Pro bono: jest wielu prawników z wielkim sercem

Znamy już nominowanych do tytułu Prawnik Pro Bono. Zwycięzcę poznamy 23 kwietnia.

Aktualizacja: 03.04.2018 08:11 Publikacja: 03.04.2018 07:49

Pro bono: jest wielu prawników z wielkim sercem

Foto: AdobeStock

To już XV edycja konkursu Prawnik Pro Bono organizowanego przez Fundację Uniwersyteckich Poradni Prawnych oraz „Rzeczpospolitą".

Wśród 24 zgłoszonych kandydatów dominują adwokaci i radcy prawni. Jest też doradca podatkowy oraz trzech prawników, w tym jeden pracownik naukowy.

Niektóre osoby otrzymały po kilka nominacji. Większość z dużych miast. W przeciwieństwie jednak do ubiegłego roku pojawiły się również nominacje osób z mniejszych miejscowości, a mianowicie: Łańcuta, Niechanowa oraz Kalet.

Większość nominacji pochodzi od organizacji pozarządowych. Są także od osób fizycznych, jedna z nich od mieszkańców kamienicy przy ul. Skaryszewskiej w Warszawie oraz z biura poselskiego. Swoich kandydatów przesłała też grupa nauczycieli z Zabrza oraz kilka kancelarii prawnych.

Mariusz Filipek, radca prawny związany z Lublinem, otrzymał aż cztery nominacje. Współpracuje m.in. z Centrum Pro Bono, Stowarzyszeniem Homo Faber, Fundacją Europejska Manufaktura Wiedzy. Lista organizacji, z którymi współpracuje, jest bardzo długa. Jest aktywnym działaczem społecznym, świadczy też bezpłatną pomoc prawną. Prowadzi warsztaty prawnicze dla studentów medycyny. Jego kancelaria objęła patronatem klasy prawnicze w jednym z liceów w Lublinie.

Wśród zgłoszonych jest też Beata Siemieniako, prawniczka z Warszawy. Współpracuje z Komitetem Obrony Lokatorów. Od 2014 r. lokatorom w trudnej sytuacji mieszkaniowej udziela bezpłatnych porad prawnych oraz reprezentuje ich przed sądami. Wielokrotnie zabierała głos w debacie publicznej nad prawami człowieka, stanem sądownictwa, prawem do mieszkania.

Z kolei Karolina Zabłocka-Ciemny jest adwokatem z Niechanowa. Swoją wiedzą i doświadczeniem wspiera Stowarzyszenie Ziemi Gnieźnieńskiej oraz Stowarzyszenie Rodziców Ziemi Niechanowskiej. Udziela bezpłatnych porad, reprezentuje w sprawach, w których dochodziło do przemocy fizycznej lub psychicznej. Prowadzi również lekcje o prawie dla dzieci i młodzieży.

Trójka adwokatów z Katowic Natalia Kima-Piotrowska, Bartłomiej Piotrowski oraz Jarosław Pawłowski otrzymali nominację za zaangażowanie się pro bono w obronę nauczycielek Zespołu Szkół Specjalnych w Zabrzu, które w dniu ogólnopolskiego strajku kobiet przyszły do pracy ubrane na czarno, a podczas przerwy zrobiły sobie zdjęcie i umieściły je na profilu na Facebooku.

Rzecznik dyscyplinarny postawił im zarzuty naruszenia godności nauczyciela. Adwokaci reprezentowali nauczycielki w postępowaniu przez komisją dyscyplinarną Kuratorium Oświaty w Katowicach. Wszystkie zostały uniewinnione.

W następnym etapie konkursu spośród zgłoszonych osób zostaną wybrane trzy. Jedna z nich będzie uhonorowana 23 kwietnia tytułem Prawnik Pro Bono, a dwie pozostałe otrzymają wyróżnienia.

W skład kapituły dwuetapowego konkursu Prawnik Pro Bono wchodzą między innymi: prezes Sądu Najwyższego, prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego, rzecznik praw obywatelskich, minister sprawiedliwości, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, członek zarządu FUPP, a także laureaci poprzednich edycji.

Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się 23 kwietnia razem z ogłoszeniem rankingu kancelarii prawnych. W 2017 r. laur zwycięzcy przypadł Sylwii Gregorczyk-Abram, adwokatce z Warszawy.

To już XV edycja konkursu Prawnik Pro Bono organizowanego przez Fundację Uniwersyteckich Poradni Prawnych oraz „Rzeczpospolitą".

Wśród 24 zgłoszonych kandydatów dominują adwokaci i radcy prawni. Jest też doradca podatkowy oraz trzech prawników, w tym jeden pracownik naukowy.

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Prawo w Polsce
Sprawa dotacji dla PiS. Czy PKW wybrnie z impasu?
Podatki
Ważny wyrok ws. prawa do ulgi przy darowiźnie od najbliższej rodziny
Konsumenci
Obniżka opłat za abonament RTV na 2025 rok. Trzeba zdążyć przed tym terminem
Nieruchomości
Dom zostawiony rodzinie w kraju nie przechodzi na własność. Sąd Najwyższy o zasiedzeniu
W sądzie i w urzędzie
Duże zmiany dla wędkarzy od 1 stycznia. Ile trzeba zapłacić w 2025 na łowiskach Wód Polskich?