1 czerwca 2021 r. zaczęły obowiązywać przepisy dotyczące pieszych uczestników ruchu drogowego. Uzyskali oni pierwszeństwo nie tylko, gdy znajdują się na przejściu, ale także wchodząc na nie. Zmiany miały za zadanie zmniejszyć liczbę wypadków z udziałem niechronionych uczestników ruchu.
Pojawiają się jednak wątpliwości dotyczące tego, kiedy możemy mówić o pieszym wchodzącym na przejście. Jedną z takich spraw opisuje branżowy portal brd24.pl.
Nie ustąpił pieszym pierwszeństwa na przejściach
Chodziło o zawodowego kierowcę Przemysława Przybysza, który nagrał dwa filmy (18 czerwca 2022 r. i 2 maja 2023 r.), na których jako kierowca w Starogardzie Gdańskim nie ustąpił pieszym pierwszeństwa na przejściach. W mediach społecznościowych oznaczył policję ze Starogardu, a ta po obejrzeniu materiałów skierowała wniosek o ukaranie go do sądu.
Mężczyzna chciał dowieść, że kierowca nie musi ustępować pieszym, którzy nie zaczęli przekraczać krawężnika przed przejściem.
Sąd Rejonowy w Starogardzie Gdańskim najpierw – w lipcu 2023 r. – wydał wyrok nakazowy, w którym uznał go za winnego nieustępowania pierwszeństwa pieszym, ale po zażaleniu złożonym przez kierowcę umorzył sprawę. Zażalenie na to umorzenie złożyli z kolei policjanci ze Starogardu. Sąd Okręgowy w Gdańsku uznał je za w pełni zasadne. Nakazał sądowi rejonowemu ponowne rozpatrzenie sprawy. Zastrzeżono, że bez określenia, kim jest “pieszy wchodzący na przejście” nie można zdecydować o tym, czy kierowca ustąpił pierwszeństwa pieszym, czy nie.