Aktualizacja: 30.04.2020 17:18 Publikacja: 30.04.2020 16:23
Foto: Adobe Stock
31 marca 2020r. weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów, zgodnie z którym osoba przekraczająca granicę RP podlega 14 dniowej kwarantannie z mocy prawa, bez wydawania decyzji. Źródłem obowiązku poddania się kwarantannie jest sam przepis rozporządzenia.
Obowiązek wynikający z mocy prawa istnieje tylko tak długo jak długo obowiązuje akt prawny. Aby obowiązek istniał również po uchyleniu przepisu musi istnieć inny przepis, który wyraźnie to przewiduje. Oznacza to, że obowiązek poddania się kwarantannie z powodu przekroczenia granicy, które miało miejsce w czasie obowiązywania rozporządzenia, będzie trwał po uchyleniu tego aktu tylko, gdy przepis wyraźnie to przewiduje.
Sąd Rejonowy w Starogardzie Gdańskim rozstrzygnął kwestię, która wśród niektórych kierowców i ekspertów wzbudza wątpliwości, a mianowicie, kiedy możemy mówić o pieszym wchodzącym na przejście.
Jeśli Karol Nawrocki będąc szefem IPN, zdecydował się startować w wyborach i zaprzęgnie do kampanii podległą sobie instytucję, będzie działał wbrew prawu.
Wzrost cen papierosów i innych wyrobów tytoniowych oraz alkoholu. Podniesienie składki ZUS oraz wyższe stawki podatku od nieruchomości – na te m.in. podwyżki w 2025 r. powinniśmy się przygotować.
Po przyjęciu przez rząd nowelizacji mrożącej ceny energii adwokat Artur Pięta z Kancelarii Adwokackiej Sieńko Pięta i Partnerzy s.c. tłumaczy, jakie dokumenty złożyć i gdzie, aby zapłacić mniej za prąd.
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
Prezydent może zawetować ustawę o wolnej Wigilii, jeśli trafi do niego w kształcie uchwalonym w środę przez Sejm - podaje Polskie Radio. Doradca Andrzeja Dudy przekazał, że głowa państwa planuje w tej sprawie konsultacje społeczne.
Samodzielne prowadzenie księgowości to przede wszystkim oszczędności i większa kontrola nad finansami firmy. To również wyzwania, wymagające sprawdzonych rozwiązań. Mała Księgowość pozwala podjąć się tego zadania i mieć pewność, że dobrze je wykonasz.
Badanie przeprowadzone przez naukowców z australijskiego uniwersytetu RMIT oraz grupę laboratoriów z Indii doprowadziło do przełomowego odkrycia – udało się wynaleźć nowy lek na bazie złota, który może wykazać się dużą skutecznością w walce z rakiem.
Z punktu widzenia pacjenta i w kontekście profilaktyki polski system leczenia HIV/AIDS działa doskonale, bo obecnie terapią są objęte również osoby nieubezpieczone. Dla placówek medycznych to wyzwanie, rodzące wiele pytań – także natury etycznej.
Obecnie jedną piątą wszystkich przypadków nowotworów u mężczyzn stanowi rak prostaty. Interesować powinni się nim również synowie i bracia kobiet chorujących na raka piersi i jajnika – wynika z badań naukowych.
W 2025 roku do szpitali onkologicznych wyłonionych w konkursie na dofinansowanie inwestycji z Funduszu Medycznego miało popłynąć 900 mln zł. Losy samego konkursu stoją jednak pod znakiem zapytania, bo od półtora miesiąca w sprawie trwa kontrola CBA.
Zdrowe nawyki dotyczące snu mają duży wpływ na nasze samopoczucie i funkcjonowanie całego organizmu. Najnowsze badania naukowców potwierdzają, że nieregularny rytm snu może poważnie zaszkodzić naszemu zdrowiu. Znacząco zwiększa ryzyko zawału i udaru.
Nowe badanie dotyczące osób w wieku średnim i podeszłym pokazało związek wysokiej formy fizycznej z niższym ryzykiem wystąpienia demencji. Zdaniem badaczy kluczem do zmniejszenia ryzyka schorzeń z tej grupy może okazać się wysoka sprawność sercowo-oddechowa.
Przejście z pracy przy tradycyjnym mikroskopie na analizę obrazu cyfrowego to przeskok, który umożliwia szybsze i dokładniejsze diagnozowanie nowotworów.
Naukowcy regularnie badają jak picie kawy wpływa ona na nasze zdrowie. Tym razem przyjrzeli się dokładniej, jak oddziałuje ona na mikrobiom jelitowy człowieka.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas