r.”

Także inne instytucje międzynarodowe sceptycznie odnoszą się do perspektyw rozwoju białoruskiej gospodarki w najbliższych latach. Międzynarodowa agencja ratingowa S&P Global Ratings przewiduje 4-proc. spadek PKB Białorusi w 2020 roku. Inne organizacje spodziewają się spadku PKB Białorusi o 4-6 procent w związku z negatywnym wpływem globalnej pandemii na białoruską gospodarkę.

W rzeczywistości może się okazać, że gospodarka zdominowana przez własność państwową, źle zarządzana i wstrząsana społecznymi protestami, straciła w ciągu roku nawet ponad 10 procent. Jak dotąd nikt jeszcze nie spróbował ocenić wpływu kryzysu politycznego wywołanego sfałszowanymi wyborami na PKB kraju.

Gospodarka
Mario Draghi ponagla Europę. Cła Trumpa zagrożeniem dla konkurencyjności
Gospodarka
Unijne sankcje przeciw Rosji w rocznicę inwazji na Ukrainę
Gospodarka
Teresa Ribera: „Nie będziemy prowadzić negocjacji w sprawie demokracji i wartości”
Gospodarka
Polscy szefowie wierzą w rozwój krajowej gospodarki
Gospodarka
UE do oligarchów: zlikwidujcie biznesy w Rosji, to zdejmiemy sankcje
Materiał Promocyjny
Raportowanie zrównoważonego rozwoju - CSRD/ESRS w praktyce